Cisza i trwanie. Czytania na każdy dzień

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Silence & Stillness in Every Season. Daily readings with John Main
religia

Książka Cisza i trwanie jest zapisem – czy też należałoby raczej powiedzieć podaniem w pigułkach – nauki o medytacji o. Maina. Samo sformułowanie „nauka o medytacji” nie jest jednak tutaj zbyt trafne. Ojciec Main prowadzi nas do „trwania” w praktyce medytacji. Stale przy tym podkreśla, że ważniejsze jest regularne praktykowanie, niż rozprawianie o medytacji. Nie rozważa medytacji w kontekście nauki w zakresie duchowości, czy psychologii, nie tworzy teorii czy systemu, ale zaprasza do uczestnictwa dając konkretne wskazówki. Dzieli się rozmaitymi refleksjami i spostrzeżeniami oraz podprowadza. Niniejsza książka to nic innego jak antologia takich podprowadzeń, najczęściej przyjmujących formę aforyzmów o medytacji. Zostały one zebrane z rozmaitych nauk Johna Maina, a pomyślane jako praktyczne i systematyczne wskazówki dla tych, którzy chcą i próbują podążać tą ścieżką duchowego wzrostu.

Książkę tę można czytać, a właściwie czytywać od dowolnego miejsca. Ma układ tygodniowego kalendarza, co można rozumieć jako pomoc w systematycznej lekturze. Czytelnik nieco zaznajomiony z duchowością benedyktyńską oczekiwałby być może związku wybranych tekstów z kalendarzem liturgicznym. Takiego związku jednak nie ma. Medytacja jest zawsze i wszędzie. Jest przestrzenią do nasycenia – także treścią liturgiczną. I tak się faktycznie dzieje. Jak wynika z doświadczenia wspólnot medytujących metodą o. Maina, zarówno słuchanie nagrań jego nauk, jak i ich lektura stają się inspiracją do sięgnięcia, czy to do Pisma Świętego, czy też do innych lektur duchowych np. w ramach lectio divina.

źródło opisu: http://tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=951

źródło okładki: http://tyniec.com.pl/product_info.php?products_id=951

MoznaPrzeczytac | 2014-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2014

„Cisza i Trwanie” – czyli medytacja chrześcijańska drogą do „krainy poza słowami i nazwami”.

„Medytacja” to jedno z kategorii tych słów, które budzą najwięcej kontrowersji. O samej medytacji napisano już tak wiele, że każdy zainteresowany z łatwością może zgłębić to zagadnienie, przynajmniej z poziomu intelektu. Dowie się wówczas, jak wiele istnieje rodzajów medytacji, a więc – jak wiele zupełnie odmiennych znaczeń niesie z sobą to słowo. Pozna również szereg korzyści, które niesie z sobą praktyka – od obniżenia ciśnienia krwi, poprzez większy spokój umysłu, na domniemanych doznaniach mistycznych i oświeceniu skończywszy. Napotka także najprawdopodobniej całą listę ostrzeżeń i przestróg przed stosowaniem wszelkich praktyk wywodzących się ze Wschodu. I chociaż zachodnia nauka, z całym swoim zapleczem w postaci najnowszych technik neuroobrazowania mózgu, od wielu lat bada medytację i dowodzi jej skuteczności, praktyka ta nadal najczęściej kojarzona bywa z tradycją Wschodu....

Nicole | 2018-08-26
mariola | 2017-12-11