Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia

Od sensacyjnego zwycięstwa w Pearl Harbor aż po przełomową porażkę w bitwie o Midway, japońska marynarka wojenna nie miała sobie równych w licznych starciach na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Nawet po druzgoczącej klęsce pod Midway nadal zadawała ciężkie straty marynarce Stanów Zjednoczonych, w tym w walkach o Guadalcanal. Łącząc nowe badania z materiałem archiwalnym, Mark E. Stille, ekspert w dziedzinie wojen morskich, dokonuje przeglądu i oceny okrętów, strategii oraz wielu czynników, które uczyniły Marynarkę Wojenną Cesarstwa Japonii dominującą siłą na Pacyfiku.

Autor analizuje mocne i słabe strony każdego typu okrętu, przedstawia zwięzłą historię wszystkich ważniejszych jednostek w służbie japońskich sił morskich oraz ich wykorzystanie w walce z nieprzyjacielem. Ta bogato ilustrowana zdjęciami i planszami barwnymi książka jest prawdziwym kompendium wiedzy na temat jednej z najbardziej dynamicznych marynarek wojennych w historii.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

PrzeBirn | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Świetnie wydana książka, ciekawe analizy, dużo szczegółów i szkiców dotyczących okrętów Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Jedyne czego mi brakowało w tej pozycji to położenie większego nacisku na służbę bojową każdego z omawianych okrętów. Nie obraziłbym się gdyby autor każdorazowo skrócił fragmenty dotyczące modyfikacji okrętów po wprowadzeniu do służby, a położył większy nacisk na ich szlak bojowy. Przecież i tak prawie wszystkie z tych modyfikacji sprowadzały się do instalowania działek plot 25mm - jaki jest sens o tym wspominać za każdym razem jak omawia się kolejny typ okrętu?
Niemniej, książka zdecydowanie warta wydanych pieniędzy.

Marcin Kowalczyk | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Książka jest ilustrowanym przewodnikiem po flocie wschodzącego słońca.
Autor starał się w przystępny sposób opisać jej rolę w zmaganiach za oceanem.
Z racji objętości można ją traktować jako zarys wiedzy ogólnej.
Publikacja nie jest tylko odtwórczym powielaniem faktów, autor je analizuje i syntezuje wnioski. Niekoniecznie ze wszystkimi musimy się zgadzać.
Zaczynamy od doktryny Cesarskiej Marynarki w wojnie na Pacyfiku. To ona zadecydowała o takim, a nie innym kształcie japońskiej floty. Ten rozdział wyjaśnia dlaczego tak konstruowano okręty. Dalej skrót udziału floty w zmaganiach na oceanie. Po tym rozdziale przechodzimy do charakterystyk poszczególnych klas okrętów. Autor skupił się na lotniskowcach, pancernikach, krążownikach, niszczycielach i okrętach podwodnych. Nie znajdziemy tu np. jednostek pomocniczych. Na koniec mamy konkluzje i analizę. Pouczające.
Każda klasa okrętów przedstawiona jest według następującego schematu:
-rozwój i powstanie -...

Rorando | 2016-02-05
Przeczytana: 2016 rok

Świetne kompendium wiedzy o historii i charakterystykach wszystkich typów okrętów biorących udział w wojnie na Pacyfiku po stronie Cesarstwa Japonii.