Afera

Wydawnictwo: Novae Res
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura piękna
ALF

W 1979 roku w Zakładach Chemicznych „Organika-Azot” w Jaworznie przeprowadzono niespodziewaną i zaskakująco wnikliwą kontrolę gospodarki magazynowej, produkcji i sprzedaży wyrobów. Kontrola przeprowadzona przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli wykryła niedociągnięcia określone przez kontrolujących jako poważne przestępstwa gospodarcze. Raport pokontrolny NIK trafił wkrótce do prokuratury...

Kontrola przeprowadzona przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli wykryła niedociągnięcia określone przez kontrolujących jako poważne przestępstwa gospodarcze. Raport pokontrolny NIK trafił wkrótce do prokuratury i w krótkim czasie spowodował prawdziwe trzęsienie ziemi w zakładzie, mieście i województwie. Kilka tygodni później nastąpiły pierwsze aresztowania i nie było dla nikogo tajemnicą, że będą następne.

9 maja 1979 roku jeden z głównych uczestników tych wydarzeń – dyrektor techniczny zakładu popełnił samobójstwo, połykając cyjanek sodu w swoim własnym gabinecie. Ten dramatyczny akt desperacji cenionego i lubianego człowieka był szokiem dla wszystkich, którzy go znali.

Dlaczego do tego doszło? Jak silną presję na działania porządnych i uczciwych z zasady obywateli może wywrzeć chora ambicja gorliwych wyznawców jedynie słusznej ideologii, zmuszając ich do działań niezgodnych z obowiązującym prawem? Dlaczego sposób działania kierownictwa zakładu, który w niczym nie odbiegał od przyjętego stylu i powszechnie stosowanych wzorców nagle okazał się zwykłym, pospolitym przestępstwem?

Na wszystkie te pytania stara się odpowiedzieć autor wspomnień – współuczestnik opisywanych wydarzeń, który na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji odtworzył wiernie tło tzw. „afery azotowej”.

źródło opisu: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=afera,druk

źródło okładki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=afera,druk

Jola | 2017-10-20
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 20 października 2017

Rewelacyjna książka o PRL-u. Mieszkałam w Jaworznie w czasach, o których pisze pan Skotnicki. Moi rodzice pracowali w Azocie, stąd wiele osób rozpoznałam. Dzięki tej książce cofnęłam się do czasów dzieciństwa, przypomniałam sobie moje rodzinne Jaworzno, poczułam zapach środków ochrony roślin, który moi rodzice przynosili na ubraniach z pracy. Powróciły do mnie rozmowy dorosłych dotyczące afery azotowej, z których niewiele rozumiałam. Cieszę się, że ta książka do mnie dotarła i otworzyła mi oczy na wiele problemów rodzin pracowników Azotu. Ciężko mi będzie po tym wszystkim się otrząsnąć.

ALF | 2015-05-17
Przeczytana: 15 maja 2015

Następna perełka, która wpadła w moje ręce. Fajnie napisana książka o czasach PRL-u, o mechanizmach wtedy działających w zakładach pracy. REWELACJA :) polecam