O podstawowych pojęciach judaizmu

Tłumaczenie: Juliusz Zychowicz
Wydawnictwo: Aletheia
religia

Gershom Scholem (1897–1982) był i pozostaje najwybitniejszym współczesnym historykiem judaizmu. Urodzony w Berlinie, wyemigrował do Palestyny jeszcze w międzywojniu, przed powstaniem państwa Izrael i osiadł tam na resztę życia. Zajmował się przede wszystkim mistyką żydowską i z tej właśnie perspektywy przedstawia w niniejszych wykładach z przełomu lat 50. i 60. XX wieku podstawowe pojęcia judaizmu, takie jak Bóg, stworzenie, objawienie, tradycja i zbawienie. Wydobywa związki między historycznymi nurtami – jak wpływ neoplatonizmu na pojmowanie biblijnego Boga czy stwarzanie „z czegoś” w starożytnej mitologii a stwarzanie „z niczego” w religii, porównuje judaistyczną ideę mesjanizmu z jej chrześcijańską wersją. W tych wykładach, tak jak w całej swojej twórczości, Scholem „rehabilituje” żydowską mistykę, a zwłaszcza kabałę, wykazując, że nie była ona marginalnym nurtem judaizmu, lecz determinowała samą jego istotę. Jednocześnie mistyka stanowiła wynik spotkania (i starcia) myśli biblijnej ze spekulatywną, w tym przypadku neoplatońską (tak jak chrześcijańskiego Boga współokreślił „Bóg filozofów”). Niniejsza prezentacja „podstawowych pojęć” nie jest więc ich prostym encyklopedycznym opisem, lecz wprowadza nas od razu w samo meritum myśli Scholema, której poświęcił on 60 lat swojego życia w najtrudniejszej fazie historii ubiegłego wieku.

źródło opisu: aletheia.com.pl

źródło okładki: aletheia.com.pl

Adam | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Niezwykle interesująca książka, w której autor omówił takie rudymentarne dla judaizmu zagadnienia jak: Bóg, stworzenie, objawienie, tradycja i mesjanizm. Praca przedstawia powyższe zagadnienia w konfrontacji z chrześcijaństwem, ujawniając punkty styczne, ale i rozbieżności pomiędzy obydwiema religiami.
Rozdział pierwszy podejmuje zagadnienie napięcia w definicji Boga w Biblii, a w twórczości Plotyna. Jest to równocześnie napięcie pomiędzy judaizmem, a spekulatywnymi aspektami filozofii greckiej, które ujawniają się w twórczości Plotyna. Omówiono tu m. in. problem plotyńskiej ,,jedni" przeciwstawionej biblijnemu ,,hen''. Bogu Plotyna brakuje osobowości, ale i dobra, jest ponad wszelkimi opozycjami, a nawet poza wszelkim istnieniem. Spór ów ujawnia się także w wczesnym chrześcijaństwie, w którym pojęcia żydowskie ulegały przekształceniom na skutek stałego stykania się z filozofią grecką.
Rozdział o stworzeniu również opisuje napięcie grecko-judaistyczne; tym razem...