Mafia nie daje czasu

Okładka książki Mafia nie daje czasu Anna Vinci
Okładka książki Mafia nie daje czasu
Anna Vinci Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
Gaspare Mutolo - La mafia non lascia tempo
Muza
2015-09-16
2015-09-16
Karolina Dyjas-Fezzi

Okładka książki Nowy alfabet mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Nowy alfabet m... Ewa Ornacka, Piotr ...
Okładka książki Masa o porachunkach polskiej mafii Artur Górski, Jarosław Sokołowski
Masa o porachu... Artur Górski, Jaros...
Okładka książki Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców Joanna Podgórska, Małgorzata Ronc
Prokurator. Ko... Joanna Podgórska, M...

Książka ta stanowi relacje członka mafii sycylijskiej, który zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości.

Mam ambiwalentne uczucia wobec tej książki. Z jednej strony wydało mi się, że dotknęła tematu cosa nostry zbyt płytko, z drugiej - od ogromnej ilości włoskich nazwisk nieraz zakręciło mi się w głowie, więc nie potrzebowałabym jeszcze większej ilości szczegółów. Świadectwo Gaspare Mutolo wystarczy, żeby przekonać się, że przed sycylijską mafią trudno uciec, że ona nie zapomina i nie odpuszcza. Przekonał się o tym sędzia Falcone.

„Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat”.

Mafia to był raj na ziemi, każdy chłopak na Sycylii marzył, by stać się członkiem mafii. Rycerski kodeks honorowy, nienaruszalne zasady, prawdziwa męska przyjaźń, wierność aż po grób, mnóstwo pieniędzy, szacunek otoczenia, prawie bezkarność. Aż władzę w organizacji przejął zły Salvatore „Totò” Riina i ten cudowny świat legł w gruzach. Tak, mniej więcej, widzi sytuację i przeszłość Mutolo, opowiadając swoje losy Annie Vinci.
Ten przemiły, zawsze opiekujący się rodziną człowiek, zamordował 22 osoby, a kiedy zorientował się, że i on znalazł się na liście do likwidacji, skorzystał z programu ochrony świadków i zaczął sypać dawnych przyjaciół.

Relacja Gaspare Mutolo może być trudna w odbiorze dla polskiego czytelnika, chyba że zna dobrze Sycylię i Palermo, lokalnych polityków, przedsiębiorców i deweloperów z poszczególnych dzielnic, działających w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Spowiedź Gaspare Mutolo - byłego członka sycylijskiej Cosa Nostry, a obecnie świadka koronnego.
Autor ukazuje nam obraz mafii od końca lat 60-tych do początku 80-tych kiedy to zdecydował się zakończyć współpracę i zostać świadkiem koronnym.
Mutolo jako człowiek od brudnej roboty ma na koncie ponad 20 "głów" i wielokrotne odsiadki.
W książce ukazuje hierarchię życiową członków, gdzie grupa przestępcza stoi na piedestale nad rodziną. Wielokrotnie mafiosi dopuszczali się nie tylko niechlubnych czynów na członkach własnej rodziny, dochodziło nawet do zabójstw.
Książka doskonale przedstawia nam brutalność włoskiej organizacji mafijnej ówczesnych czasów.

W książce ukazuje hierarchię życiową...

Gaspare Mutolo jeden z byłych członków włoskiej mafii - Cosa Nostry. Był jednym z niewielu, którzy zdecydował się na współpracę z władzami. Skorzystał z programu ochrony świadków koronnych dzięki czemu razem ze swoją rodziną mógł zacząć nowe życie.
W swojej książce opowiada dając czytelnikowi jednoznaczny zarys i obraz tego jak działa mafia.
Książka wciągająca, szybko się ją czyta i duży plus za czcionkę. Jedyne co mi się w niej nie widziało to takie przeskakiwanie w czasie.

Książka wciągająca, szybko się...

"Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat. Takiego piętna nie sposób z siebie usunąć. Każdy z nas rozlicza się z przeszłością na swój sposób. Żal i wyrzuty sumienia to prywatne odczucia i takie już na zawsze pozostaną."

Już same cytaty wypisane z książki mogłyby zastąpić recenzję. A jest ich tak wiele, że bez problemu się je wybiera. Treść książki stanowią wspomnienia mafiosa, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeszedł na jasną stronę mocy. Można je także odebrać trochę jak spowiedź człowieka, który na sumieniu ma bardzo wiele grzechów, od kradzieży po zabójstwa.

"Odejście z mafii wywołuje syndrom osierocenia, bo przecież mafia stała się całym twym światem, niezbędnym do życia jak powietrze. W głębi duszy czujesz się mafiosem po wsze czasy, jeżeli żyjesz na Sycylii, w ojczyźnie egzageracji."

Autorka, wraz z Gasparem, zabiera nas do hermetycznego świata, znanego większości jedynie z gazet, telewizji, kina. Przybliża nam hierarchię panującą w mafii, od zwykłego „żołnierza” do szefa, czyli Capo di tutti capi. Pokazuje, jak wielką i ważną strukturą jest mafia – grupa przestępcza o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw...

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/12/23/mafia-nie-daje-czasu-anna-vinci/

Ogólnie dobrze się czytało, książka ma jednak ten sam minus to książki Górskiego o Masie - mianowicie, pada tutaj co chwilę mnóstwo nazwisk i w pewnym momencie zwyczajnie się pogubiłem kto jest kim, na szczęście pomagałem sobie wujkiem googlem. Miałem wersję ebookową, więc nie chciało mi się co chwilę do przypisów przeskakiwać i dla mnie to był istotny mankament. Oprócz tego, extra.

Opowieść o sycylijskiej costra nostra od jej wnętrza.

Opowieść o sycylijskiej costra nostra od jej wnętrza.

Jeśli ktoś interesuje się tematyką mafii, chociażby tylko przez pryzmat oglądania filmów, to ta ksiazka nie wniesie niczego nowego i nie zaskoczy.

Ciekawy temat, ale jak dla mnie trochę mało szczegółów.

Ciekawy temat, ale jak dla mnie trochę mało szczegółów.

• Niedoczytane
  • Domowa biblioteczka
  • 2018 WERUSIA
  • Italia
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Mafia nie daje czasu