Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół nauczania Jezusa historycznego

Okładka książki Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół nauczania Jezusa historycznego
Wacław Hryniewicz Wydawnictwo: Charaktery religia
religia
Charaktery
2016-01-01
2016-01-01
Jezus Jezus historyczny chrześcijaństwo nadzieja

Jeśli interesują Cię, Czytelniczko bądź Czytelniku, zagadnienia związane z wiarą, Ewangelią [Dobrą (!) Nowiną], "człowiekiem szukającym Boga" i "Bogiem szukającym człowieka", to naprawdę warto sięgać po książki-medytacje ks. prof. Wacława Hryniewicza.

"W moim przekonaniu tekstów "nadziejnych" jest nieporównanie więcej w Nowym Testamencie niż tych infernalnych. Tylko nie potrafimy ich właściwie interpretować. Stale się tego uczę od mądrzejszych od siebie. Nie jestem "besserwisserem" i nie atakuję oponentów. Usiłuję jedynie uzasadniać swoją nadzieję w myśl zasady "spero, ut intelligam", "mam nadzieję, abym zrozumiał". Nadzieja potrzebuje zrozumienia. Zastanawiający jest sam fakt, że nurt uniwersalizmu nadziei nie wygasł w Kościele do dzisiaj, pomimo wielowiekowej marginalizacji i dominacji doktryny infernalnej.
Nie mam nic przeciwko temu, aby te dwa nurty istniały w chrześcijaństwie. Pytam jedynie, dlaczego infernaliści tak zaciekle zwalczają nurt, który nazywam "nadziejnym". Dlaczego tyle potępień? (...) Ilu ludzi wycierpiało z tego powodu w ciągu stuleci! No bo pedagogia strachu w wydaniu oficjalnej doktryny jest tylko na krótką metę skutecznym środkiem troski o tzw. ortodoksję, a ta jakże często przeradza się w destrukcyjne doktrynerstwo. Niszczy wiarę ludzi. (...) Pedagogia nadziei jest trudniejsza. Wymaga bardziej dojrzałej wiary (...). Spojrzenie wstecz w historię chrześcijaństwa pokazuje, że pedagogia strachu przynosiła na długą metę straszliwe straty" (s. 341).
Książka dopieszczona estetycznie i redakcyjnie. Gorąco zachęcam do jej lektury!

Wacław Hryniewicz Nadzieja woła głośniej niż lęk. Eseje wokół nauczania Jezusa historycznego Zobacz więcej