Porwanie Heinekena

De ontvoering van Alfred Heineken
Świat Książki
2015-08-12
2015-08-12

Świetna książka, czyta się lepiej niż dobry kryminał.

Świetna książka, czyta się lepiej niż dobry kryminał.

Okładka książki przykuła moją uwagę. Zaczęłam czytać i przyszło lekkie rozczarowanie. Kilka razy podchodziłam do czytania aż w końcu, po ponad 9 rozdziałach, coś zaskoczyło i przeczytałam ją od razu. Poczatek mnie znużył, za dużo jak dla mnie tych opisów przygotowań. Na szczęście później akcja się rozkręca i robi się ciekawie.

Narratorem jest mózg operacji porwania. Poznajemy grupę przestępczą, szczegóły planowania samą akcję oraz wszytko to co było później. W trakcie czytania łapałem się na tym, że sympatyczne chłopaki z tych porywaczy. Końcowe strony nieco zdystansowały mnie od tego poglądu. Warto przeczytać moim zdaniem.

Czyta się jednym tchem, smaczku dodaje,to że książka jest na faktach.

Czyta się jednym tchem, smaczku dodaje,to że książka jest na faktach.

Razi język narracji, ale czego można się spodziewać po relacji gangstera, po przeczytaniu epilogu historia przestaje być tak romantycznie niewinna, można mieć wręcz wrażenie że zostaliśmy lekko oszukani.

Bardzo przyjemnie się czyta. Ukazuje mozolne przygotowania i trudy porwania Heinekena. Jest napisana tak, że człowiek kibicuje porywaczom, którzy są przedstawieni w dobrym świetle. A czy tak było w rzeczywistości? :-)

Historia bardzo ciekawa! POLECAM! Książka trzyma w napięciu i nie pozwala na oderwanie się od niej. Narracja buduje obraz mocno "zmiękczający" charakter głównych sprawców porwania. Ot grupa przyjaciół,którzy chcąc uniknąć bankructwa oraz zapewnić swoim rodziną godziwe życie decydują się popełnić przestępstwo. Ich zapewnienia jako by nigdy nie chcieli skrzywdzić któregokolwiek z porwanych są mocno zwodnicze. Może dzięki tak zarysowanej opowieści ostatni rozdział, który jest wstawka od autora książki szeroko otwiera nam oczy. Niewinni panowie staja się jacyś tacy bardziej odpowiedni do roli, którą w tym wszystkim odegrali. Dla mnie był to taki kubek zimnej wody lub solidny policzek, który sprawił, ze książka jeszcze bardziej mnie zaskoczyła.

To wydarzenie w latach osiemdziesiątych śledził cały świat. Do dziś mówi się o nim, jako o jednym z najgłośniejszych porwań w historii. Publikacja, będąca relacją jednego z porywaczy, od dwudziestu pięciu lat jest najlepiej sprzedającą się w Holandii książką o przestępstwach. Niedawno ją zekranizowano, a w głównych rolach obsadzono Anthony'ego Hopkinsa, Jima Sturgessa oraz Sama Worthingtona. Kilka lat temu, o tej samej historii mówił również holenderski film z Rutgerem Hauerem w roli głównej. To naprawdę mocna rzecz, poruszająca wyobraźnię ludzi na całym globie. A w Polsce? O samym porwaniu niewiele się dowiesz, film przeszedł bez echa, o książce też jakoś cicho.

Dlaczego?, pytam! Już od lat nie zdarzyło się, że zarwałam noc dla książki (jestem młodą matką, powinnam spać, kiedy się da!),ale nie mogło być inaczej, bowiem Porwanie Heinekena, nomen omen, porwało mnie bez reszty.

Co poszło nie tak?
-Książka ma kilka słabszych, nieco nużących momentów. Są to chwilami zbyt rozwlekłe wywody narratora (jest nim Cor van Hout, mózg całej operacji) dotyczące wielomiesięcznych przygotowań do całej akcji. Również pod koniec, niektóre przygody bohaterów mocno mnie irytowały, ale tak naprawdę nie była to wina samego mówcy, ale tego, jak obchodził się z nim i jego kompanem wymiar sprawiedliwości, rzucając ich z kąta w kąt po całym świecie.

Zbiór zalet
-Gdybym chciała kogoś porwać, odebrałam od van Houta niezłą lekcję, pełną detali i zwracającą uwagę na mnóstwo maleńkich spraw, które przestępcy z reguły pomijają. Opisy przygotowań do porwania są tak przenikliwe i szczegółowe, że naprawdę byłoby się tu czym inspirować.
-Książka nieustannie trzyma w napięciu. Nie mogłam przez nią jeść, nie mogłam spać, bo cały czas w żołądku czułam ucisk zdenerwowania, chcąc koniecznie dowiedzieć się, co wydarzy się dalej. Targały mną przy tym sprzeczne emocje - momentami kibicowałam porywaczom, innym razem współczułam porwanym (bo wraz z Heinekenem uprowadzony został także jego biedny kierowca),jeszcze innym - denerwowałam się na to, co czytam. Ostatecznie, choć podczas lektury zasadniczo zapałałam sympatią do Cora, późniejsze fragmenty dopisane przez dziennikarza, de Vriesa, nieco tę moją sympatię ostudziły, bo zaczęłam w ogóle poddawać w wątpliwość, czy rzeczywiście sprawa wyglądała aż tak łagodnie, jak to przedstawiał van Hout. Nie ulega jednak wątpliwości, że doświadczyłam przy tej książce nawału skrajnych emocji i przez to wiem, że będzie siedziała we mnie długo.
- Cor to dobry i inteligentny mówca. Jego relacja nie jest sztywna, rzadko nudzi, stale podtrzymuje napięcie, a momentami nawet urzeka humorem. Jest opowiedziana w lekki, nieco zawadiacki i ciekawy sposób, przez co jeszcze trudniej oderwać się od lektury. Tak naprawdę pochłonęłam ją na jeden raz i nie żałuję ani minuty z tą książką spędzonej - mimo że niewyspanie będzie odbijać się na mnie cały dzisiejszy dzień.
- Porwanie Heinekena zainteresuje każdego, kto lubi emocjonujące historie z życia, kogo fascynuje światek przestępczy i to, jak funkcjonuje on od wewnątrz. Cor van Hout niczego nie ukrywa, wymienia nazwiska i miejsca, z detalami relacjonuje zdarzenia. Jestem pewna, że jego książka równie mocno wstrząsnęła Holandią, co samo porwanie Heinekena.

• Ebooki
  • Mam do przeczytania