Porwanie Heinekena

Świat Książki
De ontvoering van Alfred Heineken
literatura piękna
2015-08-12

Okładka książki przykuła moją uwagę. Zaczęłam czytać i przyszło lekkie rozczarowanie. Kilka razy podchodziłam do czytania aż w końcu, po ponad 9 rozdziałach, coś zaskoczyło i przeczytałam ją od razu. Poczatek mnie znużył, za dużo jak dla mnie tych opisów przygotowań. Na szczęście później akcja się rozkręca i robi się ciekawie.

Narratorem jest mózg operacji porwania. Poznajemy grupę przestępczą, szczegóły planowania samą akcję oraz wszytko to co było później. W trakcie czytania łapałem się na tym, że sympatyczne chłopaki z tych porywaczy. Końcowe strony nieco zdystansowały mnie od tego poglądu. Warto przeczytać moim zdaniem.

Czyta się jednym tchem, smaczku dodaje,to że książka jest na faktach.

Razi język narracji, ale czego można się spodziewać po relacji gangstera, po przeczytaniu epilogu historia przestaje być tak romantycznie niewinna, można mieć wręcz wrażenie że zostaliśmy lekko oszukani.

Bardzo przyjemnie się czyta. Ukazuje mozolne przygotowania i trudy porwania Heinekena. Jest napisana tak, że człowiek kibicuje porywaczom, którzy są przedstawieni w dobrym świetle. A czy tak było w rzeczywistości? :-)

Historia bardzo ciekawa! POLECAM! Książka trzyma w napięciu i nie pozwala na oderwanie się od niej. Narracja buduje obraz mocno "zmiękczający" charakter głównych sprawców porwania. Ot grupa przyjaciół,którzy chcąc uniknąć bankructwa oraz zapewnić swoim rodziną godziwe życie decydują się popełnić przestępstwo. Ich zapewnienia jako by nigdy nie chcieli skrzywdzić...

To wydarzenie w latach osiemdziesiątych śledził cały świat. Do dziś mówi się o nim, jako o jednym z najgłośniejszych porwań w historii. Publikacja, będąca relacją jednego z porywaczy, od dwudziestu pięciu lat jest najlepiej sprzedającą się w Holandii książką o przestępstwach. Niedawno ją zekranizowano, a w głównych rolach obsadzono Anthony'ego Hopkinsa, Jima Sturgessa oraz...

• E-book
  • Mam do przeczytania