Wyścig z maszynami

Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Race against the machine
biznes, finanse
idaredalma

Kultowa książka naukowców z amerykańskiego Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT). Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, analizując wysoki poziom bezrobocia w USA, uważnie przyglądają się teorii „końca pracy”. Argumentują, że w obliczu rosnących kompetencji maszyn, przeciętny pracownik traci silną pozycję na rynku, którą do niedawna jeszcze zachowywał. Źródłem utrzymującego się dziś wysokiego bezrobocia jest – zdaniem autorów - nieprzystosowanie przeciętnego pracownika do warunków panujących na rynku oraz fakt, że pod względem kompetencji i wydajności przegrywa on z maszynami.
Analiza rynku pracy jest dla autorów jedynie punktem wyjścia do szerokich rozważań o skali postępu technologicznego ostatnich lat. Opisując wykładnicze tempo rozwoju technologii, autorzy posługują się metaforą ziarenka ryżu na szachownicy. Twierdzą, że przestaliśmy już nadążać za tym procesem. Podobnie jak Raymond Kurzweil, guru środowiska singultarian (wyznawców teorii osobliwości), podając przykłady z dziedziny GPT (general purpose technology) wskazują, że komputery zaczynają zastępować nas w kolejnych dziedzinach życia, ponieważ potrafią dopasowywać się do danych sytuacji i operować czymś na kształt intuicji. I snują wizję gospodarki przyszłości, napędzanej innowacjami i pracą maszyn. A jak w tym wszystkim ma odnaleźć się człowiek?

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.kurhauspublishing.com/

lanetta | 2016-09-23
Przeczytana: 2016 rok

W książce zawarte są pewne ciekawe myśli, ale równie dobrze można byłoby je zawrzeć w kilkustronicowym artykule.

mlakomy | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Powiązanie ekonomii z największymi skokami technologicznymi. Książka opisuje sytuację rynku pracy po wynalezieniu komputera i internetu. Autorzy przedstawiają wyniki wielu badań, a także własne i cudze wnioski na podstawie tych badań. Świetnie się czyta.

almos | 2015-11-06
Przeczytana: 04 listopada 2015

Autorzy książki przedstawiają ekonomiczne skutki rewolucji technologicznej związanej z upowszechnieniem komputerów i internetu w ostatnich dziesięcioleciach. Twierdzą, że wiąże się to ze wzrostem gospodarczym ale też z utrzymywaniem się wysokiego bezrobocia oraz pogłębiającym się rozwarstwieniem dochodów. Proponują też środki zaradcze aby niedobrym trendom przeciwdziałać. Chociaż książka koncentruje się na gospodarce amerykańskiej, jej diagnozy i zalecenia ważne są i dla nas. Inspirująca lektura.

Autorzy twierdzą, że komputer osobisty i internet należą do wąskiego grona rewolucyjnych innowacji technologicznych „które są na tyle potężne, że zakłócają i przyśpieszają normalny rytm rozwoju ekonomicznego.” Przykładami takich innowacji z przeszłości są: maszyna parowa, elektryczność oraz silnik spalinowy. Zaś ekonomiczne skutki upowszechnienia PC i internetu są wg autorów następujące: stagnacja na rynku pracy towarzysząca wzrostowi ekonomicznemu, rosnące rozwarstwienie dochodów oraz...