Japonia, wojna
kashka

Zbiór współczesnych opowiadań japońskich. Łączy je tematyka wojenna.

- Ōe Kenzaburō: Zdobycz
- Umezaki Haruo: Wiśniowa wyspa
- Hara Tamiki: Kwiaty lata
- Hayashi Fumiko: Kości
- Ibuse Masuji: Dowódca

źródło opisu: Opis autorski

Novik | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

W sumie, pomijając otwierające tomik opowiadanie Kenzaburo Oe, raczej nuda. Z drugiej strony, jeśli na początek otrzymuje się cios w twarz prozą, której przyswajanie jest jak wizyta w niezbyt zadbanym szalecie miejskim po zażyciu LSD.. Można tam, by tak rzec na chwilę mentalnie utknąć.

stannirvany | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

przeł. Mikołaj Melanowicz
_____________________________________________________________
1) Kenzaburo Oe, Zdobycz (飼育 Shiiku, The Prize Stock) (1957)

"Gdy wychodziliśmy (...) na dach, ukazywał się w dali jaśniejący wąskim pasmem brzeg morza. A w miastach, hen, za pofalowanymi górami, wypluwała z siebie stęchłe powietrze wojna, trwająca nazbyt już długo, majestatyczna jak legenda i ociężała." (str. 15)

"- Co z nim zrobią? - zdecydowałem się zapytać.
- Będziemy hodować, dopóki nie dowiemy się, co myśli o tym miasto.
- Hodować? - zapytałem zdziwiony. - Tak jak zwierzę?
- On nie różni się od zwierzęcia - odpowiedział z powagą ojciec. - Śmierdzi jak krowa." (str. 27)

"Po pewnym czasie tylko dzieci zajmowały się czarnym żołnierzem. Wypełniał on wszystkie zakamarki naszego dnia. Przeniknął w nas i rozprzestrzenił się jak epidemia. (...) Murzyn, jeniec bez żadnego regulaminu więziennego, zaczął istnieć w tej piwnicy jedynie po to, aby wypełnić czas dzieciom." (str. 49)

"Wojna...

Hitsugichi | 2013-12-06

Kilka spojrzeń na temat czasu wojny i okalających ją zdarzeń,sytuacji,obrazów.Niesamowite zabrazowanie autorów myśli,odczuć na tematy życia i śmierci.

tomsn | 2011-01-17

Sugestywne i naturalistyczne opowiadania