Biblia w świecie mitów

Okładka książki Biblia w świecie mitów Tomasz Jelonek
Okładka książki Biblia w świecie mitów
Tomasz Jelonek Wydawnictwo: Petrus religia
religia
Petrus
2015-01-01
2015-01-01
9788377202456

Autor odpływa w świat fantazji, książka rzekomo ma "sprecyzować pojęcia, a następnie wyprostować pseudonaukowe fałsze, aby zrozumieć wartość mitu(...)", po czym powołuje się (aby obalić wybrane naukowe teorie) na autorów z XIX i połowy XX w, gdzie wiele teorii z poruszanych i polrewnych dziedzin już z 2005 r nie funkcjonuja i są nauczane jedynie jako "historia" tej dziedziny. W ogóle nie tłumaczy pojęcia mitu, nawet się do tego nie zbliża. Wypisuje trzy możliwe opcje rozumienia tego pojęcia, wyssane z palca (nie są ani poprawne, ani nie powołuje się na kogokolwiek, nie tlumaczy skąd taki dobór oprócz "bo tak mi pasuje, by wmówić SWOJĄ teorie"). Po tysiącu stron wyśmiewania teorii ewolucji, pisania jacy naukowcy są zapatrzeni w naukę, nie przyjmują nic do wiadomości itd. podsumowuje, wyskakując jak Filip z konopii z więzieniami dla zwolenników pro-life, twierdząc, że PRAWDZIWE społeczeństwo każdego poczętego bytu ludzkiego powinno być pewne jak 2+2...Książka jest propagadlndowym bełkotem brzmiąca jak esej ze szkoły podstawowej, mieszając obszary badane, zagadnienia, pojęcia itd opierając się na wycinków powyższych, by dostosować zapowiadany temat do swoich widzimisię. Dla kogoś kto ma jakiekolwiek pojęcie o badaniach mitologii, mitów itp jest to (przepraszam za wyrażenie, ale najlepiej oddaje tą książkę) szajs marnujacy papier. Tylko zasciankowi, nic nie czytający, nie mający pojęcia o antropologii, kulturoznawstwie i religioznawstwie ludzie mogą nie mieć ochoty spalić tego syfu, bełkotu. To nie ma nic wspólnego z myśleniem, wiedzą, nauka, badaniami, teoriami. Autor cały czas podkreśla jak cudowna, wspaniała, idealna religia chrześcijańska może iść w parze z ciągle (na przestrzeni wieków) myląca się nauka, która nie jest ani ostateczną, ani ustalona, ani nawet bliska prawdy, jednocześnie każdym zdaniem zaprzeczających wszystkiemu co mogłoby do takiej równości, korelacji czy współpracy nawiązać. Nie dało się czytać, z trudem to coś skończyłam i bardzo żałuję czasu oraz pieniędzy na nią wydanych. Jeśli kogoś interesuje Biblia w jakimkolwiek ujęciu do kultury to na pewno niech nie traci czasu na tą pozycję.

• POPULARNO-NAUKOWE
  • CHRZEŚCIJAŃSTWO
  • RELIGIA
  • Przeczytane 2016
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
  • W najbliższym czasie

Dodaj cytat z książki Biblia w świecie mitów