rozwiń zwiń

Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku

Okładka książki Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen Słowian połabskich od VII do XII wieku
Artur Szrejter Wydawnictwo: Erica Seria: Wojny wikingów i Słowian historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Wojny wikingów i Słowian
Wydawnictwo:
Erica
Data wydania:
2014-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-10
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364185588
Tagi:
Słowianie połabscy Połabie Połabianie Obodrzyci Wieleci
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
81 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
657
12

Na półkach:

Na wagary – do kina albo biblioteki. Takie rozwiązanie wprowadził w życie Artur Szrejter i czasy szkoły średniej spędził na wertowaniu książek. W pamięci utkwiła mu romantyczna historia Słowian połabskich, bohatersko broniących swej wolności przed Niemcami i Danią w "Troi Północy". Kto zacz, ci Słowianie, i jak naprawdę wyglądały ich dzieje? Brakowało mu popularnonaukowego opracowania... I dwadzieścia lat po wagarach w bibliotece osobiście je napisał. Oceniamy "Pod pogańskim sztandarem".

Szrejter, archeolog z wykształcenia i redaktor z zawodu, fachowo porusza się po terenie germańskim (bestiariusz, mitologia, demonologia – znamy, lubimy), a od niedawna także wikińsko-słowiańskim. Cykl "Wojny Wikingów i Słowian" oparł na prostym, a jednocześnie szalenie trudnym pomyśle: mało znany temat z historii dziejów podany w formie dla początkujących. To może wyjść albo trywialnie, albo świetnie. Dzieła Szrejtera plasują się bliżej możliwości numer dwa.

Pierwszy tom cyklu, "Wielka wyprawa księcia Racibora" (pomorski książę na zlecenie Bolesława Krzywoustego zmiata z ziemi gród Konungahela), stanowił analizę jednej konkretnej wyprawy wojennej: bierzemy na warsztat króciutki fragment sagi i rozpracowujemy go słowo po słowie. Tutaj schemat jest inny: autor korzysta z olbrzymiej liczby źródeł (od kronik po wykopaliska), opisując przekrojowo polityczne dzieje ludów nieco zapomnianych. Podkreślam tu tę polityczność, bo "Pod pogańskim sztandarem" kryje w sobie opowieści o wojnach, rozejmach, władcach i ich sojuszach (jak zresztą wskazuje podtytuł). Kwestie społeczno-kulturowo-religijne pojawiają się wyłącznie jako ciekawostki albo jako szerszy kontekst konfliktów zbrojnych.

"Zapewne" i "prawdopodobnie" – to dwa słowa, które patronują tej książce. Konsensusu naukowców w jakimkolwiek aspekcie historii Słowian połabskich uświadczyć bowiem nie sposób (źródeł nie ma zbyt wiele, a każdy interpretuje je nieco inaczej). Wiadomo, że nasi waleczni bohaterowie mieszkali od Odry po Łabę (stąd nazwa), prawdopodobnie (aha, zaczyna się) od VI do XII wieku. Bili się nieustannie: albo ze sobą wzajem, albo z zagrożeniem zewnętrznym. Duńczycy, Niemcy, Polacy – to tylko najważniejsi z przeciwników. Ostatecznie wszystkie państwa Słowian połabskich upadły i tylko na Łużycach do dziś funkcjonuje słowiańska mniejszość o wyodrębnionej tożsamości kulturowej i etnicznej. Tytułowy pogański sztandar zaś Szrejter uważa za jedyną rzecz, która mogła zjednoczyć Połabian. Pogaństwo dawało poczucie odrębności i uparcie się go trzymano… co stało się jedną z przyczyn ostatecznego upadku.

"Pod pogańskim sztandarem" to nie jest rzecz do czytania naraz, od deski do deski; to raczej kompendium, po które sięga się w razie doraźnej potrzeby i/lub chęci pogłębienia wiedzy na temat takiego czy innego plemienia. Całość podzielona jest "plemiennie" (ludy wieleckie, ludy obodrzyckie etc.), a w każdym rozdziale znajdziemy hasła poświęcone władcom poszczególnych plemion – w myśl zasady, że w czasach średniowiecznych to właśnie władca odpowiadał za wszystko, co się działo z jego państwem. Autor nie zarzuca czytelnika – całe szczęście – milionem przypisów, ale podsuwa dociekliwym obfitą bibliografię, prezentuje mapy i biogramy co bardziej barwnych postaci (od niemieckich kronikarzy po… prawdziwego diabła Borutę).

Trzeci tom, jak wieść niesie, będzie nosił tytuł "Rzeź na wrzosowisku Hlyrskog. Najazd Słowian na Danię w 1043 roku" (przeczuwam powrót do narracji à la tom pierwszy, czyli rozkładamy na czynniki pierwsze jeden konflikt zbrojny). Ja po cichu liczę też na jakieś opracowanie bardziej właśnie społeczno-kulturowe – to by mogło być równie zacne!

Recenzja napisana dla portalu Hatak.pl.
hatak.pl/artykuly/pod-poganskim-sztandarem-historii-slowian-ciag-dalszy-recenzja

Na wagary – do kina albo biblioteki. Takie rozwiązanie wprowadził w życie Artur Szrejter i czasy szkoły średniej spędził na wertowaniu książek. W pamięci utkwiła mu romantyczna historia Słowian połabskich, bohatersko broniących swej wolności przed Niemcami i Danią w "Troi Północy". Kto zacz, ci Słowianie, i jak naprawdę wyglądały ich dzieje? Brakowało mu popularnonaukowego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    270
  • Przeczytane
    97
  • Posiadam
    59
  • Chcę w prezencie
    12
  • Historia
    12
  • Słowianie
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Historyczne
    4
  • Historia - średniowiecze
    4
  • Ulubione
    3

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne