Pójdźmy za Nim!

Okładka książki Pójdźmy za Nim! Lech Ludorowski, Henryk Sienkiewicz
Okładka książki Pójdźmy za Nim!
Lech LudorowskiHenryk Sienkiewicz Wydawnictwo: Polihymnia literatura piękna
Henryk Sienkiewicz
Polihymnia
2014-09-26
2013-08-05
Lech Stanisław Ludorowski
sienkiewicz pójdźmy za nim

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz

[...]
— Widziałeś, Cinno, owe stada ptaków, które tu nadlatują w zimie z mroków północy? Czy wiesz, czego one szukają w Egipcie?
 — Wiem. Ciepła i światła.
 — Dusze ludzkie także szukają ciepła, które jest miłością, i światła, które oznacza prawdę. Ale ptaki wiedzą, dokąd lecieć po swe dobro, dusze zaś latają po bezdrożach, w zabłąkaniu, smutku i niepokoju.
 — Czemu, szlachetny Tymonie, nie mogą znaleźć drogi?
 — Dawniej spoczynek był w bogach, dziś wiara w bogi wypaliła się, jakby oliwa w lampie. Potem sądzono, że filozofia będzie dla dusz słońcem prawdy — dziś, jak sam wiesz najlepiej, na jej gruzach i w Rzymie i w Akademii w Atenach, i tu, siedzą sceptycy, którym zdawało się, że wnoszą spokój, a wnieśli niepokój. Bo wyrzec się świata i ciepła jest to zostawić dusze w ciemności, która jest niepokojem. Więc, wyciągnąwszy ręce przed siebie, szukamy po omacku wyjścia...

𝐙 𝐂𝐘𝐊𝐋𝐔 "𝐎𝐂𝐀𝐋𝐈Ć 𝐎𝐃 𝐙𝐀𝐏𝐎𝐌𝐍𝐈𝐄𝐍𝐈𝐀"
To krótkie opowiadanie o treści religijnej autorstwa Henryka Sienkiewicza zostało opublikowane po raz pierwszy w 1892 roku.
Zaś Słuchowisko Radia Wolna Europa, wyemitowano w 1954 roku. Według scenariusza - Zdzisława May - Zdzisław Marynowski. Teatr Wyobraźni.

𝐎𝐛𝐬𝐚𝐝𝐚 :
-Karol Dorwski - Poncjusz Piłat
i inni

Niestety brak jakichkolwiek danych, pomimo usilnych prób i sporego czasu, nie odnalazłam pozostałych nazwisk osób biorących udział w tym nagraniu.
Jeśliby ktoś wpadł na ślad jakichkolwiek informacji w tym temacie proszę o kontakt.
W każdym razie Ja
𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 𝐂𝐙𝐘𝐓𝐀𝐉𝐂𝐈𝐄 𝐒Ł𝐔𝐂𝐇𝐀𝐉𝐂𝐈𝐄 𝐖𝐀𝐑𝐓𝐎 !

[...]
 — Wiem. Ciepła i światła.
 — Czemu,...

Rzymski arystokrata Kajus Septimus Cinna trawił życie na hulankach, a ustatkował się dlatego tylko, iż „majątek rozdrapali wierzyciele”. Następnie poznał sławnego z mądrości i szlachetności Tymona Ateńczyka (miano jakby z Szekspira) szukającego „nowej prawdy, której jeszcze nie zna”. Poślubił jego córkę, tyleż piękną co mądrą Anteę. Jednak wkróce Antea zapada na ciężką chorobę. Widuje zmorę, którą nazywa Hekate.

Piratka taka jak ja nie była by sobą, gdyby nie wtrąciła trzech groszy. Tymon (Τίμων) znaczy „Szacowny”, Antea (Ἄνθεια) „Kwitnąca”, Hekate (Ἑκάτη skrót od Ἑκαέργω) „Dalekosiężna”. Bogini utożsamiana z Artemidą, z niejasnych powodów kojarzona z Ciemną Stroną, chociaż początkowo była uosobieniem tego, co najlepsze:
... Hekate
Którą syn Krona [Zeus] w dary opatrzył bogate,
Dał udział w doli lądów i bystrego morza.
Na niebios go gwiaździste rozciągnął przestworza,
Tak, iż ona śród bogów najwyższą cześć budzi.
To też gdy kto z obiatę składających ludzi,
Według zwyczaju, pragnie oczyścić się z winy.
A Hekate z czcią wszelką wezwie do przyczyny,
Ona, ku prośbom jego chętnie się nakłania,
Bo w niej błogosławieństwo i moc wyjednania.
(Hezjod „Teogonia” 410 – 420 tłum. Kazimierz Kaszewski)
W podobnych słowach o niej mówi Homerycki Hymn do Demeter.

Cinna wyrusza z żoną do Jerozolimy. Tu są świadkami męczeńskiej śmierci Jezusa z Nazaretu. Antea zostaje dzięki temu uleczona, podobnie jak matka i siostra Ben Hura (w filmie 1959, gdyż w powieści nastąpiło to w innych okoliczościach). Poznawszy dzięki Piłatowi nauki Galilejczyka, małżonkowie postanawiają „pójść za Nim”. Prefekt Judei, jak w „Świadkach Jezusa”, wypadł korzystniej niż zasługiwał. Opowiadanie kończą słowa Piłata:
– Wyobraźcie sobie, co ci znów rozpowiadają: że zmartwychwstał!

Sienkiewicz dość dobrze znał świat grecko – rzymski, izraelski zaś tak sobie, stąd ocena nie wygórowana. Zapodany link do „książkę można zakupić na stronie” nie działa, poza tym opowiadanie jest dostępne za darmo na przykład w Wolnych Lekturach.

Czemu ma służyć fantazjowanie, jakoby „przez cały okres PRL była to nowela przemilczana, a dokładniej mówiąc, nie była wznawiana” ?
Znane są przynajmniej trzy wydania w pierwszym obiegu
https://books.google.pl/books?id=cqUtAAAAIAAJ „Dzieła: Nowele – obrazki – przypowieści” z 1949 s. 89 – 124
https://books.google.pl/books?id=A8pJAQAAIAAJ „Nowele i opowiadania” z 1983 s. 65 – 87
https://books.google.pl/books?id=CYNhAAAAMAAJ „Baśnie i legendy” z 1986 s. 70 – 93
Przy każdym można sprawdzić wpisując do wyszukiwarki pierwsze słowa „Kajus Septimus Cinna był patrycjuszem”

Tekst w Wolnych Lekturach ma adnotację „Tekst opracowany na podstawie: Henryk Sienkiewicz, Baśnie i Legendy, wybór i wstęp – Tomasz Jodełka–Burzecki, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1986”

Prototyp Quo Vadis, nic nowego.

Prototyp Quo Vadis, nic nowego.

Bardzo dobra nowela naszego noblisty. Oczywiście jest niewygodna dla elyty intelektualnej. Pokazuje jak ogromny wpływ miała wiara chrześcijańska na twórczość Sienkiewicza.

Historia ukrzyżowania Jezusa ukazana z perspektywy patrycjusza Cinny i jego umierającej żony Antei. Utwór ten wyraźnie wskazuje, że nadziei należy upatrywać w Bogu, tak jak robił to sam Sienkiewicz, który głęboko wierzył, że Bóg nie zostawi Rzeczypospolitej samej sobie.

Najlepsza nowela naszego noblisty. Udowadnia, że ukojenie nie leży w sceptycyzmie albo w innych schematach filozoficznych tylko w naszym Panie Jezusie Chrystusie!

Chora Antea zostaje zachęcona by obejrzeć Drogę Krzyżową skazanego Jezusa.

Chora Antea zostaje zachęcona by obejrzeć Drogę Krzyżową skazanego Jezusa.

Pewnego dnia oboje stają się świadkami egzekucji Jezusa Chrystusa. To spotkanie zmieni ich życie... Polecam na dzisiaj, na jutro... może odmieni i Twoje życie?

Coś jak prolog do Quo Vadis

Coś jak prolog do Quo Vadis