Kaligrafia arabska

Wydawnictwo: RM
hobby

Kaligrafia arabska, uprawiana od ponad piętnastu stuleci, od Andaluzji po Indie, uświetniona w manuskryptach i w architektonicznych ozdobach, z biegiem czasu zyskała rangę sztuki uniwersalnej i ponadczasowej. Dzięki tej książce poznasz teoretyczne i praktyczne zagadnienia pisma kaligraficznego, wychodząc od najprostszych pojęć. Autor przedstawia w niej metodę stopniowej nauki, opartą na pedagogicznych podstawach. Nauka zaczyna się od wyboru i przygotowania przyborów. Następnie Ghani Alani przechodzi do licznych opracowanych przez siebie ćwiczeń, poczynając od pisania pojedynczych liter, poprzez łączenie je w wyrazy, aż do całego zdania. Wprowadzony w kwestie techniczne, uczeń może przystąpić do tworzenia kompozycji graficznych w jednym z siedmiu zaprezentowanych stylów: kufi, suls, naschi, perski, turecki, ruka i maghrebi. Każdy, kto opanuje niezbędne podstawy będzie mógł projektować i tworzyć własne kompozycje. Uważny uczeń sam zostanie pielgrzymem pióra, czarodziejem słów i malarzem słowa...

Piotr Karol | 2015-08-09

Ciekawa i ładnie wydana, ale niech nie nabierze się ten, kto chciałby się z niej po prostu nauczyć pisma arabskiego. To książka o kaligrafii, czyli sztuce pięknego pisania.

Aniela_Rose | 2015-05-31
Na półkach: Sztuka, Posiadam, Przeczytane

Książka prócz krótkiej historii pisma i rodzajów kaligrafii arabskiej, posiada zbiór świetnych obrazów, w których ukryta jest magia tamtej kultury.

Metumtam | 2012-03-24

Trzy razy przeczytana z musu, za czwartym zaczęła fascynować: jak bardzo drobiazgowo można podchodzić to spraw kaligrafii. W kulturze judeo-chrześcijańskiej to bzdura nie do pojęcia. Na Bliskim Wschodzie kaligrafów się ceni jako artystów z najwyższej półki. Ładnie wydana.

| 2014-11-23
joan-na | 2013-12-25