Crotone 982

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
7 (57 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
palooh

Największa bitwa X wieku średniowiecznej Europy rozegrała się 15 lipca 982 na południu Włoch, na równinie leżącej na przylądku Capo Colonna, niedaleko miasta Crotone, gdzie doszło do krwawego i druzgocącego starcia dwóch rywalizujących w tym regionie potęg: imperium Ottonów, mieniącego się spadkobiercą zachodniego cesarstwa rzymskiego a Kalifatem Egipskim dynastii Fatymidów. Prawie 18 000...

Prawie 18 000 ciężkozbrojnego rycerstwa europejskiego z 27 letnim cesarzem Ottonem II na czele zaszarżowało na 25 000 muzułmanów pod dowództwem Emira Sycylii, Abu al-Quasima. Bitwa zakończyła się masakrą.

Z armii cesarza uratowała się, oprócz samego Ottona, niewielka garstka - na polu bitwy poległo 2 książąt oraz masa grafów i biskupów. Saraceni zwyciężyli ostatecznie dzięki wprowadzeniu do walki kontyngentu ukrytej jazdy w momencie kiedy bitwa wydawała się być rozstrzygnięta na korzyść cesarza. Było to zwycięstwo Pyrrusowe, zginął sam emir i decydująca większość jego armii została unicestwiona - Sycylia była praktycznie bezbronna, co wykorzystali niebawem Normanowie. Sam cesarz uratował się w sposób spektakularny tylko dzięki pomocy i ofiarności swego przybocznego drużynnika, słowiańskiego rycerza Henryka Żelenty.

Skutki bitwy dla cesarstwa były znamienne: król duński najechał Saksonię i Fryzję od północy, a na terenie Połabia doszło w 983 roku do największego powstania plemion słowiańskich, nawet książę Obodrytów Mściwoj, który przedtem dał Ottonowi na nieudaną wyprawę 1000 swoich rycerzy, zdobył i zniszczył w powstańczym szale Hamburg.

Dlaczego cesarz, wojownik doświadczony w wielu bitwach i kampaniach, rzucił całą swą ciężkozbrojną konnicę do decydującego o wszystkim ataku - kto i dlaczego zataił przed nim ukrytą rezerwę jazdy muzułmańskiej? Jakie plany i zamiary miał Otto II naprawdę, organizując i przeprowadzając wielką kampanię militarną na tereny należące nominalnie do cesarstwa Bizantyjskiego? Książka analizuje teksty kronik i źródeł łacińskich, bizantyjskich i arabskich.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

rzepka | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Wielka książka, naprawdę. Opisuje bitwę pod Crotone, która była kluczowym starciem między rycerstwem europejskim a Saracenami na południu Italii, tuż przy samej Sycylii. Po naszej stronie wojskiem dowodził cesarz Otton II, który w niezwykle zuchwały sposób postawił wszystko na jedną kartę i wydał walną bitwę nawałnicy muzułmańskiej.
Jest to unikalny przykład bitwy, którą obie strony uznają, że przegrały, po stronie chrześcijańskiej straty były przeogromne, zginął kwiat rycerstwa, plany podboju Italii przez Ottona zostały pogrzebany a on sam umarł rok później (swoją drogą historia jego ucieczki z pola bitwy to materiał na fascynujący film przygodowy), zaś muzułmanie w pośpiechu wycofali się na Sycylię i już do Italii nie wrócili.
Autor przygotowuje pieczołowicie czytelnika do bitwy, dokładnie opisując wzrost potęgi dynasti Liudolfingów, podboje militarne, kontakty dyplomatyczne i wojskowe z Bizancjum, strategię rodu aby ze zwykłego rodu książęcego stać się władcą Europy....

ZakurzonePióro | 2016-01-27

Dobra