Ekonomia stosowana

Applied Economics
83-89812-03-7
biznes, finanse
Marek

"Ekonomia stosowana" czyli co robić, żeby nie psuć gospodarki. Świetny podręcznik ekonomii dla nie-ekonomistów. Próżno tu szukać skomplikowanych wykresów, równań matematycznych itd. Doskonała pozycja dla tych, którzy szukają argumentów "za" wolnym rynkiem!

Krzysztof1993 | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Jak do tej pory czytałem dwie pozycje prof. Thomasa Sowella i jestem mu wdzięczny, iż starał się we mnie zaszczepić kompleksowe myślenie względem gospodarki. Amerykański profesor analizował pewne sofizmaty, kładąc głównie nacisk na przedstawienie ich błędnych założeń przy pomocy mechanizmu cenowego i chyba najprostszej zasady ekonomicznej, której nikt nie śmiałby podważać, a mianowicie: „ludzie wyrażają większy popyt na dobra tańsze, aniżeli droższe”.

I tak murzyński uczony ilustruje, do jak katastrofalnych skutków prowadzi, na pierwszy rzut oka dla nieuświadomionych ludzi, pozytywna regulacja cen, niezależnie czy państwo ustanowi minimalne ceny (w Polsce płaca minimalna) czy ceny maksymalne. Ceny minimalne, czyli ceny ustalone powyżej ceny rynkowej, prowadzą jedynie do spadku popytu na daną usługę czy dobro materialne. Przekierowują również kapitał w tę dziedzinę produkcji, albowiem tutaj, dzięki tej regulacji, można osiągnąć większe zyski. Ponadto w pierwszej fazie stanowi...

adr92 | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Bardzo dobrze napisana, przykłady z życia wzięte, miło się czyta, obnarza słabości "państwa opiekuńczego" i wszelkich regulacji. Ten, kogo ma regulacja chronić, najbardziej na niej traci

książek: 2045
Justysiaczek | 2015-12-12