Budujemy kanał

LTW
2014-01-01
2014-01-01
Związek Sowiecki totalitaryzm satyra

Świetna satyra, zaprawiona czarnym humorem, na rzeczywistość Sowiecką i jej megalomańskie projekty budowlane. Jednocześnie jest to obraz przerażającej rzeczywistości, skrywanej pod czarnym humorem i nowomową, gdzie człowiek zostaje zredukowany do roli pionka na szachownicy którego strata nic nie znaczy i z którym można zrobić co się chce przy jego zresztą całkowitej zgodzie. Zapowiedź świata wykreowanego przez Georga Orwella na kilka lat przed powstaniem słynnej jego powieści pt. Rok 1984.

Mam stare wydanie, z 1947, czyli powstałe na dwa lata przed "Rokiem 1984".

O autorze http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Polilog_Studia_Neofilologiczne/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5-s79-93/Polilog_Studia_Neofilologiczne-r2015-t-n5-s79-93.pdf

Doskonale uchwycił i wyśmiał to, co Orwell nazwał "nowomową".
Mało odkrywczo zauważyłam, iż przypominało to wszystkie opowiadania Zoszczenki i Bułhakowa razem wzięte.
Przytaczam garść z pamięci:
"bohater wojenny, sam jeden z nagana" [rewolweru] "23 faszystowskie czołgi rozstrzelał"
"a co to, trockista" [cierpiący na "lewicowe odchylenie"] "żeby miał prawe oko większe?"
"a nie łżesz ty?" pyta czekista więźnia, na co tamten "komsomolskie słowo!"
Wielbłąd opluł naczelnika, za co został (wielbłąd, rzecz jasna) zjedzony na obiad, więźniowie dawno się tak nie najedli "a mniej uświadomiony element mówił: ech, żeby tak codziennie jakiś wielbłąd napluł na naczelnika"...
Czekista obwiniony o przedwczesne odpalenie ładunków wybuchowych, przez co część więźniów zatonęła w kanale, tłumaczy się:
"zegarek zdobyczny, faszystowskiej roboty, przez to czas źle wskazywał, a poza tym, przyznaję się, mój ojciec był kułakiem".
Narrator dostaje w nagrodę prawo do osiedlenia się nad kanałem oraz przydział żywności i odzieży, słyszy przy tym "żywność jeszcze nie nadeszła, a odzież wydamy jak nadejdzie".

Mam stare wydanie, z 1947, czyli powstałe na dwa lata przed "Rokiem 1984".

Doskonale uchwycił i wyśmiał to, co Orwell nazwał "nowomową".
Mało...

• Poszukiwane
  • Rosja, ZSRR
  • Priorytety
  • Obozy, zesłania
  • Gułag Związek Radziecki

Dodaj cytat z książki Budujemy kanał