Tajemniczy ogród

The Secret Garden
Nasza Księgarnia
1956-01-01
Jadwiga Włodarkiewiczowa

„Tajemniczy ogród” - Frances Hodgson Burnett, sięgnąłem po tę pozycję, żeby sobie przypomnieć po wielu latach i między innymi dlatego że moja siostrzenica ma ja w kanonie lektur (5 klasa podstawówki) Książka niesie wiele pięknych wartości i jest osnuta tajemniczością, ale pod względem językowym, uważam że nie należy ona do łatwych odbiorze, zwłaszcza dziecka będącego w piątej klasie i chyba dlatego nie chce jej czytać, tylko odsłuchuje audiobook i to bez większego zaangażowania. Ostanie kilkadziesiąt stron, zaczęło mnie lekko nużyć a i samo zakończenie trochę rozczarowało.

Na półkach: , , , , , , ,

Święta Wielkiej Nocy przypomniały mi o jeszcze jednej ukochanej lekturze z dzieciństwa. W poniedziałek wielkanocny obejrzałam film "Tajemniczy ogród" Agnieszki Holland. Nie pierwszy raz zresztą. Pora na jego przypomnienie wydaje się doskonała - w końcu to czas gdy przyroda budzi się do życia, cudowne Święto Zmartwychwstania... Kiedy pierwszy raz czytałam tę książkę zachwyciła mnie przyjaźń Mary z małym gilem. Była co najmniej tak rozczulająca jak moja przyjaźń z małą papużką falistą o imieniu Kubuś. Kubuś bardzo szybko się oswoił - siadał mi na głowie, a potem zsuwał się trzymając się szłapkami moich włosów i zeskakiwał na ramię ;D ćwierkał do mnie, domagał się pieszczot - uwielbiał głaskanie po brzuszku i dookoła główki. Wysypywałam proso na rękę, a on zaraz przylatywał do mnie, żeby je poskubać. Wspominam go z rozrzewnieniem i bananem na twarzy. Uwielbiałam dotyk jego małych szłapek na swojej dłoni. I zdawało mi się, że doskonale rozpoznaję wszystkie jego miny ;D Naturalnie rozumiem zachwyt Mary, która przy tym maleństwie z czerwonym brzuszkiem, po raz pierwszy w życiu zaczęła się uśmiechać. Utożsamiałam się z nią trochę. Wyrastałam w domu, w którym niewiele wskazywało na to, że mieszka w nim dziecko. W moim pokoju nigdy nie było dziecięcych sprzętów, kolory otoczenia były bardzo stonowane i straszyła mnie afrykańska maska wisząca na ścianie. Ale, w przeciwieństwie do Mary, miałam zabawki (które musiałam chować do szafy zaraz po zabawie). Widok z okna miałam też inny - wielkomiejski...
Ta lektura jest pełna wspaniałych opisów przyrody, co nie bardzo mi się podobało jak byłam mała. Moja wyobraźnia o tym jak piękne mogą być kwiaty i przyroda dookoła, nie była wystarczająca. Nie rozumiałam dlaczego mała Mary tak lubi sadzić kwiatki. Ale kiedy trochę dorosłam i pierwszy raz obejrzałam film, znowu zatopiłam się w lekturze i dopiero wtedy w pełni ją doceniłam.
To piękna opowieść o tym jak wiele znaczy odpowiednie otoczenie (w każdym tego słowa znaczeniu),jak cudownie można się pod jego wpływem samemu zmienić i odnaleźć w sobie życie i żywe, pozytywne emocje, oraz o tym, jak wiele może na tym zyskać to otoczenie właśnie. Polecam bardzo. I książkę i film. Ku pokrzepieniu serca.

Lektura, którą wspominam raczej pozytywnie. Warta jest przeczytania, ponieważ pokazuje jak ważne jest ludzkie życie i to, żeby dawać szczęście innym. Próżna, samolubna i niegrzeczna dziewczynka z bogatego domu. Chory, opuszczony przez wszystkich, rozpieszczony, nienawidzący świata chłopak oraz sympatyczny, uczynny, zaradny i kochający zwierzęta Dick. Czy pasują do siebie? ;)

Wspaniała powieść nie tylko dla dzieci. Rozkapryszona, ale też zaniedbana emocjonalnie przez rodziców Mary nagle zostaje sierotą, z Indii trafia do Anglii, gdzie spotyka równie nieznośnego Colina. Ale wzajemna złość i niechęć mijają szybko, gdyż obydwoje tak naprawdę są zdani tylko na siebie, a na dodatek łączy ich tajemnica... Jaka? Kto czytał - wie, kto nie czytał - niech zajrzy :)! Wspaniała, optymistyczna pozycja obowiązkowa!

Wspaniala ksiazka z dziecinstwa.

Wspaniala ksiazka z dziecinstwa.

Piękna historia o tym, że czasami człowiek po ciężkich przeżyciach buduje wokół siebie mur nieczułości i oschłości ale gdzieś tam jest ta "magiczna" furtka do wnętrza trzeba tylko pracy, cierpliwości i miłości.

• Lista BBC
  • Na regale
  • Książki dzieciństwa
  • Frances Hodgson Burnett
  • Perły z lamusa
  • Młodzieżowe - nostalgiczna podróż za 10 gwiazdek

Dodaj cytat z książki Tajemniczy ogród