The Sacred Lies of Minnow Bly

Stephanie Oakes Wydawnictwo: HarperCollins fantasy, science fiction
HarperCollins
2015-06-09
2015-06-09

„Mroczne kłamstwa Minnow Bly” autorstwa Stephanie Oakes to książka z gatunku obyczajowej z elementem thrillera, dla osób ciekawych mechanizmu działania sekty oraz możliwych skutków uczestniczenia w niej. Historia tytułowej Minnow to historia pełna okrucieństwa, ślepej wiary, płacenia za błędy i decyzje innych osób. Opowiada o młodej dziewczynie, której rodzina postanawia przenieść się do lasów by żyć w sekcie, tworzonej przez Proroka Kevina. Wiara przez niego stworzona uznaje wyższość mężczyzn nad kobietami, wymaga stuprocentowej lojalności wobec społeczności oraz jest bogata w system wymyślnych kar i tortur, za nawet najmniejsze przewinienia. Pośród tego wszystkiego wyłania się postać Minnow, dziewczyny zafascynowanej światem, która mimo strachu łamie zakazy stawiane przez Proroka. Jak się potem okazuje słono za to zapłaci.
Historia stworzona przez Stephanie Oakes wywołuje w czytelniku pewien niepokój i smutek. Osoba Minnow to jedna z tych postaci, która rodzi współczucie czytelnika, mimo czynów, które w dalszej części historii popełnia, oraz sprawia że stawia on sobie pytanie jak to możliwe by zaledwie jedna osoba była w stanie rządzić gronem wielu innych, dorosłych osób. Książka pokazuje mechanizm terroru i strachu, dzięki któremu możliwe jest stworzenie ślepych wyznawców danej religii.
To co podobało mi się w książce to różne emocje, które towarzyszyły czytaniu – współczucie mieszało się ze złością, były również momenty weselsze. Po przeczytaniu tej historii zdałam sobie sprawę jakie zagrożenia może nieść za sobą każda religia, jeśli zostanie oddana w ręce nieprawidłowego człowieka. Czytając również postawiłam sobie wiele pytań - czy człowiek z natury lubuje się w brutalności i cudzym strachu? Co sprawia że w obliczu jednej, charyzmatycznej i totalitarnej osoby, reszta ludzi staje się fanatykami, przekraczającymi granice ludzkiej godności i najmniejszej empatii? Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie.
To co również zasługuje na uwagę to dwoistość natury postaci ukazanych w książce – jak to jest, że postaci, które potrafiły zabić drugą osobę w naszych oczach są ofiarami gdy usłyszymy ich historie życia? Czy to sprawiedliwe że osoba, która zabija dla własnej rozrywki, jest często potraktowana tak samo jak osoba, która w akcie gniewu i frustracji zabija własnego oprawcę?
Jeśli chodzi o drugą stronę medalu to wymieniłabym wśród wad pewne momenty, gdzie historia była w moim odczuciu nienaturalnie pozytywna i pomyślna dla głównej postaci. Takich momentów było co prawda niewiele.
Podsumowując, mogę stwierdzić że książka „Mroczne kłamstwa Minnow Bly” jest warta przeczytania ze względu na to, że stawia przed czytelnikiem wiele pytań na które ciężko odpowiedzieć. Historia skłania do refleksji, wzbudza wiele emocji i pokazuje że świat nie jest tylko czarno-biały, a składa się z odcieni szarości, co widać po wielowymiarowych postaciach i ich historiach stworzonych przez autorkę.

Jest taki rodzaj książek, które składają się z dwóch elementów: świetnego pomysłu i przeciętnego wykonania, które właściwie potrafi skopać nawet najlepszy pomysł. taka właśnie jest ta książka, choć nie do końca. Mamy tu mroczny świat sekty, dziewczynę która z niej ucieka i od razu pakuje się w ogromne kłopoty, tajemniczy pożar, poprawczak, brutalnie utracone dłonie...
Ale po kolei. Minnow wraz z rodzicami żyje w sekcie kevinian, pokręconym prymitywnym i brutalnym, świecie. Świecie, gdzie człowiek nie jest już sobą i odebrano mu to co najcenniejsze, wolną wolę. Gdzie każdy jest zmanipulowany... Gdy Minnow zaczyna dostrzegać, że świat na zewnątrz wygląda inaczej niż przedstawia do guru sekty, gdy zaczyna zadawać pytania i buntować się przeciw temu zniewoleniu i kontroli - traci obie dłonie...
A to dopiero początek historii.
To brutalna opowieść, pokazująca jak złe i niebezpieczne są sekty, jak pozbawiają człowieka wszystkiego: wolnej woli, własnego zdania, wolności i możliwości kwestionowania, patrzenia na świat po swojemu. Niszczy człowieka i zamienia go w bezrozumne zombi zabierając mu wszystko bez broni i bez krat,.
Jednak to ważne ostrzeżenie nie zmienia faktu, że niektóre postacie w tym główna bohaterka, zachowują się jakoś tak... "nieadekwatnie". Minnow przez całe życie, żyła w odosobnieniu z dala od świata i normalnych relacji z ludźmi, z dala od wszystkiego, a mimo to rozumie świat i ludzi tak jakby toksyczne relacje zachowania, co tu dużo mówić pranie mózgu nie odcisnęło na niej piętna. to mi w tej historii zgrzyta chyba najbardziej.
książka, przestroga, bo choć to w co uwierzyły postacie w książce może wydawać się śmieszne to problem i niebezpieczeństwo jest jak najbardziej realne.
Szkoda tylko, że niektóre postacie wydają się niedopracowane, papierowe...
Książka z niewykorzystanym potencjałem. Taka na raz już pewnie nie wrócę do tej historii.

Ale...

Mocna książka, smutna, wstrząsająca, budząca wiele emocji. Najbardziej spodobała mi się w tej powieści relacja głównej bohaterki z chłopcem mieszkającym nieopodal sekty, w której żyła. Ich związek jest najzwyczajniejszy w świecie, przeżywane przez nich emocje takie jak w wielu związkach, jednak jakoś mnie ta ich więź urzekła - wspaniale przedstawiają się te wszystkie pozytywne uczucia, której towarzyszą głównej bohaterce, kiedy jest poza sektą, w ramionach ukochanego - piosenka, którą jej śpiewał sprawiała, że miałam dreszcze. Powieść dobrze pokazuje jak wygląda życie bez miłości, wśród fanatyzmu i okrucieństwa, pięknie też pokazuje, ile w takich sytuacjach warta jest miłość i przyjaźń. Osobiście polecam, mnie książka w jakiś sposób poruszyła, oczarowała.

Umożliwia otworzyć oczy na nowe perpsektywy, naprawdę skłania do refleksji.

Umożliwia otworzyć oczy na nowe perpsektywy, naprawdę skłania do refleksji.

Moim zdaniem najlepsza książka ale mam żal do autorki o to że zostawiła mnie z taką niewiedzą bo chciała bym wiedzieć co z jej życiem co z tym chłopakiem no halo ja się focham bo tak nie można
Ale polecam warta przeczytania OXO

Ale polecam warta przeczytania OXO

Książka dość smutna i pouczająca . Temat sekt jest zawsze ciekawy . Dla mnie książka do przyjęcia ale bez zachwytu .

Nie spodziewałam się tak mocnej lektury. Momentami była tak przerażająca i druzgocąca, że ciężko było czytać o tym co działo się w sekcie, o tym co musiała przejść młoda bohaterka. Muszę przyznać, że fabuła jest bardzo oryginalna – nie miałam okazji czytać nic podobnego. Ciekawie skonstruowana i dobrze napisana, a także niezmiernie wciągająca. Postać Minnow i jej postawa jest zadziwiająco silna. Pojawiający się w książce detektyw FBI z ważniejszego powodu niż przeprowadzenie śledztwa jest skarbnicą bardzo mądrych cytatów. A pewna dziewczyna, która zaprzyjaźnia się z Minnow jest dobrze skonstruowanym zabiegiem aby urozmaicić opowieść i dowodem na to, że w każdej życiowej sytuacji można odnaleźć sprzymierzeńca. Ta książka to również opowieść o sile wiary i przekonań, poszukiwaniu odpowiedzi na egzystencjalne pytania i o próbie odnalezienia samego siebie.

Odkąd sięgam pamięcią zawsze interesowały mnie tematy sekt i religii. Wydania zarówno encyklopedyczne, jak i reportaże czy beletrystyka.
Dużo zgłębiłam, dużo wywarło na mnie wrażenie, a ta jest jedną z nich.
Książka mroczna, przerażająca, szokująca.
To historia młodziutkiej Minnow, której udało się wyrwać ze szpon bestii. Ile bólu, ile cierpienia, ile upokorzeń musiała znieść, ile kosztowało to strachu i przede wszystkim odwagi, człowiekowi ciężko to przyswoić i trudno uwierzyć.
Co do języka powieści można mieć sporo uwag i zastrzeżeń, jednak spisana historia aż boli psychicznie i fizycznie. Ja musiałam robić przerwy, chociaż czytałam już o wiele "gorsze" rzeczy.
Książkę czyta się szybko, chwilami jest nużąca i ma sporo niedociągnięć, ale i tak warto po nią sięgnąć.

Dużo zgłębiłam, dużo wywarło na mnie wrażenie, a ta jest jedną z nich.
Książka mroczna, przerażająca, szokująca.

Kevinianie to sekta, która jest w stanie odebrać rodzinę, godność, zaufanie, a także życie. W momencie, gdy przewodniczący sekty zostaje zamordowany, a cała jego wioska spłonęła, rozpoczyna się śledztwo. Z pożaru ocalała nastoletnia Minnow Bly, która wyszła z płonącego lasu pozbawiona… rąk.

Teraz, znajdując się w ośrodku dla nieletnich, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości i nauczyć życia poza sektą. Gdy detektyw FBI proponuje jej transakcję wymienną, Minnow musi zdecydować, czy chce otrzymać wolność, o której zawsze marzyła – za cenę ujawnienia strasznych sekretów z przeszłości, o których pragnie na zawsze zapomnieć.

Opis brzmi bardzo zachęcająco i to dzięki niemu zdecydowałam się kupić tę książkę. Sam zarys fabuły jest bardzo ciekawy, jednak akcja momentami dłuży się niemiłosiernie. 🥱
Dość szybko się czyta, jednak ta książka nie wniosła nic nowego do mojego życia.😅

Są książki, które czytałam raz, kilka lat temu i pamiętam je do dziś i są książki, takie jak ta, które nie pozostaną długo w pamięci.

Teraz, znajdując się w ośrodku dla nieletnich, stara się odnaleźć w nowej...

O ile wątek sekty i wspominanie przeszłości mi się podobał, tak już życie w zakładzie poprawczym i przemyślenia bohaterki już zdecydowanie mniej. Niestety, ale historia częściej nużyła niżeli ciekawiła przez co całość oceniam tak nisko. Nie wróciłabym już do niej ponownie.