8,4 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
4
8
1
7
2
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Prices and Production and Other Essays
data wydania
ISBN
9788363250034
liczba stron
476
kategoria
biznes, finanse
język
polski

Książka zawiera siedem esejów sławnego noblisty, napisanych w latach 1929-1937, nigdy dotąd niewydanych po polsku. Choć powstały ponad 70 lat temu, są nadal aktualne i cytowane. Zbiór tych siedmiu prac można uznać za podjętą po raz pierwszy próbę syntezy podstaw austriackiej makroekonomii – austriackiej teorii pieniądza, kapitału, cykli koniunkturalnych oraz instytucji monetarnych. Prace...

Książka zawiera siedem esejów sławnego noblisty, napisanych w latach 1929-1937, nigdy dotąd niewydanych po polsku. Choć powstały ponad 70 lat temu, są nadal aktualne i cytowane.

Zbiór tych siedmiu prac można uznać za podjętą po raz pierwszy próbę syntezy podstaw austriackiej makroekonomii – austriackiej teorii pieniądza, kapitału, cykli koniunkturalnych oraz instytucji monetarnych. Prace te od czasów powojennych aż do dzisiaj wywierają ogromny wpływ na austriacką czy też „kapitałową makroekonomię“. Taki dorobek to nie lada osiągnięcie – nawet na przestrzeni całego życia. Tym bardziej więc zdumiewa fakt, iż Hayek opublikował te prace w ciągu ośmiu lat (1929–1937) i to przed ukończeniem czterdziestego roku życia. (...) Ponowne opublikowanie tych prac w jednym tomie to doniosłe wydarzenie, które wypełnia ogromną lukę w austriackiej literaturze makroekonomiczneji i ukazuje współczesnym austriakom metodę rozwijania teorii ekonomii przez racjonalną argumentację i krytykę.

Joseph Salerno

Był to niewątpliwie najbardziej udany cykl publicznych wykładów wygłoszonych w LSE podczas mojego tam pobytu. Przyćmiły one nawet znakomite wykłady Jacoba Vinera o teorii handlu międzynarodowego. Słuchacze, mimo pewnych problemów ze zrozumieniem Hayeka, byli zachwyceni. Wykłady Hayeka miały w naszej opinii najwyższą wagę i sprawiły, że zaczynaliśmy dostrzegać rzeczy, których wcześniej byliśmy nieświadomi. Dowiedzieliśmy się z nich, dlaczego pojawiła się depresja. Większość studentów ekonomii w LSE i wielu pracowników naukowych zostało zwolennikami Hayeka, a przynajmniej włączyło jego podejście do swoich rozmyślań.

Ronald Coase o wykładach opublikowanych jako "Ceny i produkcja"

Ten zbiór składa się z trzech opracowań, które były wydane w formie książkowej, oraz czterech artykułów. Omówmy je po kolei. „Teoria monetarna i cykl koniunkturalny” to praca wprowadzająca czytelnika w podstawowe problemy austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego. Poza tym możemy znaleźć tam uzasadnienie, dlaczego różnego rodzaju teorie realne nie mogą stanowić samoistnego wyjaśnienia cyklicznych fluktuacji. „„Paradoks” oszczędzania” to miażdżąca krytyka podkonsumpcjonistycznej teorii Fostera i Catchingsa, a zarazem wstępne przedstawienie tych koncepcji, które Hayek rozwinął później w Cenach i produkcji. „Ceny i produkcja” to zapis publicznych wykładów, które Hayek wygłosił w London School of Economics i które dały mu międzynarodową sławę. Dość powiedzieć, że według Coase’a wykłady te sprawiły, iż słuchacze zaczęli „dostrzegać rzeczy, których wcześniej byli nieświadomi”. Stanowią one doskonałą, a zarazem relatywnie mało skomplikowaną, prezentację austriackiej teorii pieniądza, kapitału i cyklu koniunkturalnego. „Nacjonalizm monetarny i stabilność międzynarodowa” to zapis kolejnych wykładów, które tym razem Hayek wygłosił w Podyplomowym Instytucie Badań Międzynarodowych w Genewie. Poruszył on tam niezwykle istotne problemy wiążące się z istnieniem krajowych systemów pieniężnych oraz ich wpływem na międzynarodowy system cenowy i międzynarodowe przepływy kapitału. „Refleksje nad czystą teorią pieniądza” J.M. Keynesa oraz „Mitologia kapitału” to krytyczne analizy teorii dwóch ważnych ekonomistów tamtego okresu: Keynesa i Knighta. Z kolei „Inwestycje zwiększające popyt na kapitał to krótki”, aczkolwiek bardzo istotny, artykuł o pewnych ważnych implikacjach istnienia utopionych kosztów poczynionych inwestycji. Znajdziemy tutaj zatem całościowe przedstawienie makroekonomii szkoły austriackiej: teorię pieniądza, bankowości i międzynarodowych stosunków finansowych, teorię kapitału i produkcji oraz teorię cyklu.

Marcin Zieliński, tłumacz książki

 

źródło opisu: http://www.mises.sklep.pl/ksiazki/41-pieniadz-i-kr...(?)

źródło okładki: mises.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 143
Tobson | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2017 rok

Miałem okazję czytać już kilka książek Hayeka, ale tego "drugiego Hayeka", bardziej politycznego. Tym razem wpadła mi w ręce jego książka, pisana językiem wymagającym znajomości przynajmniej podstawowych terminów i teorii ekonomicznych z przełomu XIX i XX wieku. Część z nich już się zdezaktualizowała, ale nie w wersji Hayeka. Dzięki tej książce miałem w końcu okazję dokładnie zrozumieć zaburzenia w strukturze produkcji w wyniku działań czynników monetarnych. Jest tam przedstawiony słynny trójkąt Hayeka z dokładnym opisem etapów od wcześniejszych do późniejszych, czyli bliższych produktom konsumpcyjnym.

Książka jest zbiorem artykułów Hayeka, pisanych w latach 20 i 30 XX wieku. Często stanowi kontrę do popularnych w tamtych czasach publikacji (jak prof. Knighta, Keynesa czy Fostera i Catchingsa). Intelekt Hayeka, jego wybitnie kulturalny sposób prowadzenia polemiki, erudycja oraz świetne rozumienie zjawisk dają poczucie dużej satysfakcji z przeczytania tego dzieła. Wyśmienicie czyta się listy błędów logicznych i zaprzeczeń, które autor punktuje swoim oponentom, przy okazji tłumacząc, jakich elementów nie uwzględnili w swoich pracach. Pomimo, że artykuły te są sprzed ponad 80 lat, nie żałuję poświęcenia tak dużej ilości czasu na przeczytanie i, co najistotniejsze, zrozumienie wszystkich tez i wniosków Austriaka.

Ważnym, choć z mojego punktu nie najważniejszym, rozdziałem książki jest polemika z dziełem Keynesa "A Treatise of Money". W mojej ocenie Hayek miażdży Keynesa kulturalnie ośmieszając jego niekonsekwencję w użytej terminologii oraz wskazując liczne sprzeczności i niedopowiedzenia. Jednak nie polecam skupiać się tylko na tym rozdziale. Wbrew temu, że jest to zbiór artykułów, są one ze sobą powiązane i rozwijane (*thumbs up* dla wydawcy). Jedyny minus, jaki nie pozwolił mi na wystawienie 10-tki, to twardy ekonomiczny język pozbawiony przykładów. Hayek wyraźnie stawia za target ekonomistów zajmujących się omawianymi zagadnieniami, pomija przy tym segment "wolnych słuchaczy", którzy muszą wytężać wyobraźnię, by wszystko ubrać w sensowną całość.

Polecam (ekonomistom z zamiłowania)!

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Sen Kleopatry

Kleopatra, znana wszystkim z kart historii, książek czy produkcji filmowych, była silną i zdeterminowaną kobietą. Tutaj również przedstawiona jest w t...

zgłoś błąd zgłoś błąd