Fan fiction. Nowe formy opowieści

Wydawnictwo: Ha!art
Fan fiction. Nowe formy opowieści
fanfiction, fan fiction
Stefcia14

Fan fiction - różnorodne formy wykorzystywania postaci czy światów wykreowanych przez utwory kultury masowej - jest od lat ulubionym przez odbiorców sposobem uczestniczenia w popkulturze. Mowa o całej galaktyce opowiadań, nowych wersji, dopisanych rozdziałów, wymyślonych romansów, którymi obrasta każda popularna seria powieści, filmów czy anime. Takie przekształcanie wymaga empatii, świetnej znajomości oryginału, często też słuchu literackiego, a potrafi zarazem jednoczyć miłośników i ostro ich dzielić. Autorka analizuje liczne podgatunki takiej twórczości (slash fiction, crossover fiction, gap filler), wprowadza w żargon (Mary Sue, fanon, genderswap, pairing) i dostrzega, że obdarowywanie innych remiksami czy alternatywnymi zakończeniami to wykroczenie przeciw zasadom konsumpcji, to oddolna, autentyczna forma wypowiedzi, czyniąca z odbiorcy twórcę, niejako potwierdzenie słusznej intuicji magazynu Time, który w 2006 jako człowieka roku wybrał każdego z anonimowych autorów - Ciebie.

Książka dla każdego, kto widział kiedyś yuri albo yaoi. Albo chociaż fluff.

Dociekliwy_Kotek | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: październik 2017

W pierwszym odruchu chciałam napisać o sobie, że "jestem fangirlem", ale smutna prawda jest taka, że z fandomu wyrosłam mniej więcej dekadę temu, stąd tez moja ciekawość książki Gąsowskiej nosiła znamiona pragnienia odbycia "podróży sentymentalnej" - pomijając oczywiście ciekawość, jak z naukowego dystansu wygląda ten chaotyczny, nieuporządkowany, tętniący emocjami, transgraniczny twór, jakim jest fandom i związane z nim aktywności.

Z książką Gąsowskiej jest tak: pierwsze rozdziały są mocno teoretyczne i nie ukrywam, że chwilami erudycja autorki była wręcz przytłaczająca. Czy strzelanie cytatami jak z karabinu maszynowego przyczynia się do stworzenia spójnej wypowiedzi pozostaje kwestią dyskusyjną - ja miejscami miałam wrażenie, że zbyt wiele teorii o współczesnym świecie jest stłoczonych na za małej przestrzeni. Czego tu nie ma! Że pismo, że książka, że medium, że internet, że uwiedzenie, że pragnienie powtórzenia, że niespełnienia i tęsknoty, że symulakrum no i oczywiście, że...

BliskaNieznajoma | 2016-05-03
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Niedawno przeczytałam książkę Pani Lidii Gasowskiej ,,Fan fiction. Nowe formy opowieści " ,w której można się doszukać odwołań do fanfiku z lat 90 XX w. Ukazanie dawnych jak i nowych form opowieści pozwala czytelnikom, porównania zmieniającego się fanfiku. Ekscytujący pomysł na napisanie tak godnej uwagi książki. Nie w sposób przejść obok niej obojętnie. Metoryka jak najbardziej przejrzysta dla fana, książkę czyta się błyskawicznie co daje plus za układ całościowy.

Kinga | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wystawiłam ocenę "przeciętna", ponieważ książka jest bardzo nierówna pod względem merytorycznym - z jednej strony jest jak najbardziej na bieżąco jeśli chodzi o teorię, choć swoje tezy przekazuje w sposób dość niespójny i miejscami sztampowy; z drugiej jednak strony mam wrażenie jakby autorka zupełnie nie znała się na zjawisku, które opisuje. Książka wydana w 2015 opisuje stan fandomu i fanfiction sprzed dziesięciu lat. Autorka rozwodzi się na temat strony fanfiction.net, która była passe już w 2008/9 roku, a nie ma nigdzie ani słowa na temat tumblr.com ani archiveofourown.org (AO3), które nadały fandomowi zupełnie nowy kształt. W skrócie: teoria (podejście do kultury konwergencji, nowych mediów, digitalizacji itp.) na plus, opis zjawiska jako takiego - zupełnie nie odzwierciedlający rzeczywistości, infantylizujący środowisko fanowskie i tylko w nielicznych fragmentach odchodzący od stereotypowego ujęcia tematu. Po prostu - kolejna książka akademicka kogoś, kto patrzy na nas fanów...

KowalLosu | 2016-07-08
Przeczytana: 02 lipca 2016

Czytałem książkę. Jej walor polega na tym, że jest pierwszą pozycją traktująca w języku polskim o fanfikach. Całość żyje nadal (rok po ukazaniu się w wydawnictwie), co widać po recenzjach młodych badaczy. Donoszę, że nie doszukałem się w książce obrażania kultury fanowskiej. Specjalnie też tego nie szukałem. Fanem popkultury nie jestem. Rzecz skupia się na zjawisku fanfikcji i opisuje je dosyć szeroko - dla początkującego badacza może wystarczyć. Potem trzeba pisać po swojemu i od nowa, wiadomo. Recenzje młodych doktorantów dosyć książkożercze, ale to też normalne zjawisko pożerania ojców. Biorąc pod uwagę przypisy (pozycje z 2010 roku i wcześniejsze) rzecz raczej klasyczna (możliwe, że trochę poleżała w wydawnictwie).

wiedźma | 2016-03-04

Moja opinia: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/lidia-gasowska/fan-fiction-nowe-formy-opowiesci/recenzja

Anna | 2018-10-26
Przeczytana: 29 kwietnia 2018