Blask miłosierdzia

Okładka książki Blask miłosierdzia Wacław Hryniewicz OMI
Okładka książki Blask miłosierdzia
Wacław Hryniewicz OMI Wydawnictwo: Tygodnik Powszechny Cykl: Biblioteka Tygodnika Powszechnego religia
35 str. 35 min.
Kategoria:
religia
Cykl:
Biblioteka Tygodnika Powszechnego
Wydawnictwo:
Tygodnik Powszechny
Data wydania:
2015-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-01
Liczba stron:
35
Czas czytania
35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393633081
Tagi:
teologia wiara ekumenizm
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
677
322

Na półkach: ,

Ta niewielkich rozmiarów książeczka ukazała się w "Bibliotece Tygodnika Powszechnego" jako kolejny i jak wydaje się dość istotny głos przed zbliżającą się kolejną sesją Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Swoją niewątpliwą sławę ks. Hryniewicz zawdzięczał dotąd głoszeniu prawosławnej wiary w apokatastazę, czyli w powszechność zbawienia. Tym razem Ksiądz Profesor zabrał głos na temat dopuszczenia osób rozwiedzionych i żyjących w powtórnych związkach do Sakramentów Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii. W jego przekonaniu jest to nieuchronne z uwagi na miłosierdzie Boże, które także i te osoby obejmuje. Cóż jednak ze słowami Chrystusa Pana zawartymi w Łk 16,18 ("Każdy, kto oddala swoją żonę i poślubia inną, cudzołoży, a kto żeni się z oddaloną przez męża, ten cudzołoży")? Ksiądz Profesor problem ten rozwiązał odwołując się metod egzegezy historycznej. Słowa te winniśmy zatem interpretować w kontekście innych słów Jezusa, a także czasów, w których żył oraz warunków, w których nauczał. Skoro więc powiedział, że "Królestwo Boga jest już blisko" (Mk 1,15),to "nie mógł sprzyjać rozwodom praktykowanym przez Żydów w tamtych czasach, często z krzywdą dla kobiet" (s.17). Co więcej, skoro do przytoczonych już słów Jezusa o cudzołóstwie dodano z czasem klauzulę "poza przypadkiem nierządu" (Mt 5,32),to nie oznacza to niczego innego jak tylko to, że już najwcześniejsza tradycja chrześcijańska "potrafiła dostosować naukę do zmienionej rzeczywistości, w której intensywne oczekiwanie rychłego nadejścia Królestwa Bożego na ziemi zeszło na dalszy plan i ustąpiło miejsca nadziei na inny sposób spełnienia Jego obietnic" (sic!) (str.19). Reasumując, wieszcząc rychłe nadejście Królestwa Bożego Chrystus zwyczajnie się POMYLIŁ, a pierwsi chrześcijanie pomyłkę tę z powodzeniem postanowili sprostować... Ergo, i my mamy prawo do dalszego, podobnie twórczego interpretowania słów Jezusa i dostosowywania Jego wymagań do ducha naszej epoki. Proponuję więc byśmy pokusili się o kolejne zmiany. Skoro bowiem mylił się Chrystus i Jego przepowiadanie wolno nam korygować, to tym bardziej mógł mylić się św. Paweł w kwestii homoseksualizmu, którego dzisiaj nie uznaje się już za zboczenie, tylko za inny sposób przeżywania własnej seksualności.
Książka ks. prof. Hryniewicza godzi w podstawy katolickiego nauczania o sakramencie małżeństwa. Nikt tu nie twierdzi, jakoby ludzie rozwiedzeni i żyjący w kolejnych związkach byli marginesem Kościoła. Kościół bowiem, nawet jeśli niektórzy z jego przedstawicieli zdają się posługiwać językiem cokolwiek konfrontacyjnym, pragnie zbawienia tych osób niemniej niż wszystkich innych. Pamiętajmy, że powstają przeznaczone dla nich duszpasterstwa i gdzieniegdzie sprawowana jest specjalnie dla nich przygotowana liturgia. Są to zjawiska coraz bardziej powszechne. Osoby te powinny pozostawać w centrum życia Kościoła, pomimo że obecny ich status nie pozwala im na prowadzenie pełnego życia sakramentalnego. Jest to zarazem praktyczny przejaw miłosierdzia Bożego w stosunku do nich. Korekta nauczania Kościoła byłaby jednak błędem. Wiara nie jest i nie może być instrumentem ułatwiania sobie życia. To raczej "przechodzenie przez ciasną bramę", pełną życiowych zawirowań i niebezpieczeństw. Tej trudnej drodze (pełnej głębokich nieraz upadków) towarzyszy jednak nadzieja, oparta na silnych, niewzruszonych fundamentach, a nie na domniemaniach i twórczych interpretacjach.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka ukazała się w "Bibliotece Tygodnika Powszechnego" jako kolejny i jak wydaje się dość istotny głos przed zbliżającą się kolejną sesją Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Swoją niewątpliwą sławę ks. Hryniewicz zawdzięczał dotąd głoszeniu prawosławnej wiary w apokatastazę, czyli w powszechność zbawienia. Tym razem Ksiądz Profesor zabrał...

więcej Pokaż mimo to

avatar
656
152

Na półkach: ,

Ks. Hryniewicz zabiera głos przed jesiennym Synodem Biskupów (październik 2015 r.),poświęconym problemom rodziny, w sprawie dopuszczenia do Eucharystii osób rozwiedzionych i żyjących w nowym, niesakramentalnym związku. Autor postuluje wprowadzenie "ekonomii" kościelnej, wynikającej z doświadczeń prawosławnej Cerkwi w Kościele Katolickim. Stronie niewinnej rozpadu małżeństwa teologia prawosławna otwiera drogę do nieobciążonego grzechem ułożenia sobie życia w nowym związku, nie negując jednocześnie nierozerwalności małżeństwa.

Ten pogląd jest owocem wnikliwej analizy słów, ale przede wszystkim czynów Jezusa - w kontekście kulturowym czasów Chrystusa - wskazujących na prymat miłosierdzia. Ta droga - zdaniem lubelskiego teologa - jest wyzwoleniem się Kościoła z "najstarszej herezji", którą jest brak miłosierdzia.

Ważne żeby ten ożywczy głos w niezwykle ważnej dyskusji nie został sprowadzony do liberalno-konserwatywnych przepychanek. "Tu chodzi o konkretnych ludzi" - pisze Dominika Kozłowska.

Ks. Hryniewicz zabiera głos przed jesiennym Synodem Biskupów (październik 2015 r.),poświęconym problemom rodziny, w sprawie dopuszczenia do Eucharystii osób rozwiedzionych i żyjących w nowym, niesakramentalnym związku. Autor postuluje wprowadzenie "ekonomii" kościelnej, wynikającej z doświadczeń prawosławnej Cerkwi w Kościele Katolickim. Stronie niewinnej rozpadu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2792
315

Na półkach:

Skromny drobiazg, który chyba nie bardzo zasługiwał na oddzielną, "książkową" publikację. Ot, artykuł, jakich ksiądz profesor napisał już wiele. Niemniej jednak mądrego zawsze warto poczytać.

Skromny drobiazg, który chyba nie bardzo zasługiwał na oddzielną, "książkową" publikację. Ot, artykuł, jakich ksiądz profesor napisał już wiele. Niemniej jednak mądrego zawsze warto poczytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • Wacław Hryniewicz
    1
  • Teologia, rozwój duchowy
    1
  • Wiara
    1
  • Religia
    1
  • Chrześcijaństwo
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także