Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura faktu
Evelline

"Przerażająca opowieść o rodzinnej tragedii, wielkich pieniądzach, mętnych interesach, gangsterach, policjantach, politykach i mediach, wciąż pełna znaków zapytania... Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską i budzi ogromne emocje. Jak doszło do porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, syna właścicieli zakładu mięsnego spod Drobina? Dlaczego sprawa nabrała rozgłosu dopiero po kilku latach? Czy...

Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską i budzi ogromne emocje.
Jak doszło do porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, syna właścicieli zakładu mięsnego spod Drobina? Dlaczego sprawa nabrała rozgłosu dopiero po kilku latach? Czy to możliwe, by z porywaczami współpracowali policjanci? Kto, jak i przeciwko komu próbuje manipulować sprawą, roztrząsaną przez polityków różnych opcji? Czy osądzeni mordercy naprawdę popełnili samobójstwa? Czy - jak twierdzi Włodzimierz Olewnik, ojciec zabitego - czuwał nad nimi jeszcze jakiś mózg?

Autorzy dotarli do zdumiewających materiałów - w tym do ściskających za gardło stenogramów rozmów telefonicznych porywaczy i sterowanej przez nich ofiary z rodziną - oraz rozmawiali z wieloma osobami, którym "sprawa Olewnika" zniszczyła życie."

O kulisach porwań dla okupu opowiada Janusz Kaczmarek

ewka_beer | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Dwustu-stronicowy reportaż napisany niestety przez życie, opisujący młodość, porwanie a na koniec śmierć Krzysztofa Olewnika. W książce znajdują się wypowiedzi licznych świadków co z pewnością lokuje tą pozycję na wysokiej półce. Czytając tę książkę miałam pewność , że znajdujace się w niej informacje nie są zbiorem z gazet, internetu lecz rzetelnie obrazują wydarzenia z tamtych lat (min. zapisy rozmów telefonicznych, listy do rodziny, wywiady psychologiczne a także relacje osób bezpośrednio związanych z tą sprawą np. W.Walendziaka (były wiceszef CBŚ), W. Kęsickiego (ówczesny komendant komisariatu MO w Drobinie) , K.Olejnik (wiceprokurator generalny) i wiele innych. Naprawdę warto zapoznać się z ta książką aby samemu wyrobić sobie zdanie na temat tak zagmatwanej sprawy, która nadal nie została do końca wyjaśniona.

Premislaus | 2012-03-15
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Książkę polecił mi znajomy. Nigdy nie interesowałem się sprawą Olewnika, jednak postanowiłem ją przeczytać.

Początkowo niezbyt chętnie pochodziłem do czytania tej książki. Uważałem że jest to robienie biznesu na czyjejś tragedii. Jednak wraz z kolejnymi stronami co raz bardziej mnie zaczęła interesować. Ukazuje ona jak można wykorzystać tragedię rodziny, bardzo złe działanie policji ( swoją drogą też mogli być niektórzy funkcjonariusze zamieszani w to) np. zniknięcie radiowozu z bardzo ważnymi dokumentami spod komisariatu. Książka obrazuje tragedię rodziny oraz rozpaczliwym poszukiwaniem pomocy aby znaleźć sprawców.

Samobójstwa w więzieniu, skradziony radiowóz z ważnymi dokumentami i wiele innych rzeczy które działy się, dają naprawdę w poważne wątpliwości w działalność naszej policji i sądów.

Dotka | 2015-03-09
Przeczytana: 08 marca 2015

To moja druga książka odnośnie porwania Krzysztofa Olewnika. Pierwszą była "Nie chodziło o okup", którą również polecam.
Moja ocena tej książki jest specyficzna, bo jak ocenić zbiór faktów, który zostje nam przedstawiony? Nie ma czegoś takiego jak 'dobra, przeciętna'.
Tu po prostu chodzi o fakty. Cała ta sprawa ma tyle zakamarków, ciemnych plam, niedomówień, zaniedbań, że tak naprawdę wątpię, żebyśmy kiedykolwiek dowiedzieli się, kto i dlaczego porwał i zamordował młodego Olewnika. Rzekome "samobójstwa" trzech głównych oskarżonych, również co najmniej dają do myślenia nad całą sprawą.

Na pewno warto przeczytać, jeśli ktoś się interesował tym porwaniem.

artlon | 2012-11-15
Przeczytana: 10 października 2012

Z jednej strony bardzo interesująca książka, ponieważ interesuję się tematem. Jednak śledząc doniesienia medialne nabieram wrażenia, że historia w niej opisana wkrótce ulegnie drastycznej zmianie, a część przedstawionych faktów okaże się być nieprawdziwa.

Ana | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

Porwanie Krzysztofa Olewnika, to sprawa, którą żyła cała Polska. Znamy ją jednak ze strzępków informacji pojawiających się, co pewien czas w telewizji, radiu, prasie czy internecie. Do tej pory nie zastanawiałam się nad szczegółami tego uprowadzenia, dopóki książka nie wpadła w moje ręce.

Widać, że autorzy interesowali się całą historią od początku zdarzenia i zdobywali wszelkie możliwe informacje na ten temat z różnych źródeł.
Starają się rzetelnie przedstawić fakty i nie podążać za teoriami spiskowymi, pojawiającymi się co chwilę w mediach.

Książka pokazuje pracę organów ścigania, trzeba przyznać bardzo nieudolną i momentami wręcz podejrzaną. Bo na przykład, jak może spod komisariatu zniknąć radiowóz, w którym akurat „przypadkowo” znajdują się bardzo ważne akta dotyczące sprawy? Późniejsze rzekome samobójstwa popełniane w więzieniu przez podejrzanych w tej sprawie, też nie pomagają uwierzyć, że to wszystko jest dziełem przypadku. Ponadto autorzy podpierają się dokumentami, jak...

m_misztal | 2012-11-05
Przeczytana: 19 października 2009

Relacja dziennikarzy na temat jednej z najohydniejszych zbrodni, która do dziś pozostała wielką tajemnicą. Warto przeczytać.

Evelline | 2010-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2010

Sam watek ciekawy, jednak sposób w jaki ta książka jest napisana jest nużący. Czytałam ja aż trzy tygodnie, po kilku stronach zamykały mi sie oczy - w sam raz na bezsenność :)

wioleta | 2016-11-09
Przeczytana: 2015 rok