Okładka książki Japonia na zawsze wyrzeka się wojny. Współczesna sytuacja geopolityczna a japońska polityka bezpieczeństwa Mikołaj Tersa
Mikołaj Tersa Wydawnictwo: Kirin nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kirin
2014-10-30
2014-10-30
japonia polityka stosunki międzynarodowe historia współczesna

Ciężko mi było przebrnąć przez te pozycję. W głównej mierze wynika to zapewne z mojego braku zainteresowania polityką.
Były jednak ciekawe fragmenty - o Okinawie czy stosunkach Japonii z Chinami i KRLD.

Sięgnęłam po tę książkę w celu dowiedzenia się o Japonii czegoś więcej. I muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę! Nigdy nie interesowałam się polityką Kraju Kwitnącej Wiśni, dlatego większość informacji była dla mnie czymś nowym.

W sposób klarowny zostało wyjaśnione z czym wiąże się 9 artykuł konsytuacji, czy też jak i po co powstały Japońskie Siły Samoobrony. Nie mniej ciekawym rozdziałem okazał się ten, w którym zostały omówione poszczególne relacje - a raczej konflikty - z Koreą Południową i Północną, Rosją oraz Chinami. W książce nie mogło również zabraknąć wzmiance o sojuszu Japonia - USA. Wszystko jest naprawdę bardzo dobrze napisane, widać, że zebrano dużo materiałów oraz zrobiono to z głową.

Jakkolwiek ,,Japonia na zawsze wyrzeka się wojny" została przygotowana wzorowo, tak niektóre informacje zdążyły się przez ten czas zmienić. Chociażby to, że Japonia przyjęła ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony, pomimo głośnego sprzeciwu. Za parę lat książka zapewne będzie odrobinę nieaktualna, aczkolwiek na chwile obecną mogę jedynie zachęcić wszystkich zainteresowanych Japonią po sięgnięcie po ów tytuł. Naprawdę warto.

Nie myślałam, że ta książka mi tak gładko podejdzie, bo polityką nie interesuję się w ogóle, a tytuł ten dosłownie mi w rękę wetknięto. Treść okazała się bardzo przystępna, logiczna, pouczająca i dobrze zorganizowana. Wiele się z niej dowiedziałam o tym, co kryje się pod sztandarowym "pacyfizmem" Japonii (chociaż nie czarujmy się, niewiele wcześniej wiedziałam). Książka zapewne szybko się zdezaktualizuje, ale i tak to jedna z nielicznych pozycji (o ile wiem) o bardzo aktualnej sytuacji geopolitycznej Japonii.

Świetna książka dla osób zainteresowanych Japonią, a w szczególności zagadnieniami związanymi z jej historią nowożytną i polityką.

Każdy kto choć trochę interesuje się Krajem Wschodzącego Słońca ten wie, że japońska polityka bezpieczeństwa jest specyficzna i unikalna na skalę światową. Słynny 9 artykuł konstytucji, mówiący o wieczystym wyrzeczeniu się wojny, jest punktem wyjścia zarówno dla tej polityki, jak i dla samej książki. W sposób łatwy, przystępny i rzeczowy opisuje ona wszelkie aspekty omawianej problematyki, a wśród nich: genezę japońskiej powojennej konstytucji, wynikające z niej dalsze postanowienia o antymilitaryzmie oraz uwarunkowaną przez nie politykę gospodarczą, stosunki z sojuszniczymi Stanami Zjednoczonymi oraz znacznie mniej sojuszniczymi państwami ościennymi (Korea Płn. i Płd., ChRL, Rosja).

Krótko mówiąc - rewelacja!! Pozycja obowiązkowa dla każdego japonisty.

• Japonia
  • JAPAN related