Budujemy kanał

Wydawnictwo: LTW
Łukasz Kuć

Morze Śródsowieckie (dawniej zwane Śródziemnym) z Morzem Czerwonym (tak, tak – tej samej barwy co sztandary powiewające na cześć Kochanej Ojczyzny) ma połączyć Kanał Sowiecki. Rusza więc wielka budowa – Sowkanałstroj. Nasz bohater, Piotr Nikołajewicz Bezgołosow – homo sovieticus – przebywający w więzieniu, a potem w północnym łagrze, rwie się, aby wziąć udział w tym doniosłym dziele. Czy jednak uda mu się wydobyć choć jeden kosz piasku z pustynnego podłoża, położyć choć jeden kamień (pochodzący oczywiście z rozbiórki piramid) ku chwale wielkiego towarzysza Stalina i Państwa?
"Budujemy kanał" to satyra na system totalitarny panujący w ZSRR. Ukazuje ona przepaść dzielącą ideologię i propagandę od rzeczywistości, bawi absurdalnymi pomysłami na życie "po sowiecku", ale jednocześnie przestrzega przed prawdziwym obliczem totalitaryzmu. Przez badaczy literatury wymieniana jest tuż obok "Zapisków oficera Armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2014

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Piratka | 2018-09-01

Mam stare wydanie, z 1947, czyli powstałe na dwa lata przed "Rokiem 1984".

O autorze http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Polilog_Studia_Neofilologiczne/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5-s79-93/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5-s79-93.pdf

Doskonale uchwycił i wyśmiał to, co Orwell nazwał "nowomową".
Mało odkrywczo zauważyłam, iż przypominało to wszystkie opowiadania Zoszczenki i Bułhakowa razem wzięte.
Przytaczam garść z pamięci:
"bohater wojenny, sam jeden z nagana" [rewolweru] "23 faszystowskie czołgi rozstrzelał"
"a co to, trockista" [cierpiący na "lewicowe odchylenie"] "żeby miał prawe oko większe?"
"a nie łżesz ty?" pyta czekista więźnia, na co tamten "komsomolskie słowo!"
Wielbłąd opluł naczelnika, za co został (wielbłąd, rzecz jasna) zjedzony na obiad, więźniowie dawno się tak nie najedli "a mniej uświadomiony element mówił: ech, żeby tak codziennie jakiś wielbłąd napluł na naczelnika"...
Czekista obwiniony...

rodzynidas | 2015-01-17