Zawsze obcy

Wydawnictwo: Grupa Infomax
7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
literatura piękna
Placebo

„Zawsze obcy” – opatrzona tym intrygującym tytułem książka zaczyna się dość banalnie. Jest rok 1913, młody i dobrze zapowiadający się aptekarz Hugo Rother zostaje na drodze awansu przeniesiony z ukochanego Breslau do nieznanych Kattowitz. To miasto nie kojarzy mu się dobrze, zdaje się być nieprzyjazne, pozbawione rozrywek wyższych lotów, typowe miasto przemysłowe. Z czasem oswaja je, zaczyna traktować jak własne miejsce na ziemi. Niestety los, a właściwie historia ma dla niego kilka niespodzianek... Na jego drodze staną zagorzały zwolennik Hitlera, przedstawiciele loży masońskiej, zaginiona córka przyjaciela ze studiów (Żydówka) i młody inżynier z Huty Baildon zafascynowany losem tajemniczych minnesingerów. To tylko kilka z wielu wątków powieści. Okazują się one jeszcze bardziej interesujące, gdy dowiadujemy się, że Hugo Rother i jego najbliżsi to nie wytwór wyobraźni autora, a faktycznie żyjący ludzie, zaś budynek jego firmy „Concordii” jeszcze do niedawna można było znaleźć w Katowicach.

źródło opisu: www.dobrewydawnictwo.pl

źródło okładki: bonito.pl

Mirka | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Powieść o bardzo ciekawej tematyce,ale tak rozwlekle napisana, że przeczytanie jej było dla mnie prawdziwą drogą przez mękę.

Piotr Zogała | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

+!

Placebo | 2015-09-06
Przeczytana: sierpień 2015

Ta książka zaintrygowała mnie z kilku powodów. Po pierwsze z racji tego, że jej tematem są dzieje realnie żyjących kiedyś na Śląsku, w dodatku niedaleko ode mnie, ludzi, po drugie, bo jest o Katowicach – mieście kojarzącym się stereotypowo z kopalniami i przemysłem, choć od kilku lat propagowanym jako miasto ogrodów. W dodatku miała to być powieść sensacyjna z Katowicami w tle... A to się często nie zdarza.
I w sumie nie zawiodłam się! Autor zabrał mnie w podróż po mieście, którego już nie ma, a było naprawdę niezwykłe. Dowiedziałam się też co nieco o tym, jak widzieli siebie Ślązacy i że w żadnym razie nie była to grupa ani etnicznie, ani kulturowo jednorodna.
Żeby za dużo nie zdradzać: jest tu i wątek miłosny, i sensacyjny, trochę historii, podróży, refleksji o kulturze, przemijaniu, poczuciu tytułowej obcości. Polecam