„Ad leones!"

Akemi

źródło okładki: www.wolnelektury.pl

Wojciech Gołębiewski | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Książka dostępna na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/norwid-ad-leones/
Nie znalazłem opisu na „Wolnych Lekturach”, za to szeroki w Wikipedii:
„.....Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych nowel w literaturze polskiej, należy do najczęściej przedrukowywanych i tłumaczonych utworów Norwida. Razem ze ‘Stygmatem’ i ‘Tajemnicą lorda Singelworth’ wchodzi w skład tzw. "trylogii włoskiej" Norwida, grupy nowel, których akcja toczy się we Włoszech... ... Problematyka koncentruje się wokół roli sztuki i artysty w świecie współczesnym i ich stosunku do rzeczywistości kapitalizmu... ... Nowela przedstawia historię pracującego w Rzymie rzeźbiarza, który tworzy tam dzieło ‘Christani ad leones’ [Chrześcijanie dla lwów]. Pod wpływem gustów amerykańskiego bogatego nabywcy przekształca on jednak swoje dzieło w rzeźbę o tytule...

Akemi | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

KLASYKA w pełnym umundurowaniu. Niby to i swoją mądrość ma, ale cóż z tego, kiedy trudno wyrozumieć każde zdanie?

wytrwałym w klasycznoliterackim boju polecam ze szczerego serca. Nie jest to natomiast lektura dla tych wszystkich, którzy sięgają po publikacje Wolne Lektury, chcąc przełamać swój paranoiczny lęk przed klasyką (z własnego doświadczenia wiem, że wasz lęk tylko nabierze mocy i, - nie daj Boże! - przerodzi się w atak najprawdziwszej paniki). A już z pewnością nie jest to zbyt trafny wybór na świąteczno-urlopowo-weekendowe popołudnie. Chociaż "Norwid" tak patriotycznie brzmi!

oj, Cyprianku... Lepiej Ci było pozostawać wiernym swojej Pani, Poezji!