Mały Książę dla dzieci

Tłumaczenie: Henryk Woźniakowski
Wydawnictwo: Znak emotikon
Le Petit Prince raconte aux enfants
Ag2S

Kto z nas nie zna małego księcia? Jego wymagającej róży i planety o trzech wulkanach? Czas, by także najmłodsi odkryli go dla siebie.
Ponadczasowa opowieść w wersji dla młodszych dzieci z nowymi, pięknymi ilustracjami.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Zachwycona nie jestem. Nie przekonał mnie wybór scen, a ja jeszcze bardziej nie podobał mi się sposób dokonania "cięć" - czasami naprawdę nie wiadomo było skąd coś się wzięło lub czemu doszło do jakiejś sytuacji.
Oryginalny "Mały Książę" należy do moich ulubionych książek. Miałam nadzieję, że książeczka dla dzieci będzie przygotowana staranniej, z większym sercem. Zawiodłam się.
W mojej opinii lepiej było poczekać rok lub dwa i przeczytać dziecku oryginał z odpowiednim komentarzem. Nawet obrazki (na podstawie filmu) wypadają słabo w porównaniu z oryginalnymi.

Dzieciństwo to najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Dopiero teraz to dostrzegam i zaczynam rozumieć Tuomasa Holopainena, lidera mojego ukochanego zespołu Nightwish, który w wielu tekstach porusza problem magii dzieciństwa, przesyconego baśniami i utraty dziecięcej niewinności. Bo stając się dorosłymi, tracimy wiele. Przede wszystkim tracimy świeżość spojrzenia, dziwienie się nad najmniejszym robakiem, którego teraz nie zauważamy, a także niewinność – świat przestaje być piękny, ludzie dobrzy i tak naprawdę przestajemy ufać co najmniej połowie ludzi. Dziecko, któremu nikt nie wyrządził krzywdy, widzi świat jasny, piękny i zdumiewający, pełen oczywistych prawd, których dorośli już nie zauważają. Poza tym jest jeszcze coś, o czym pan Holopainen zapomniał, bo – choć z pewnością zdaje sobie z tego sprawę tak samo jak ja – nie mógł umieścić tego w swoich piosenkach, ozdobionych pięknymi głosami Tarji...

Czytajka | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Może to komercyjne, może naciągane ktoś powie, ale wg mnie Mały Książe wreszcie jest dla wszystkich, dla każdego. Dla ceniących klasykę, dla najmłodszych, dla starszych, dla osób, które pokochały film i marzą o tym, aby klatki z filmu mieć ze sobą w domu. Ksiażka jest piękna. W tym roku dzień dziecka jest w sierpniu :) Moje brzdące (i ja trochę też bo podkradam jak zasypiają) dostały komplet wszystkich 4 premierowych książek i są zachwycone :)

NowaCzytelniczka | 2015-10-10

Idealny dla dzieci przekład książki, która jest moim zdaniem lekturą obowiązkową. Krótka ale treściwa, pięknie wydana. Dziecko 3-letnie słucha jej jak każdej innej bajki, a 9-latka po jej przeczytaniu sięgnęła po pierwotną - dłuższą wersję. Polecam bardzo!

rybiefutro | 2016-01-16

Polecam, rozwija wyobraźnię, kreatywność, jest krótka, zwięzła i wspaniała

Infu | 2016-04-13

Jedna z tych ksiazek do ktorych warto co jakis czas wrocic. Opowiesc na jeden wieczor, pozycja obowiazkowa dla kazdego

Adam | 2017-02-26
fuhrer3 | 2016-06-21
książek: 2007
izusr | 2016-04-20
Czternaście odcieni Księcia

Spróbujmy przyjrzeć się bliżej różnicom tekstu w ujęciu różnych tłumaczy na przykładzie „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego – jednej z książek o największej liczbie tłumaczeń na język polski. Do końca lipca 2015 roku opublikowano 14 różnych polskich przekładów tego dzieła, z czego ponad połowa została wydana w latach 90. XX w., a aż dwa w bieżącym roku i prawdopodobnie to jeszcze nie koniec.

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.