Mafia nie daje czasu

Okładka książki Mafia nie daje czasu
Anna Vinci Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Gaspare Mutolo - La mafia non lascia tempo
Muza
2015-09-16
2015-09-16
Karolina Dyjas-Fezzi

„Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat”.

Mafia to był raj na ziemi, każdy chłopak na Sycylii marzył, by stać się członkiem mafii. Rycerski kodeks honorowy, nienaruszalne zasady, prawdziwa męska przyjaźń, wierność aż po grób, mnóstwo pieniędzy, szacunek otoczenia, prawie bezkarność. Aż władzę w organizacji przejął zły Salvatore „Totò” Riina i ten cudowny świat legł w gruzach. Tak, mniej więcej, widzi sytuację i przeszłość Mutolo, opowiadając swoje losy Annie Vinci.
Ten przemiły, zawsze opiekujący się rodziną człowiek, zamordował 22 osoby, a kiedy zorientował się, że i on znalazł się na liście do likwidacji, skorzystał z programu ochrony świadków i zaczął sypać dawnych przyjaciół.

Relacja Gaspare Mutolo może być trudna w odbiorze dla polskiego czytelnika, chyba że zna dobrze Sycylię i Palermo, lokalnych polityków, przedsiębiorców i deweloperów z poszczególnych dzielnic, działających w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Jeśli ktoś interesuje się tematyką mafii, chociażby tylko przez pryzmat oglądania filmów, to ta ksiazka nie wniesie niczego nowego i nie zaskoczy.

Spowiedź Gaspare Mutolo - byłego członka sycylijskiej Cosa Nostry, a obecnie świadka koronnego.
Autor ukazuje nam obraz mafii od końca lat 60-tych do początku 80-tych kiedy to zdecydował się zakończyć współpracę i zostać świadkiem koronnym.
Mutolo jako człowiek od brudnej roboty ma na koncie ponad 20 "głów" i wielokrotne odsiadki.
W książce ukazuje hierarchię życiową członków, gdzie grupa przestępcza stoi na piedestale nad rodziną. Wielokrotnie mafiosi dopuszczali się nie tylko niechlubnych czynów na członkach własnej rodziny, dochodziło nawet do zabójstw.
Książka doskonale przedstawia nam brutalność włoskiej organizacji mafijnej ówczesnych czasów.

W książce ukazuje hierarchię życiową...

Gaspare Mutolo jeden z byłych członków włoskiej mafii - Cosa Nostry. Był jednym z niewielu, którzy zdecydował się na współpracę z władzami. Skorzystał z programu ochrony świadków koronnych dzięki czemu razem ze swoją rodziną mógł zacząć nowe życie.
W swojej książce opowiada dając czytelnikowi jednoznaczny zarys i obraz tego jak działa mafia.
Książka wciągająca, szybko się ją czyta i duży plus za czcionkę. Jedyne co mi się w niej nie widziało to takie przeskakiwanie w czasie.

Książka wciągająca, szybko się...

"Nazywam się Gaspare Mutolo. Jestem Sycylijczykiem i współpracuję z wymiarem sprawiedliwości. Mam burzliwą przeszłość. Jak wszyscy, którzy dokonali takiego wyboru. Przestępcy, zabójcy, złodzieje. Oto, kim byliśmy przez wiele lat. Takiego piętna nie sposób z siebie usunąć. Każdy z nas rozlicza się z przeszłością na swój sposób. Żal i wyrzuty sumienia to prywatne odczucia i takie już na zawsze pozostaną."

Już same cytaty wypisane z książki mogłyby zastąpić recenzję. A jest ich tak wiele, że bez problemu się je wybiera. Treść książki stanowią wspomnienia mafiosa, który w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeszedł na jasną stronę mocy. Można je także odebrać trochę jak spowiedź człowieka, który na sumieniu ma bardzo wiele grzechów, od kradzieży po zabójstwa.

"Odejście z mafii wywołuje syndrom osierocenia, bo przecież mafia stała się całym twym światem, niezbędnym do życia jak powietrze. W głębi duszy czujesz się mafiosem po wsze czasy, jeżeli żyjesz na Sycylii, w ojczyźnie egzageracji."

Autorka, wraz z Gasparem, zabiera nas do hermetycznego świata, znanego większości jedynie z gazet, telewizji, kina. Przybliża nam hierarchię panującą w mafii, od zwykłego „żołnierza” do szefa, czyli Capo di tutti capi. Pokazuje, jak wielką i ważną strukturą jest mafia – grupa przestępcza o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw...

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/12/23/mafia-nie-daje-czasu-anna-vinci/

Ogólnie dobrze się czytało, książka ma jednak ten sam minus to książki Górskiego o Masie - mianowicie, pada tutaj co chwilę mnóstwo nazwisk i w pewnym momencie zwyczajnie się pogubiłem kto jest kim, na szczęście pomagałem sobie wujkiem googlem. Miałem wersję ebookową, więc nie chciało mi się co chwilę do przypisów przeskakiwać i dla mnie to był istotny mankament. Oprócz tego, extra.

Wspomnienia długoletniego mafiosa, który na początku lat 90-tych zdecydował się na współpracę z organami ścigania i obecnie wciąż jest jednym z najważniejszych świadków koronnych. Ponieważ przez długie lata był najbliższym współpracownikiem osławionego bossa Toto Riiny, jego zeznania odegrały kluczową rolę w walce z mafią.

Instytucja świadka koronnego wciąż jest wątpliwa moralnie, na przykład autor wspomnień pisze, że zabił 22 osoby, niektóre udusił, wśród jego ofiar byli tylko mafiosi, nie funkcjonariusze państwowi czy zwykli ludzie. Sugeruje niejasno, że tylko dlatego dostał status świadka koronnego. Wynika z tego, że mafiosi to gorsi ludzie... W sumie gość ma masę krwi na rękach, poza tym licho wie kiedy mówi prawdę a kiedy konfabuluje, nie jest to w każdym razie człowiek godny pełnego zaufania. Także dlatego, że: „wszyscy mafiosi ledwo pokończyli podstawówki; to niedouczeni malarze, złote rączki i złodzieje. Wszyscy wywodzimy się z nizin.”

Opisuje mafię jako połączenie zakonu i armii, z ważną ceremonią inicjacji, z żelaznymi zasadami i bezwzględną regułą wierności i milczenia. Z hierarchiczną strukturą, i obowiązkiem wykonania każdego rozkazu bossa: „ jako żołnierz mafii musiałem być zawsze w stanie gotowości, nasza służba trwała całą dobę, także w święta.”. W tych opowieściach czuje się ton tęsknoty za ową doskonałą strukturą, którą zresztą zniszczył Riina, przemocą i krwią zdobywający absolutną władzę w cosa nostrze.

W sumie życie bohatera do czasu współpracy z organami ścigania to była aktywność przestępcza pomiędzy nader licznymi odsiadkami. Zaś porzucenie mafii nie było łatwe bo: „Odejście z mafii wywołuje syndrom osierocenia, bo przecież mafia stała się całym twym światem, niezbędnym do życia jak powietrze. W głębi duszy czujesz się mafiosem po wsze czasy, jeżeli żyjesz na Sycylii”

Książka nie jest łatwą lekturą: pełna nazwisk i spraw które polskiemu czytelnikowi nic nie mówią. Jakieś zatargi między mafiosami, zamachy, morderstwa, a wszystko to podane nader chaotycznie. Przydałby się krótki przewodnik o strukturze mafii. Z drugiej strony nieźle pokazuje atmosferę panującą na Sycylii gdzie w latach 60-tych każdy młody człowiek marzył o zostaniu mafioso. Bo członkowie mafii budzili szacunek, byli ludźmi honoru, byli wzorem. A potem już nie było odwrotu...

Instytucja świadka koronnego wciąż jest wątpliwa...

Wiedziałam, że macki mafii sięgają daleko, ale to o czym opowiadał autorce Mutolo jest przerażające. Mafia, policja, sędziowie, politycy - w tamtych czasach wszystkich można było wrzucić do jednego worka. Bardzo ciekawie opisane jest to jak mafia z powiedzmy sobie honorowej organizacji, zamienia się w tych, którzy mordują kobiety, dzieci, nie boją się zabijać sędziów i policjantów. Naprawdę warta przeczytania.

Opowieść o sycylijskiej costra nostra od jej wnętrza.

Opowieść o sycylijskiej costra nostra od jej wnętrza.

Ciekawy temat, ale jak dla mnie trochę mało szczegółów.

Ciekawy temat, ale jak dla mnie trochę mało szczegółów.

Dodaj cytat z książki Mafia nie daje czasu