Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński46
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Eric Lichtblau
1
6,7/10
Pisze książki: kryminał, sensacja, thriller, reportaż
Urodzony: 1965 (data przybliżona)
Najpopularniejsza książka
Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera
6,7 z 95 ocen
389 czytelników 20 opinii
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
120 przeczytało książki autora
277 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera
Eric Lichtblau
6,7 z 95 ocen
389 czytelników 20 opinii
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera Eric Lichtblau
6,7
W odbiorze przeszkadzał mi styl w jakim książka została napisana. Z sensacji i oburzenia przebija rozgoryczenie Autora - Żyda. Książka porusza historie znane już opinii światowej, historie osób, których USA chętnie przyjęła pomimo wątpliwej moralnie przeszłości hitlerowskiej. W mojej opinii książka zyskała by dużo gdyby została napisana z choć lekkim dystansem.
Sąsiedzi naziści. Jak Ameryka stała się bezpiecznym schronieniem dla ludzi Hitlera Eric Lichtblau
6,7
O ukrywających się nazistach w obu Amerykach wiedziałam już dawno. Zwłaszcza o skrywanych pod skrzydłami USA naukowcach i pozostałych Niemcach wiodących powojenne, farmerskie życie pod przybranymi nazwiskami. Wiedziałam i dlatego nie sądziłam, że ta pozycja aż tak bardzo mnie zaskoczy. Bo zaskoczyła- wieloma przerażającymi faktami i liczbami.
Po II wojnie światowej, za przyzwoleniem Amerykanów, w USA znalazło schronienie 1600 (!) nazistowskich naukowców. Był wśród nich m.in. twórca rakiety V2 (zbudowanej dzięki niewolniczej i wyniszczającej pracy więźniów) oraz szef eksperymentów medycznych w Dachau- późniejszy ojciec medycyny kosmicznej.
Oprócz naukowców, do Stanów Zjednoczonych wyemigrowało po wojnie ok.10000 pozostałych nazistów. Dokładna liczba cieszących się powojenną wolnością zbrodniarzy nie jest znana do dziś.
Jakim sposobem doszło do tego, że aż tylu winnych nie zostało osądzonych (bo większość z nich ostatecznie wymigała się od kary)? Dlaczego Amerykanie ich chronili? Czym uzasadniali pobłażanie nazistom? Żeby się tego dowiedzieć, musicie tę książkę przeczytać sami. Bo jeśli już teraz Wam to wszystko zdradzę- nie pozostawię żadnych niedopowiedzeń i pozycja straci na wartości. A wierzcie mi na słowo, że powyższy tytuł jest wartościowy- głównie dzięki skrupulatności autora i prostemu przekazowi jednocześnie.
Podczas, gdy wielu zbrodniarzy wojennych w najlepsze cieszyło się wolnością, Żydzi przebywający w obozach (już wyzwolonych) wciąż głodowali i nie byli wypuszczani na wolność. Amerykanie nie wiedzieli, co z nimi zrobić lub z innych przyczyn zwlekali z ich uwolnieniem. Antysemityzm po zakończeniu wojny wciąż był dość częstym zjawiskiem- i to kolejny fakt, który mnie zszokował. Podobnie zareagowałam, gdy przeczytałam o tuszowaniu oskarżeń tuż przed rozpoczęciem procesów norymberskich.
Amerykanie "ocknęli się" dopiero w latach osiemdziesiątych. Wtedy, po wielu indywidualnych i trudnych próbach, rozpoczęto poszukiwania i rozliczanie zbrodni z przeszłości. Wielu nazistów znaleziono dopiero po śmierci. Sowieci rozstrzeliwali takich Niemców od razu- bez procesu sądowego, a Amerykanie "bawili się" z biurokracją przez dziesięciolecia.
Oj mogłabym o wielu kolejnych szokujących faktach związanych z tym tytułem napisać niejedno wypracowanie, ale na tym zakończę. Chcę Was zachęcić do przeczytania tej pozycji, a nie rozleniwiać szczegółowym streszczeniem. Jak już napisałam wyżej, "Sąsiedzi naziści" to książka bogata i cenna. Autor dotyka trudnej tematyki, ale robi to w sposób przejrzysty i konkretny. Jeśli temat Was zaintrygował- sięgnijcie po ten tytuł koniecznie.
Więcej opinii i recenzji znajdziecie na moim blogu: amatorkacooltury.blogspot.com