Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju oraz inne pisma

Tłumaczenie: brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
Wydawnictwo: Hachette Polska
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Mutual Aid: A Factor of Evolution, The State: Its Historic Role, La Morale anarchiste
filozofia, etyka

Książka zawiera trzy traktaty filozoficzne: "Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju", "Państwo i jego rola historyczna" oraz "Etyka anarchistyczna".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Hachette 2012

Jarosław Wiśniewski | 2015-08-04

W książce czytelnik znajdzie trzy znakomite traktaty filozoficzne Kropotkina. Pierwszy to "Pomoc wzajemna jako czynnik rozwoju". Filozof po ciekawym wstępie opisuje pomoc wzajemną w świecie zwierząt, wśród dzikich i barbarzyńców, w mieście średniowiecznym i w czasach autora. Traktat kończy się rozdziałem przedstawiającym wnioski płynące z tego dzieła. Drugim traktatem jest "Państwo i jego rola historyczna". Autor po analizie pojęć wstępnych opisuje w nim najpierw ustrój plemion pierwotnych, wspólnotę wiejską i gminę miejską. Następnie omawia rozkwit rzemiosła i sztuki w miastach średniowiecza, walki państwa z miastami, opór przeciwko zaborczym zakusom państwa, losy gmin wiejskich, pogrom miast i jego skutki. Traktat zakończony jest podsumowującymi wywodami. Ostatnim traktatem filozoficznym zawartym w tej publikacji książkowej jest dzieło "Etyka anarchistyczna". W dziesięciu krótkich rozdziałach autor przedstawia w skondensowany sposób swoje poglądy na tę materię. Wybitne dzieła...