Świat ludzkich kryzysów

Wydawnictwo: WAM
religia
Noon

Polskie słowo "kryzys" pełne jest pesymizmu. Wywołuje ono natychmiast skojarzenie bardzo negatywne, dotyczące jakichś dramatów i bolesnych zakrętów w naszym życiu. Nierzadko już sama myśl o kryzysie rodzi w człowieku pokusę panicznej ucieczki. Kryzys jest doświadczeniem powiązanym ze światem wartości i światem decyzji człowieka. Pośród kryzysu objawia się ta hierarchia wartości, którą człowiek naprawdę uznaje; w powiązaniu z kryzysem człowiek musi nierzadko podjąć jakąś decyzję. Czasem niepodejmowanie decyzji jest ucieczką przed wyjściem z kryzysu. Do zrozumienia realiów kryzysu zdaje się przybliżać nas sposób jego pojmowania na Dalekim Wschodzie. Japończycy pisząc słowo "kryzys" używają dwu znaków, z których jeden oznacza niebezpieczeństwo, drugi zaś "okazję, możliwość". Tak więc kryzys w swym dalekowschodnim rozumieniu jednoczy w sobie coś, co jest równocześnie niebezpieczeństwem i szansą, zagrożeniem i nową możliwością na przyszłość. Podobne pojmowanie kryzysów wypracowano w innych kręgach kulturowych. (z wprowadzenia)

Ks. Aleksander Jacyniak SJ i prof. Zenomena Płużek starali się pokazać skomplikowane zjawisko kryzysu w różnych aspektach. Zarówno rys historyczny, zagadnienia teoretyczne, jak i wskazówki natury praktycznej składają się na pracę niezwykle ciekawą, która winna zainteresować zarówno duszpasterzy, studentów psychologii, psychologów, jak i tych, którzy borykają się z niełatwymi problemami własnego życia.

źródło opisu: http://gloria24.pl/swiat-ludzkich-kryzysow

źródło okładki: google

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!