Poligon. Sensacje z kraju Warty

Wydawnictwo: Replika
7 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
blawoj

Arthur Greiser nazwał Kraj Warty „poligonem narodowego socjalizmu”. To w Poznaniu, Gnieźnie, Inowrocławiu, Łodzi, Kaliszu i Włocławku w latach 1939–1945 przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty społeczne. W ich cieniu próbowali żyć, a nawet walczyć Polacy, których nie wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa. „Poligon” to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego...

„Poligon” to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego utworzonego jesienią 1939 roku z ziem polskich okręgu Rzeszy autor wybrał kilkadziesiąt sensacyjnych historii: od tragicznej śmierci syna Greisera pod Międzychodem, przez tajemniczą katastrofę Halifaksa nad Nowymi Skalmierzycami i amerykańskie bombardowania Poznania, po ostatnią defiladę w Posen. Autor przedstawia też nieznaną historię oddziału partyzanckiego na Pałukach i nie pomija najbardziej tragicznych epizodów z dziejów Kraju Warty, w tym zagłady Żydów.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=524

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=524

Katarzyna Marciszewska | 2015-11-06
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Nie pochodzę z Wielkopolski i mało wiedziałam o historii tego regionu w czasie II wojny światowej. Autor w bardzo ciekawy i przystępny sposób pokazuje ten okres. Dużo ciekawostek zachęcających do dalszego zgłębiania tematu.