A Child called 'It': One Child's Courage to Survive

Okładka książki A Child called 'It': One Child's Courage to Survive Dave James Pelzer
Okładka książki A Child called 'It': One Child's Courage to Survive
Dave James Pelzer Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
2000-01-01
2000-01-01

Z reguły unikam książek o takiej tematyce. Nie jestem w stanie czytać o cierpieniu dzieci, bo niemalże cierpię razem z nimi. Tym razem zrobiłam wyjątek. I chociaż książka jest bardzo dobra to również bardzo żałuję, że ją przeczytałam.

Nie mogę teraz wyrzucić treści książki z głowy choć bardzo się staram. Opisane w niej wydarzenia są tak przerażające, że nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że tak można traktować drugiego człowieka a tym bardziej dziecko. A jednak. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że są to prawdziwe wydarzenia a autor opisuje swój los jaki zgotowała mu własna, rodzona matka gdy miał lat 4-12. Przede mną kolejne dwie części trylogii. Drugi tom opisujący dzieje Dave'a w wieku 12-18 i trzeci, jego dorosłe życie. Na pewno je przeczytam bo chcę wiedzieć jak potoczyły się dalsze losu tego biednego chłopca i w jaki sposób to co przeżył we wczesnych latach odcisnęło piętno na dalszym życiu.

Jeśli nie przeraża was opisy cierpienia kilkuletniego dziecka, lub jeśli chcielibyście dowiedzieć się jakim zwyrodnialcem trzeba być by tak katować własne dziecko, to serdecznie polecam lekturę. Jeśli jednak wasza wrażliwość nie pozwala biernie przyglądać się krzywdzie najmłodszych, stanowczo odradzam lekturę.

Ciężko mi wyrazić emocje. Sięgnęłam po nią jako coś lekkiego do czytania, ale wcale się taka nie okazała. Czytało się płynnie, jednak nie powiedziałabym, że przyjemnie, ale to w żaden sposób nie wpływa negatywnie na samą książkę. Po prostu historia w niej zawarta jest na tyle przerażająca, że aż ciężko mi uwierzyć, iż ktoś mógł być zdolny do czegoś takiego względem dziecka, na dodatek własnego. Każdy powinien to przeczytać choćby dla własnej refleksji.
Jeśli chodzi o sam angielski, to nie trzeba być profesjonalistą by ją przeczytać, jest napisana bardzo przystępnym językiem, dlatego podwójnie polecam.

Trudna do przeczytania, a jednocześnie nie można się od niej oderwać. Brutalny sposób, w jaki traktowała chłopca matka i to jak wpłynęło jej zachowanie na rodzinę naprawdę daje do myślenia. Przez cały czas czytania tej książki nie mogłam zapomnieć o małym chłopcu. Stał mi się naprawdę bliski. Wzruszająca i poruszająca.

• Po angielsku
  • Oddane do biblioteki