Komentarz do Ewangelii Jana

Hachette Polska
2009-01-01
2002-01-01
9788375752090

Ocena moja dotyczy wydania z serii "Biblioteka filozofów" (Hachette, 2010). To wydanie jest po trzykroć rewelacyjne, znakomite przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze zawiera niezwykle interesujący tytułowy "Komentarz do Ewangelii Jana" autorstwa Jana Szkota Eriugeny, który żył w dziewiątym wieku naszej ery. Po drugie zawiera niemniej świetną "Homilię do Prologu Ewangelii Jana". Po trzecie oba książkowe, wymienione wyżej dzieła są wspaniale przetłumaczone przez Agnieszkę Kijewską, która opatrzyła oba dzieła Eriugeny bardzo dobrymi komentarzami oraz napisała wyjątkowy, ciekawy, kilkudziesięciostronowy wstęp połączony z obszerną bibliografią. Wszystkie trzy elementy składowe książki oceniam łącznie następująco: 8/10. Ocena w pełni zasłużona.
"Sens literalny, jakkolwiek jest fundamentalny przy lekturze Biblii, musi zostać potraktowany jako punkt wyjścia, który należy przekroczyć". To zdanie ze wstępu tłumaczki znakomicie i najkrócej obrazuje intencje obu tekstów Eriugeny, które w książce zostały umieszczone. Autor chce objaśnić słowa zawarte w Ewangelii, chce je zinterpretować, wyszukać różnych korelacji i związków np. ze Starym Testamentem oraz przedstawić przy okazji swoje przemyślenia, które dotyczą tekstu z Nowego Testamentu oraz ukazać swoją filozofię, swój pogląd na tematy związane z religią, teologią, myślą chrześcijańską. Czyni to w sposób drobiazgowy, ale jednocześnie pasjonujący i na pewno osobę tematem zainteresowaną nie nudzi. Szkoda, że do naszych czasów nie zachował się pełny, cały tekst "Komentarza do Ewangelii Jana". Te fragmenty, które możemy dziś poznać są znakomite i zapewne całe dzieło takie było. Warto zapoznać się z tekstami Eriugeny oraz koniecznie wręcz należy przeczytać wspomniany już wstęp tłumaczki, który jest niezwykle udany.
Ocena wysoka to wręcz formalność z mojej strony. Po lekturze całej książki od razu wiedziałem, że nie może ona uzyskać niższej oceny niż 8/10. Świetna pozycja z filozoficznej serii Hachette.

• 🎓 Polecone przez wykładowców
  • Alina
  • 0 A