Wyzwanie czytelnicze LC

Goci. Rzeczywistość i legenda

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7,26 (39 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
2
8
10
7
11
6
9
5
2
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788379762774
liczba stron
581
kategoria
historia
język
polski
dodał

Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, które razem z...

Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, które razem z Frankami Chlodwiga decydowały o hegemonii w Europie. Upadli i wyginęli pod naciskiem Bizancjum oraz nowopowstałej siły islamu. Jeszcze w XVI wieku ich obecność odnotowywano na Krymie.

Jerzy Strzelczyk, wybitny mediewista, stworzył niepowtarzalną wizję historii Gotów, przedstawiając w sposób barwny i plastyczny jak z plemienia barbarzyńców stali się wspólnotą ratującą pozostałości cywilizacji rzymskiej. W legendzie termin „gocki” kojarzy się z mroczną i chaotyczną wizją świata – w rzeczywistości to dzięki Gotom, ich wysokiej kulturze artystycznej i intelektualnej oraz wybitnym postaciom z ich kręgu, takim jak Boecjusz, Kasjodor czy Izydor z Sewilli, ówczesny świat nie pogrążył się w stanie całkowitej zapaści.

 

źródło opisu: Tekst na tyle okładki

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (218)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5256
Wkp | 2015-11-18

W ŚWIECIE GOTÓW

Z czym Wam się kojarzą książki historyczne? Jeśli na samą myśl o tym gatunku przypomina Wam się szkoła, koszmarny nauczyciel tego przedmiotu i nuda dat i suchych faktów, to „Goci” z pewnością udowodnią Wam, że przeszłość może być fascynująca i wcale nie mniej wciągająca, niż klasyczne powieści.

Goci. Germańskie plemię, które od starożytności do średniowiecza przemierzyło większość Starego Kontynentu, które pojawiło się w każdym zakątku Europy i zawitało także na naszych rodzimych, polskich ziemiach, ostatecznie przestało istnieć w XVI wieku. Nie mniej historia ludu, który wyruszył ze Skandynawii do dziś pozostaje czymś fascynującym. Ich podróże, ich wojny, zdobywana coraz większa siła i coraz potężniejsze wpływy…
Witajcie w świecie Gotów!

Jerzy Strzelczyk podjął się zadania o tyle monumentalnego, co i ciężkiego. Przedstawić kilkanaście wieków (ile dokładnie, to już kwestia sporna od tego, którą wzmiankę uznać za tą początki Gotów określającą) w jednym tylko...

książek: 635
Zoltar | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Wyobraźcie sobie, że 100.000 Brazylijczyków, nękanych przez krwiożerczych i walecznych sąsiadów, postanawia wyruszyć w długą wędrówkę przez Amerykę do Meksyku. Tam, za Rio Grande, jest ziemia obiecana, ziemia należąca do Imperium Americanum, kraina miodem i mlekiem płynąca. I wyobraźcie sobie, że owi Brazylijczycy dokonują rzeczy niesłychanej - wraz z innymi narodami Ameryki Łacińskiej forsują granicę Imperium, osiadają na jego terenie, zdobywają Washington, D.C. i zakładają Nową Brazylię w słonecznej Kalifornii.

Brzmi bardzo fantastycznie, prawda? Tym niemniej coś w swoim znaczeniu dla biegu historii podobnego wydarzyło się między IV a VIII wiekiem w Europie za sprawą germańskiego związku plemiennego Gotów.

Jerzy Strzelczyk rozumie absolutnie znaczenie wędrówki ludów dla dzisiejszej Europy. I potrafi swoją pasję znakomicie przekazać czytelnikowi. "Goci" to bardzo dobra książka popularnonaukowa, świetnie dopasowana do poziomu wiedzy amatora, pragnącego poszerzyć swoją wiedzę o...

książek: 1098

Podobnie jak książka J. Strzelczyka o Wandalach, tak samo obszerna praca poświęcona dziejom Gotów zasługuje na wysoką ocenę. Wychodząc od mało znanych - i zahaczających o pradzieje ziem polskich - początków, Autor opowiada o wielkiej ekspansji Gotów, założeniu przez nich państw w Italii i Hiszpanii, a potem o ich upadku i... zniknięciu z dziejów. No, może nie całkowitym, bo legenda gocka miała się dobrze co najmniej po wiek XIX, ale przynajmniej w sferze politycznej.

Strzelczyk rozpoczyna od próby odtworzenia najstarszych siedzib Gotów w oparciu o źródła pisane oraz materiał archeologiczny. Jak to się bowiem stało, że ze Skandynawii wywędrowali Goci na tereny dzisiejszej Ukrainy, by potem rozejść się po Europie i trafić do Italii i Hiszpanii? Hasło wędrówki ludów to tylko część odpowiedzi, tak samo jak wojny z Rzymem czy dążenie do grabienia ludności lokalnej. Autor stara się w oparciu o różne propozycje wcześniejszych badaczy stworzyć spójny obraz początków dziejów Gotów na...

książek: 0
| 2018-09-30

Dobre kompendium historii Gotów. To wydanie wzbogacone jest o nowszą literaturę przedmiotu, stąd jest porządnym wstępem do studiowania historii tego ludu.

książek: 1161
anetapzn | 2015-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Obecne wydanie jest wznowieniem książki sprzed 30 lat. Uzupełniona przez autora została część bibliograficzna i aneks. Co istotne bibliografia zawiera pozycje w języku polskim, ale także te pochodzące z zagranicy.
Książka podzielona jest na 3 wyraźne części, w których autor niezwykle ciekawie, ale i merytorycznie opowiada o plemionach gockich począwszy od ich początku, czyli okresu antyku, poprzez czasy świetności, aż po okres wieków średnich. Przedział czasu imponujący. Podobnie imponujące jest podejście historyka do tematu.
Należy przy tym pamiętać jakim plemieniem byli Goci. Na przełomie kilku wieków, na przełomie er, w okresie od starożytności aż do średniowiecza przemierzyli oni całą Europę. Wędrowali począwszy od swych pierwotnych siedzib, które znajdowały się w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, a nawet Azję Mniejszą. Na końcu dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Z tego też powodu plemiona gockie nie należą do łatwych w...

książek: 116
Tomasz P | 2018-01-13
Na półkach: Przeczytane

Książka szczegółowa, dobrze napisana, rzucająca wiele światła na lud germański, który tak wiele wniósł czy może zmienił w dobie przejścia od starożytności do średniowiecza. Dobrze odmalowane postacie wprowadzają czytelnika w świat Aecjusza, Teodoryka czy Odoakra. Polecam!

książek: 1794
Krzysiek | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Historia

Solidna rzecz. Przystępny język, pełna faktografia, przedstawienie rozmaitych koncepcji i prób ich wykorzystania.
Na końcu nie tylko obszerna bibliografia ale też i przyczynek źródłowy w przyjemnym tłumaczeniu.
Ciekawa książka o mało znanym temacie.
Warto zaryzykować.

książek: 186
PabloS Szewczyk | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Ciekawa, choć nieco oschle opisująca dzieje Gotów, głównie okiem historyka, archeologia zostaje daleko w tyle. Ale na pewno dobra i rzetelna pozycja.

książek: 10
StareTory | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Dobra

książek: 39
totemwikinga | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Dobra

zobacz kolejne z 208 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd