W burzy dziejowej. Wspomnienia dowódcy Oddziału Partyzanckiego Burza AK 1939-1945

Wydawnictwo: Mireki
historia
LubimyCzytać

Lubiłem akcje podstępne i tym razem chciałem użyć do tego Ślązaków z samochodami. To wyglądałoby bardziej naturalnie i byłoby bezpieczniejsze. Było jeszcze widno, gdy wysłałem po Ślązaków wozem taborowym trzech partyzantów na czele z "Tomem" Józefem Lubaszko. Drużyna gospodarcza i konie pozostały w Sadykierzu, a ja z oddziałem pod osłoną lasu podciągnąłem na pozycję wyjściową do cmentarza w Ręcznie, gdzie był wyznaczony punkt zborny. Tam rozdzieliłem zadania dla drużyn i obsługi broni maszynowej.Fragment książki.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Ignac | 2018-02-16

Bardzo dobre, lekkie pióro, ciekawe uwagi, duża inteligencja autora - to niewątpliwie zalety tych wspomnień. Autor nie boi się wspominać o wewnętrznych tarciach w AK i walce o stołki i to niezależnie od tego, że trwa wszak okupacja. Zresztą tego typu działania dosięgać miały autora nawet już w ramach organizacyjnych 25 pp AK.
Nie kryje się też autor z pospolitym bandytyzmem niektórych żołnierzy AK i GL/AL czy skoczków sowieckich, wspomina o rozmowach z BCh i GL/AL i próbach zwerbowania jego przez te organizacje. Wspomina i opisuje przeżycia związane z likwidacją agentów wroga i generalnie strzelaniem z bliskiej odległości. Opisy potyczek są barwne i dość realistyczne - poza oceną strat niemieckich. Straty własne wydają się sensownie podawane. Szkoda jedynie, że autor nie pokusił się o kontynuowanie swoich wspomnień z okresu wojny domowej 45-47.