Nadchodzi osobliwość

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
Singularity is near
popularnonaukowa
joly_fh

Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligen­cja zacznie dominować nad biologiczną? Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z tech­nologią i robotyką? I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje porywającą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity). Osobliwość ma nadejść do 2045 roku!

Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, autor opisuje, jak z biegiem lat z ludzi „analogowych przekształcimy się w Człowieka 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować tok­syny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezul­tacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Człowieka 3.0 („Stajemy się cyborgami”). Książka Kurzweila to literacki hołd złożony magii technologii.

Ponieważ od ostatniego wydania książki (2006 rok) minęło już kilka lat, czas miał szansę zweryfikować niektóre ze śmiałych tez Kurzweila. Jego ogólne przesłanie pozostaje jednak wciąż aktualne, a lektura książki jest fascynującą przygodą.

źródło opisu: Kurhaus Publishing, 2014

źródło okładki: http://www.kurhauspublishing.com

Artur Kiela | 2014-03-08
Przeczytana: 08 marca 2014

Dobra, mam dosyć tej książki. Ponad miesiąc czytania wraz z równoległym nadrabianiem wiedzy z dziedzin, z którymi związana jest "Osobliwość".
Ocena 5/10 w tym wypadku nie oznacza średniactwa. To jest 0/10 i 10/10 jednocześnie. Ogrom wiedzy/faktów i szerokość spojrzenia Kurzweila robi kolosalne wrażenie. Tylko co z tego, skoro dochodzi tu jeszcze ten jego optymizm - tak dziecinnie naiwny, że raz po raz czułem się zażenowany jego wiarą w technologię. Całe to bajdurzenie o "kolanie wzrostu wykładniczego", całe to oderwanie od świata rzeczywistego. Nie potrafię opisać, jak bardzo naiwna jest ta książka i jak wielkim frajerem jest jej autor (gdzieś w połowie "Osobliwości" wyskakuje jego prywatna dygresja o samoleczeniu, gdzie przyznaje się, ze "odmładza się" przyjmując ok. 250 tabletek dziennie i kilkanaście dożylnych zastrzyków, żeby ominąć układ pokarmowy). Ale ten idiota posiada kapitalną wiedzę i potrafi wywrócić do góry nogami wszystko, co dotychczas myśleliście o przyszłości....

Petroniusz | 2016-11-25
Przeczytana: listopad 2016

Jest szansa że historia ludzkości nie skończy się na ugotowanej planecie. Jest szansa, że nasza inteligencja i nasze człowieczeństwo, ocaleje. Choć już nie w swojej biologicznej postaci, tylko jako osobliwość. W wersji optymistycznej, „zalejemy” całą galaktykę, nie statkami kosmicznymi, co strumieniem informacji i naszymi obliczeniami dokonywanymi za pomocą „wszechświata”.
Optymistyczne prawda?
Książka Kurzweilla oszałamia erudycją Autora i jego znajomością materii. Biologia, nowoczesna informatyka, ewolucja, wszystko to zdaje się być mu bardzo bliskie. Jest zdecydowanym entuzjastą technologicznej przyszłości ludzkości, posuniętej poza spotykane zazwyczaj granice. Jednocześnie jest głęboko przekonany o fundamentalnym humanizmie nowej ludzkości, która narodzi się w komputerach. Ten optymizm jest przytłaczający. Autor wierzy w nieograniczony postęp i nawet kryzysy rozwoju nie wytrącają go z tego przekonania. Wszystko sprowadza do wykładniczego tempa rozwoju, który powoduje że...

Maciej | 2016-01-01
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Nie da się ukryć, że Ray jest przede wszystkim inżynierem, a nie pisarzem. Walorów literackich tu nie uświadczymy - nie o to jednak chodzi. Kluczowym jest pytanie czy wizja autora odnośnie przyszłości technologii jest spójna, czy może ma luki w rozmowaniu? Wygląda na to, że w kluczowych punktach Ray ma rację (potwierdzają to też głosy innych specjalistów). Jedyny słaby punkt to moim zdaniem nadmierny optymizm autora w odniesieniu do aspektów ekonomicznych i społeczno-politycznych. Czuć że jest on dzieckiem amerykańskiej gospodarki wolnorynkowej z jej świetlanego okresu i nie docenia siły z jaką kryzysy oddziałują na rzeczywistość. Nie wpływa to jednak na istotę wywodu, opóźnia jedynie nadejście nieuniknionego. Pojawienie się silnej AI to tylko kwestia czasu, a konsekwencje tego wydarzenia porównać można jedynie z lądowaniem kosmitów. Przyjdzie nam żyć w ciekawych czasach.

Sebastian | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Książka bardzo ciekawa i godna uwagi. Kurzweil to futurysta, który jest zbytnim optymistą aczkolwiek swoje przewidywania przyszłości opiera o mogłoby się wydawać rzetelną analizę postępu technologicznego to jednak nie do końca jest ona rzeczywista. Nie zgadzam się, Einstein nie wymyślił Szczególnej i Ogólnej teorii względności bawiąc się, on nad nimi ciężko pracował! Wystarczy poczytać jego biografię i przeanalizować jego życie, jego celem życiowym (nie bawiąc się lecz ciężko pracując nad tym, czasami nie wychodził ze swojego pokoju przez cały dzień) była unifikacja grawitacji i oddziaływań elektromagnetycznych.
Jak widzimy nie jest prawdą, że: "Do lat 20. XXI wieku pełno-zanurzeniowa wirtualna rzeczywistość będzie ogromnym placem zabaw dla fascynujących środowisk i doświadczeń. Początkowo VR przyniesie pewne korzyści, umożliwiając nieosiągalną w dzisiejszych czasach komunikację z innymi na duże odległości
i zapewniając wybór spośród wielu różnych środowisk. Choć przed końcem lat...

Czytaczyk | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Z opisu ksiazki mozna wywnioskowac ze to ksiazka popularnonaukowa.Niestety nie jest.Ale wiem to dopiero po czasie.Kupilem ja bo po filmie EX-Machina zaciekawila mnie tematyka robotow.Chcialem sie dowiedziec na jakim etapie jest dzis swiat.Jak blisko jestesmy do sztucznej inteligencji.
Rozumiem ze roboty to bardzo szeroki zakres nauki.Ale nie uwazam by pisanie o rzeczach trudnych trzeba bylo pisac w tak fatalny sposob w jaki jest napisana ta ksiazka.Belkotu naukowego jest tu na kilogramy.Laikowi nie jest potrzeba az tak szczegolowa wiedza,z czego np.sa zbudowane neurony tylko ogolne pojecie pracy mozgu czy komputera.Masochista nie jestem wiec ide czytac co innego.

Radosław Maziarka | 2016-02-29

Książka świetna, ale niesamowicie ciężka przez co nie byłem w stanie dotrzeć do końca. Warto jednak było przeczytać nawet ten fragment bo bardzo otwiera oczy.

wepritz84 | 2018-06-09
Inferno | 2018-04-15