Terapia pożywieniem. Dietetyka według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Wydawnictwo: Galaktyka
zdrowie, medycyna
wegosz

Przez wieki Chińczycy wierzyli, że właściwa dieta pozwala na zachowanie zdrowia i leczenie różnorodnych zaburzeń. Joerg Kastner zapoznaje nas z zasadami tradycyjnej medycyny chińskiej i energetyką pożywienia, a także wyjaśnia, w jaki sposób stosować je w życiu codziennym. Prezentuje liczne przykłady kliniczne i sugestie terapeutyczne, pomysłowo łącząc zachodnią wiedzą medyczną z chińskimi technikami diagnostycznymi.Autor opisał ponad 300 powszechnie dostępnych produktów spożywczych – warzyw, zbóż, ziół, przypraw, owoców, mięs, owoców morza, produktów mlecznych, olejów, tłuszczów i innych. wyjaśni omówił również przyczyny różnorodnych objawów i dolegliwości w ujęciu tradycyjnej medycyny chińskiej, a także sposoby leczenia otyłości oraz fizycznego i emocjonalnego wyczerpania.Książka zawiera:* opisy zastosowania dietetyki chińskiej w praktyce oraz rozważania na temat czynników wpływających na dietę, takich jak zmieniające się pory roku oraz odmienne potrzeby dzieci i osób starszych* praktyczne wskazówki dotyczące zaadaptowania zasad chińskiej terapii pożywieniem do zachodnich realiów* przykłady terapii pożywieniem dotyczące większości systemów narządów wewnętrznych* listę popularnych produktów spożywczych wraz z opisem ich działania leczniczego* porady odnoszące się do terapii akupunkturąTerapia pożywieniem to doskonała pomoc dla studentów i terapeutów praktykujących tradycyjną medycynę chińską, jak również wartościowa lektura dla specjalistów z zakresu żywienia, dietetyków, lekarzy i każdego, kto chciałby żyć długo i zdrowo.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: googl

Bardzo fachowa, zwykły czytelnik tylko w niewielkiej części skorzysta z książki. Są w niej opisane konkretne przypadki niedoborów yin, yang, qi, a tym już się zajmują praktycy TMC.

Merveille | 2017-06-04

Jeśli chcemy zrozumieć funkcjonowanie TMC, to nie jest dobra książka. Niby jest wstęp, ale dla zupełnych laików, to raczej zaciemnienie niż rozjaśnienie obrazu. Natomiast dla osób, które rozumieją zasady TMC, to bardzo dobry podręcznik terapeutyczno-żywieniowy. Czytelnie opisane kwestie nadmiarów i niedoborów wraz z zaleceniami a w dalszej części już konkretne produkty i ich wpływ na naszą równowagę. Kompendium wiedzy w czytelniej formie, ale tak jak pisałam, pod warunkiem znajomości podstaw.

Katarzyna | 2018-07-09
kaśka | 2017-11-12