Why Not Me?

Wydawnictwo: Crown Archetype
angielski
Arjun

In Why Not Me?, Kaling shares her ongoing journey to find contentment and excitement in her adult life, whether it’s falling in love at work, seeking new friendships in lonely places, attempting to be the first person in history to lose weight without any behavior modification whatsoever, or most important, believing that you have a place in Hollywood when you’re constantly reminded that no one looks like you.

Mindy turns the anxieties, the glamour, and the celebrations of her second coming-of-age into a laugh-out-loud funny collection of essays that anyone who’s ever been at a turning point in their life or career can relate to. And those who’ve never been at a turning point can skip to the parts where she talks about meeting Bradley Cooper.

źródło opisu: http://theconcernsofmindykaling.com/why-not-me/

źródło okładki: http://theconcernsofmindykaling.com/why-not-me/

Patsy | 2016-08-15
Przeczytana: 31 lipca 2016

Szczerze to nie wiem czemu sięgnęłam po tę pozycję. Audiobooków nie lubię, za humorem Mindy specjalnie nie przepadam i za jej głosem też niezbyt (aktorka sama prowadzi narrację). Jak napisałam: nie wiem. Wiem tylko, że audiobooków nie polubiłam, za dużo się nie śmiałam, a głos Mindy nadal mnie troszkę irytuje. Do samej aktorki naprawdę nic nie mam, przez kilka sezonów oglądałam jej serial, który nie jest zły ;). Książka ta też momentami wydawała mi się bardzo chaotycznym zbiorem dość bezcelowych historii, jednak lektury nie żałuję, a tragedii żadnej nie było.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com