Porwanie Heinekena

Wydawnictwo: Świat Książki
De ontvoering van Alfred Heineken
literatura piękna
Ag2S

Kulisy porwania króla piwa. Pasjonująca lektura. Od ponad 25 lat najlepiej sprzedająca się w Holandii książka opisująca przestępstwo. Historia uprowadzenia króla piwa Alfreda Heinekena i jego szofera Aba Doderera w listopadzie 1983 roku. Relacja opowiedziana reporterowi przez jednego z głównych sprawców tego porwania – Cora van Houta. Przedstawia drobiazgowe przygotowania poczynione przez...

Kulisy porwania króla piwa.

Historia uprowadzenia króla piwa Alfreda Heinekena i jego szofera Aba Doderera w listopadzie 1983 roku. Relacja opowiedziana reporterowi przez jednego z głównych sprawców tego porwania – Cora van Houta. Przedstawia drobiazgowe przygotowania poczynione przez czterech kompanów, przebieg akcji oraz przekazanie ogromnego okupu w wysokości trzydziestu pięciu milionów guldenów i ujęcie porywaczy.
Na podstawie książki w 2014 roku powstał film z Anthonym Hopkinsem w roli Alfreda Heinekena oraz Jeffem Sturgessem w roli Cora van Houta.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

luna0207 | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Czyta się jednym tchem, smaczku dodaje,to że książka jest na faktach.

greenrabbit | 2017-09-17

Razi język narracji, ale czego można się spodziewać po relacji gangstera, po przeczytaniu epilogu historia przestaje być tak romantycznie niewinna, można mieć wręcz wrażenie że zostaliśmy lekko oszukani.

pimpas | 2017-02-06

Bardzo przyjemnie się czyta. Ukazuje mozolne przygotowania i trudy porwania Heinekena. Jest napisana tak, że człowiek kibicuje porywaczom, którzy są przedstawieni w dobrym świetle. A czy tak było w rzeczywistości? :-)

Biker50 | 2016-03-03
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Historia bardzo ciekawa! POLECAM! Książka trzyma w napięciu i nie pozwala na oderwanie się od niej. Narracja buduje obraz mocno "zmiękczający" charakter głównych sprawców porwania. Ot grupa przyjaciół,którzy chcąc uniknąć bankructwa oraz zapewnić swoim rodziną godziwe życie decydują się popełnić przestępstwo. Ich zapewnienia jako by nigdy nie chcieli skrzywdzić któregokolwiek z porwanych są mocno zwodnicze. Może dzięki tak zarysowanej opowieści ostatni rozdział, który jest wstawka od autora książki szeroko otwiera nam oczy. Niewinni panowie staja się jacyś tacy bardziej odpowiedni do roli, którą w tym wszystkim odegrali. Dla mnie był to taki kubek zimnej wody lub solidny policzek, który sprawił, ze książka jeszcze bardziej mnie zaskoczyła.

Klaudyna Maciąg | 2016-01-13
Na półkach: Przeczytane, Moje zbiory
Przeczytana: 07 stycznia 2016

To wydarzenie w latach osiemdziesiątych śledził cały świat. Do dziś mówi się o nim, jako o jednym z najgłośniejszych porwań w historii. Publikacja, będąca relacją jednego z porywaczy, od dwudziestu pięciu lat jest najlepiej sprzedającą się w Holandii książką o przestępstwach. Niedawno ją zekranizowano, a w głównych rolach obsadzono Anthony'ego Hopkinsa, Jima Sturgessa oraz Sama Worthingtona. Kilka lat temu, o tej samej historii mówił również holenderski film z Rutgerem Hauerem w roli głównej. To naprawdę mocna rzecz, poruszająca wyobraźnię ludzi na całym globie. A w Polsce? O samym porwaniu niewiele się dowiesz, film przeszedł bez echa, o książce też jakoś cicho.

Dlaczego?, pytam! Już od lat nie zdarzyło się, że zarwałam noc dla książki (jestem młodą matką, powinnam spać, kiedy się da!), ale nie mogło być inaczej, bowiem Porwanie Heinekena, nomen omen, porwało mnie bez reszty.

Co poszło nie tak?
-Książka ma kilka słabszych, nieco nużących momentów. Są to chwilami zbyt rozwlekłe...