Człowiek z lasu. Polska lokalna

Czarna Owca
2014-05-06
2014-05-06
latkowski polska lokalna mafia

Nie mogę obiektywnie ocenić tej książki, dla mnie jest ciekawa,ponieważ dotyczy regionu,w którym mieszkam.Jeden reportaż opowiada o przestępstwie dokonanym w mojej miejscowości, pozostałe sprawy również są mi znane , więc oczywiste jest,że inaczej odbieram UBksiążkę.Czy dla kogoś kto nie zna tych spraw jest wciągająca? - nie wiem, ja przeczytałam ją jednym tchem.

Rozmowa między wójtem panem a plebanem w XXI wieku.

Rozmowa między wójtem panem a plebanem w XXI wieku.

"Człowiek z lasu. Polska lokalna" Sylwester Latkowski
Sylwester Latkowski jest reżyserem, scenarzystą, producentem, jest również dziennikarzem śledczym. Można go lubić lub też nie, ale trzeba przyznać, że ma nosa do dziennikarskich tematów, pomimo wielu gróźb nie boi się o nich pisać.
W tej książce wziął na tapet sprawy gangsterskie które miały miejsce na początku XXI wieku w Skarżysku Kamiennej i okolicach. Po książkę sięgnęłam, ponieważ miejsca o których pisze dziennikarz są moim miejscem zamieszkania.
Człowiek z lasu, Śruta czyli Leszek Karpeta - człowiek, który swojego czasu trząsł okolicami. Podpalenia, wymuszenia, kradzieże aut, haracze, napady na kantory, a nawet powiązania z włoską cammorą to tylko część jego "kariery". Co dziwne, wszystkie te przestępstwa uszły mu płazem, ponieważ człowiek ten miał "plecy" w komendzie policji, a nawet i wyżej.
"Człowiek z lasu" to książka o układach, o tym jak ludzie będący u władzy dochodzili do swoich stanowisk, wiele nazwisk jest bardzo znanych. Mąż byłej pani premier (prokurator) również był mocno umoczony w przeróżne sprawy. Skarżysko Kamienna do dziś jest miastem, w którym "rączka rączkę myje".
Cenię Latkowskiego za jego pracę dziennikarską, jedyne, do czego mogę się przyczepić to chaos i skakanie z tematu na temat w opisywanych sprawach. Jako, że sprawy kryminalne toczyły się w momencie wydania książki, to autor posługuje się inicjałami - czasem ich mnogość przytłaczała. Niemniej książkę bardzo polecam. Mimo, że mieszkam niedaleko, to o wielu sprawach nie miałam pojęcia.

"Człowiek z lasu. Polska lokalna" Sylwester Latkowski

Książkę wziąłem po to by sobie coś na szybko chapsnąć między jednymi a drugimi czterema książkami, które czytam (jedną z finansów, jedną z filozofii lub religii, jedną informatyczną, jedną beletrystyczną). I nie żałuje. Latkowski jest świetnym dziennikarzem, książka jest napisana bardzo fajnym językiem, przeraża to jak za czasów Platformy Obywatelskiej gangsterzy kumplowali się z politykami, policjantami i prawnikami. Masakra po prostu, ale jak się o tym czyta to człowiek się cieszy, że ktoś to w ogóle opisuje. Teraz była ta sprawa 17 latki co po prawie 20 latach ją rozwiązali, analogiczna sytuacja, dziennikarze też używali sformułowania "polska lokalna". A w całość zamieszana Kopacz i jej były mąż. To sprawia, że coraz bardziej kupuje "Belfra", ale Aguśka mówiła że to raczej bullshit pod miastowych....

Liczyłam na to, że mimo nieudolnego warsztatu pisarskiego autora uda mi się przebrnąć przez tę książkę. Niestety, nie powiodła mi się ta sztuka. Uśpiły mnie całe strony cytowane z akt sądowych, fragmenty artykułów z gazet, a przede wszystkim losowość w sposobie ich doboru. Dziennikarz skacze z tematu na temat, opowiada kilka historii naraz, jakby się nie mógł zdecydować, którą ma skończyć. Miesza sprawę zabójstwa maturzysty z porwaniem Olewnika. Również historia tytułowego Człowieka z Lasu opowiadana jest wyrywkowo, a daty wydarzeń przypominają wyniki losowania w totolotku. Zwyczajnie kiepsko z chronologią. Szkoda. Pomysł na książkę ciekawy i aż żal, że wykonanie tak kiepskie.

Trochę dziwny opis mają te gwiazdki, którymi się oznacza ocenę książki. Ja oceniam ją na 8/10 gwiazdek, ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć o tej książce, że jest rewelacyjna. Zresztą od reportażu, bo chyba jest to poniekąd reportaż, nie tego oczekujemy.
Książka ta pokazuje do czego mogą doprowadzić znajomości ze szkolnej ławki w niewielkim miasteczku niedaleko Kielc. Morderstwa. Przemyt broni. Podpalenia. Bomby. Zastraszanie. Przesłuchiwanie świadków, którzy mają oskarżać ciebie. Rządzenie miastem, policją, prokuraturą.
A z tego co mi wiadomo, gdy w końcu policja wzięła się za zamykanie do więzienia członków tej mafii to do więzienia trafili ludzie z dolnych stołków. Dziś sytuacja wygląda lepiej, jednak ta mafia nadal funkcjonuje w tym mieście.
Ale czy tylko w Skarżysku tak jest?

Ksiazka lekka opisujaca uklad miejski, uklad zamkniety, kolesiostwo. Mysle ze takich ksiazek mozna napisac kilka lub kilkanascie padlo akurat na rejon Skarżysko - Kamiennej i panujacych tam zbirow. Ogolnie ksiazka przybliza jak wygladaja uklady i ukladziki z wladzami i policja. Jak dla mnie ksiazka godna polecenia na jeden lub dwa wieczory i odlozenia na polke. Fajna historia i fajne fakty ale nie wnosi nic szczegolnego.

Książka ciekawa, czasami wstrząsając, ale jak dla mnie bardzo chaotyczna i niekonsekwentna. Autor ma "nosa" do ciekawych tematów jednak zupełnie nie odpowiada mi forma w jakiej je przedstawia. Nawiązując do treści - tu senator, tam poseł, komendant policji i ksiądz, lokalni biznesmeni. Wszyscy umoczeni w jakieś szemrane sprawy. Straszne.

Przeczytałam i już wszystko wiem. Wiem i nie wiem. Niby wszystko jasne, a im dalej się czyta, tym bardziej to wszystko pokręcone i niejasne. Momentami tekst jet ciężki , ponieważ inicjały biją po oczach. Tylko po co autor ich używa, skoro przez pół książki mowa np o Leszu K., a w jednym rozdziale podane jest pełne nazwisko?
Scio me nihil scire :)

Scio me nihil scire :)

"– Czego się pan obawia? – pytam.
– Ludzi, ja tutaj mieszkam. Pan stąd wyjedzie, a ja tu zostanę – oznajmia z powagą."

"Jest taka zasada - rządzimy raz ja, raz ty - żyj i pozwól żyć. A jeśli ktoś z zewnątrz miesza - to wspólny wróg. Oni wszyscy przez lata się ułożyli, powstała jakaś hierarchia; politycy, lokalny biznes, policja. Jedni z tego układu korzystają, inni są po prostu słabsi albo głupsi i przegrywają."

"Zmowa milczenia. Ona zawsze się bierze z bezsilności wobec wymiaru sprawiedliwości, który pozostawia ludzi samych sobie z ich problemami."

"– Czego się pan obawia? – pytam.

• Literatura faktu
  • Reportaże