Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych

Tłumaczenie: Magdalena Trojanowska
Wydawnictwo: Amber
7,82 (17 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
2
8
4
7
5
6
3
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Pour une enfance heureuse
data wydania
ISBN
9788324153954
liczba stron
400
słowa kluczowe
dzieci, rodzice, poradnik, rozwój
język
polski
dodała
Angelika

Szeroko komentowany we Francji bestseller, dzięki któremu rodzice wiedzą więcej o swoich dzieciach… Najnowsze badania mózgu i odkrycia neurobiologii wskazują drogę właściwego postępowania z dziećmi. Wszyscy znają tę scenę ze sklepu: maluch zaczyna płakać, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca się na podłogę. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytację, podnosi głos, szarpie… Na twarzy...

Szeroko komentowany we Francji bestseller, dzięki któremu rodzice wiedzą więcej o swoich dzieciach…
Najnowsze badania mózgu i odkrycia neurobiologii wskazują drogę właściwego postępowania z dziećmi.

Wszyscy znają tę scenę ze sklepu: maluch zaczyna płakać, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca się na podłogę. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytację, podnosi głos, szarpie… Na twarzy umęczonego rodzica maluje się pytanie: „Boże, dlaczego to moje dziecko jest takie?”

Doktor Catherine Gueguen wyjaśnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, że takie zachowanie to nie wynik złego wychowania czy jakichkolwiek zaburzeń. To zupełnie normalna reakcja dziecka, związana z dojrzewaniem jego mózgu. Badania pokazały, że każdy obszar mózgu rozwija się inaczej i w innym tempie. Emocje i uczuciowość dojrzewają etapami. Dziecko jest wobec nich bezbronne i nie potrafi kontrolować swoich zachowań.

Pozwólmy rosnąć mózgowi dziecka w łagodności – mówi Catherine Gueguen w „Le Monde. Science et Medicine”.

Takie są wnioski z najnowszych badań nad rozwojem mózgu. Autorka pokazuje to na konkretnych, czasami kryzysowych przykładach, jakie znają wszyscy rodzice, i wyjaśnia, dlaczego powinni postępować z empatią. Współodczuwanie, bliskość i rozmowy pomogą w rozwoju mózgu dziecka, co zdecyduje o jego rozwoju emocjonalnym i intelektualnym. Dr Gueguen przestrzega, że przemoc może hamować rozwój mózgu. Jak mówi „ta wiedza nie ułatwi roli rodziców, ale uczyni ich bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi za postępowanie z dzieckiem, by dać mu szansę stać się szczęśliwym dorosłym”.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (10)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 453
Kamila | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Świetna książka. Każdy rodzic powinien ją przeczytać.

książek: 391
Stagerlee | 2016-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zdobyczne
Przeczytana: listopad 2015

Chciało by się na początku tej opinii napisać kilka wzniosłych i nieco napuszonych słów. Bo wszak mowa będzie o lekturze nietuzinkowej, która podobno czytelnikowi ma „otworzyć oczy”. Podobno już nigdy, po przeczytaniu tej pozycji: „nie spojrzymy na swoje dzieci z dotychczasowej perspektywy”. Pewnie słowa te włożyłabym pomiędzy bajki, gdyby nie jeden malutki szczegół... przeczytałam. Ale może od początku. Szefowa Gęsi podrzuciła mi link, w którym wydawnictwo Amber informuje, iż szukają blogerów, którzy mają swój przychówek, mówię tu o dzieciach, ponieważ mają do zaoferowania tę oto pozycję. Pokręciłam nosem, pofurczałam, jak to ja, ale maila wysłałam. Dostałam odpowiedz, zgodziłam się przyjąć tę publikację. Czyli klasyk klasyków. Dlaczego narzekałam? Ano dlatego, że nieco orientuję się w rynku wydawniczym oferującym młodym rodzicom wszelakiego rodzaju poradniki, które to mają „nauczyć” młodych, zdezorientowanych rodziców jak zajmować się malutkim człowiekiem. Po przeczytaniu kilku...

książek: 1311
Katarzyna Małek | 2016-02-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 grudnia 2015

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com

Każdy z nas chce być jak najlepszym rodzicem.Ale jaka jest definicja dobrego rodzica? Już będąc w ciąży, kobiety zewsząd słyszą dobre rady: "to rób tak", "tego nie rób w żadnym wypadku"...! Kiedy dziecko przychodzi na świat najczęściej kierujemy się własnym instynktem. Niestety, są takie sytuacje, które nas zaskakują. I nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza przy pierwszym potomku. Są osoby, które w kryzysowych sytuacjach biegną po pomoc do wujka Google (duży procent młodych matek i ojców - tak, mnie tez się zdarzało...) albo szukają odpowiedzi w poradnikach, których sporo można znaleźć w księgarniach. Tylko jak oddzielić dobre rady od tych gorszych? Ja zawsze starałam się sprawdzić, kto wypowiada się na dany temat. Istnieje spora szansa, że specjalista posiada większą wiedzę niż matka kilkorga dzieci, która jest pewna, że nic jej już nie zaskoczy... ;)
Doktor Gueguen skupiła się na zachowaniu dzieci i ich emocjach. W poradniku znajdziemy...

książek: 33
centaurek | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2015

Przemoc w wychowaniu dziecka to bardzo trudny temat. Co gorsza, problem ten dotyczy znacznie większej liczby rodziców, niż można by przypuszczać. I teraz zapewne wiele z osób westchnie i pomyśli sobie – jak to dobrze, że ja prawidłowo wychowuję swoje dziecko. Bez przemocy, bez znęcania się. Ale… Czy na pewno?

To między innymi do Was, kochani rodzice (ale także babcie, dziadkowie, wujkowie i ciocie) napisała autorka tę książkę. Do Was, którzy sądzicie, iż nie stosujecie przemocy wobec dziecka i uważacie, iż wychowujecie je prawidłowo. Być może tak jest, nie neguję tego, ale przeczytajcie tę książkę i odpowiedzcie sobie po lekturze na pytanie – czy Wasze zdanie jest takie samo, jak przed lekturą? Gwarantuję, iż spora, naprawdę spora grupa osób dojdzie do zaskakujących wniosków.

Olbrzymią zaletą tej pozycji są przykłady. I to nie te, wymyślone na potrzeby książki – o nie, zaręczam, iż każdy z tych przykładów jest wzięty z życia i jako osoby odpowiedzialne mniej lub bardziej za...

książek: 1171
Magdalena | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedną z najwspanialszych rzeczy jaka może się nam przydarzyć to jest bycie rodzicem. Rodzicielstwo jednak budzi w nas pewien lęk. Zastanawiamy się jak postępować, by tak małej istocie nie wyrządzić krzywdy. Jak postępować, by wychować radosnego malca znającego od dzieciństwa swoją wartość, a który w przyszłości będzie szczęśliwym i bez kompleksów człowiekiem. Ale do tego potrzebna nam jest pewna wiedza zarówno z medycznego punktu widzenia jak i ta psychologiczna.
Warto zatem sięgnąć po pozycję Dr Catherine Gueguen "Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych" ponieważ pokazuje medyczne i psychologiczne podłoża często występujących problemów wychowawczych. Autorka stara się uświadomić rodzicom, iż przemoc nie jest właściwym środkiem wychowawczym.
Jest to moim zdaniem prawdziwa skarbnica wiedzy i każdy rodzic znajdzie w tej pozycji coś co go zainteresuje, coś o czym być może nie wiedział, a co będzie pomocne w rozwiązywaniu problemów w codziennym...

książek: 2109
AnnaSikorska | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane

Poziom postępu przez wieki mierzono ilościom podbojów, zdobytych bogactw. Powoli odchodzimy od takiego postrzegania świata i zmierzamy ku empatycznym relacjom z innymi, co przekłada się na ocenę etapu rozwoju kultury przez sposób traktowania najsłabszych, do których zalicza się również dzieci. Catherine Gueguen uzmysławia nam, że w naszych relacjach małymi ludźmi cięgle bardzo dużo miejsca zajmuje wszelkiego rodzaju przemoc. Jako matkę i pedagoga szokowały mnie podawane przez autorkę przykłady złego traktowania dzieci. Zdaję sobie sprawę, że są one niestety prawdziwe, ponieważ spotykam się z opiniami, że karanie psychiczne i fizyczne dzieci jest jedyną metodą pozwalającą wychować dobre dziecko. U mnie w głowie zapala się ostrzegająca lampka: wychować czy wytresować? Tresura czasami bywa bolesna i niszcząca cel, do którego tak naprawdę chcemy dotrzeć, ale przez zastosowane metody nie będziemy mogli.
Czytelnicy w książce znajdą wiele cennych rad. Jedną z nich jest zachęcenie do...

książek: 9
Ewelina | 2015-11-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2015

ie jest to lektura do poduszki, którą przeczytamy od razu od deski do deski. Nie chodzi tutaj o poparte naukowymi badaniami informację - bo ksiażka napisana jest w bardzo przystępny sposób, wymaga jednak analizy i pozwala na wewnętrzną samoocenę swoich zachowań.
Podzielona na 9 części pozwala nam zatrzymać się nad konkretnym zagadnieniem na dłużej.
Podoba mi się to, że w książce nie znajdziemy generalizowania ani opiekunów ani dzieci.
Autorka nie tylko pokazuje nam jak zbudowany jest mózg dziecka ale przede wszystkim na przykładach pokazuje nasze relacje z dzieckiem. Bliskość, empatia, rozmowy nie tylko zbliżają nas do naszych pociech, ale również wpływają na ich prawidłowy rozwój emocjonalny i intelektualny.
Doktor Catherine Gueguen zwraca szczególną uwagę na to jak destrukcyjny wpływ na dziecko na przemoc.
Ostatni rozdział, poświęcony zagadnieniu BYĆ RODZICEM - jest mi szczególnie bliski, Uświadamia jakie wartości powinny być najistotniejsze w naszym domu tak by stworzyć...

książek: 257
małgorzata pyzik | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2015

Pierwsze co nasunęło mi się na myśl biorąc tę książkę po raz pierwszy do ręki, to co konkretnie oznacza pojęcie – „szczęśliwe dziecko”. Jak wiemy to co nam, dorosłym wydaje się, nie do końca zgadza się z patrzeniem na świat dzieci już kilkuletnich, które potrafią mówić o swoich potrzebach i odczuciach. Dlatego też zaczęłam nie od czytania książki, tylko od rozmowy z moim ośmioletnim synem na temat jego wyobrażenia szczęścia. Przygotowana na wyliczenie wszystkich możliwych dóbr materialnych z najnowszym smartfonem na czele, otrzymałam listę rzeczy, na które w połowie w ogóle nie spodziewałam się. Mało tego, poczułam się jak ktoś mocno znokautowany, na dodatek częściowo nie wiedząc za co. Dla mojego dziecka najważniejszą rzeczą na liście był mój czas, a właściwe ciągły jego brak. Bycie rodzicem to chyba najtrudniejsza rola jaka mi przypadła w życiu i cały czas uczę się jej, z reguły jednak jak widać na popełnionych błędach.
Catherine Gueguen jest wybitnym pediatrą, od wielu lat...

książek: 399
agatrzes | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane

Rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych życiowych ról, a rodzice szybko przekonują się, że wychowanie dziecka to skomplikowany i wymagający proces. Pojawienie się latorośli w rodzinie przewraca życie do góry nogami, ale nieprzespane noce i natłok obowiązków to dopiero początek długiej i krętej drogi, jaką przyjdzie im wspólnie podążać. I choć wychowanie szczęśliwego dziecka jest dla większości matek i ojców nadrzędnym celem, to niestety nie ma w tej materii uniwersalnej recepty na sukces. Ale tak jak w przypadku innych aspektów życia i w tej dziedzinie warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych, a także z dorobku nauki.

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo pozycji pomagających rozwiązywać problemy wychowawcze, uczących prawidłowej komunikacji z dzieckiem i naświetlających najczęściej popełniane błędy. I choć przekazywane treści dotyczącą różnych zagadnień, to większość z nich sprowadza się do wspólnego mianownika, którym jest cierpliwość, konsekwencja, empatia i miłość....

książek: 58
Monika Zjawińska | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 05 października 2015

Miałam przyjemność przeczytać tę książkę jeszcze przed jej premierą. Po tej lekturze stwierdzam tylko jedno: OD DZIŚ ZAJMUJE ONA NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE W MOJEJ BIBLIOTECZCE. Rady przy różnego rodzaju sytuacjach bardzo dużo dały mi do myślenia: co robię źle w "obsłudze" czterolatki oraz jak mogę naszą relację matka-córka naprawić.
Książkę Catherine Gueguen gorąco polecam wszystkim rodzicom.

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd