Serialista

Okładka książki Serialista David Gordon
Okładka książki Serialista
David Gordon Wydawnictwo: Poradnia K Seria: Dreszcze kryminał, sensacja, thriller
Dreszcze
The Serialist
Poradnia K
2015-05-12
2015-05-12
Hanna Urbańska
morderca więzienie

"Serialista" to powieść, którą poleciła mi pani bibliotekarka. Podobno jest ona mroczna i emocjonująca. No właśnie- podobno. Jak dla mnie ten kryminał to jedno wielkie rozczarowanie, z nużącą fabułą i bezbarwnymi bohaterami. Dodatkowo brak szybkiej również nie wpływał na jego atrakcyjność. Całość zbyt naciągana i za obszerna. Przyznam, że często pomijałam nudne opisy osobistych przemyśleń głównej postaci oraz niektóre opisy miejsc.

Podsumowując, "Serialista" Davida Gordona to jedna z tych książek, które nie wzbudziły mojej sympatii. Zero emocji, fascynacji czy też jakiegokolwiek zainteresowania. Nudna fabuła, która tylko w paru momentach przykuwała moją uwagą na małą chwilę, monotonna akcja oraz nijacy bohaterowie. Nie tego się spodziewałam po tej lekturze. Lekturze, którą przeczytałam i jeszcze szybciej o niej zapomniałam.

Lektura z dreszczykiem dla koneserów. Dużą zaletą książki jest lekko snobistyczny postmodernistyczny czarny humor spod znaku nowojorskiej cyganerii literackiej i artystycznej. Tłumaczka znakomicie poradziła sobie z przysposobieniem tych elitarnych klimatów, ocaliła przed kompromitacją autora, którego brawurowe, acz makabryczne poczucie humoru nie zostało w polskiej wersji powieści zamordowane. A sami wiecie, że bycie stylowym Nowojorczykiem, który mówi tylko po polsku łatwe nie jest.

Co to w ogóle znaczy że to najbardziej arogancki kryminał? Po przeczytaniu skłaniam się do tego że chyba Bondzie chodziło o to że będzie jakieś śledztwo ale będzie też dużo innej treści. Zbyt dużo nawet. Do tego naprawdę żenujące wstawki twórczości literackiej głównego bohatera, które jakoś miały nawiązywać do aktualnej akcji. Trochę to wszystko miało być ironiczne, ale wyszło bez tzw. zęba, nawet trochę na siłę. Do tego dopiero w połowie książki pojawia się jakaś akcja. W sumie to nawet dobrze że ktoś drukuje takie książki, należy dawać ludziom szansę na debiut żeby zderzyli się z krytyką i przewartościowali swoje zdanie o swoim talencie.
Noi to zakończenie - autor napisał, że zmienił nazwiska itp sugerując, że ta historia naprawdę się zdażyła. I to jest chyba najbardziej intrygujące po przeczytaniu tego czegoś.

Popełniłam rekord. Książkę zarzuciłam po dwóch rozdziałach. Wyjątkowo drażniący styl opowiadania. Autor ględzi coś o wampirach. Więcej nie pamiętam. Może straciłam szansę na poznanie jednej z najbardziej fascynujących książek a może po prostu zaoszczędziłam czas.
Książki nie oceniam, bo mam za małą "próbkę" czytelniczą :)

Książki nie oceniam, bo mam za małą "próbkę" czytelniczą :)

Ciekawa książka, ale ostrzegam, że bardzo brutalna.

Ciekawa książka, ale ostrzegam, że bardzo brutalna.

Nietrafiony prezent ,niestety ksiazka nie dla mnie nie dotrwałam nawet do środka książki ale są różne gusta więc może Tobie się spodoba

Ważne!!NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ PO PRZECZYTANIU MOJEGO KOMENTARZA ;)

Ważne!!NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ PO PRZECZYTANIU MOJEGO KOMENTARZA ;)

Cóż... Szczerze, nie zawiodłam się, Książka naprawdę trzyma w napięciu, ma ciekawe zwroty akcji. P.S te głowy na okładce no nie przypadek :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mój typ. Jednak jedna gwiazdka mniej, ponieważ wolno się rozwija, ale jak już się rozwinie to bardzo wciąga!

Taka mieszanka horroru i kryminalu jest calkiem ciekawa nie da sie oderwac od tej ksiazki bardzo wciaga i wciaz zaskakuje a fabula inna niz ogolnie przyjeta w kryminalach taka makabra jakby ogladac dobry horror dodaje jej smaczku.

Bardzo dużo zwrotów akcji w drugiej połowie książki.

Bardzo dużo zwrotów akcji w drugiej połowie książki.

• Audiobooki
  • 2017