Kłamać, aby żyć

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
NKWD, UB
Pearon

Historia Tedusza De Trojana Junoszy, inżyniera chemika, absolwenta Politechniki we Lwowie, oficera rez. saperów, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku, oraz Marzeny Oberlenderówny, pochodzącej z bogatej rodziny żydowskiej. Podczas wojny na ich drodze stanął oficer Gestapo Johan Hetteke (z domu Szczurowski), który w 1945 r. został oficerem polskiego Urzędu Bezpieczeństwa (był nim do 1956 r., potem w MSW do 1958 r., kiedy kończy się akcja książki) i zwalczał wrogów nowej władzy. W 1945 r. Tadeusz i Marzena przeprowadzają się do Szczawna Zdroju koło Wałbrzycha i los znów styka Tadeusza ze Szczurowskim vel Hettke, co o mały włos nie kończy się śmiercią tego pierwszego. Autor świetnie oddaje grozę okupacji i pierwszych lat powojennych, m.in. opisuje gwałty w 1945 r. żołnierzy sowieckich na Niemkach i Polkach, bestialstwo funkcjonariuszy UB, w którym było wielu oficerów NKWD, wobec zupełnie niczemu niewinnych Polaków.

źródło opisu: Agencja Wydawnicza CB, 2014

źródło okładki: Agencja Wydawnicza CB, 2014

Kazimierzjunosza2016 | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No, znalazłem się w krępującej sytuacji, bowiem jestem autorem tej książki - nazywam się Kazimierz Junosza - i zgodnie z zachętami autora "lubimy czytać", chciałbym spróbować przyczynić się do jej promowania.
Na razie wystawiłem sobie ocenę 8 gwiazdek na 10 możliwych, bo taką ocenę wystawił mi jak dotąd jeden czytelnik - po prostu ją powieliłem.

Mimo skonfrontowanej już z kilkoma czytelnikami opinii, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że napisałem dobrą książkę, trudno jest mi wystawiać cenzurę własnej powieści. Sięgnę więc do nieznanej zapewne czytelnikom "lubimy czytać" recenzji, którą napisał pisarz i publicysta Tadeusz Solecki podpisujący się nickiem - tsole.
Jednak recenzję tę zamieszczę za chwilę(!). Najpierw drobna przechwałka. Otóż egzemplarz autorski "Kłamać, aby żyć" podarowałem znajomej - słynnej polskiej pisarce - Oldze Tokarczuk. Oto jakiego e-maila otrzymałem od niej, gdy przeczytała książkę:
Olga do mnie - bez retuszu.
"szanowny Panie,

...