Linia życia. Wybór poezji

Okładka książki Linia życia. Wybór poezji Jacek Bierezin
Okładka książki Linia życia. Wybór poezji
Jacek Bierezin Wydawnictwo: Oficyna Literacka poezja
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Oficyna Literacka
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8371241232
Tagi:
poezja poezja polska
Średnia ocen

8,4 8,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kroki po śladach. Wiersze, szkice poetyckie. (Antologia najmłodszej poezji płockiej) John Ashbery, Iwona Barcikowska, John Berryman, Jacek Bierezin, William Blake, Ewelina Boczkowska, Jorge Luis Borges, Andrzej Bursa, Edward Estlin Cummings, Emily Dickinson, Dorota Dziedzic-Chojnacka, Anna Fiłoniuk, Steven Foster, Robert Frost, Tomasz K. Garkowski, Allen Ginsberg, Ewa Gołomska, Marek Grala, Adrian Henri, Zbigniew Herbert, Małgorzata Hillar, Wacław Iwaniuk, Rafał Jarzębowski, Robinson Jeffers, Janusz Kaczorowski, Artur Kanigowski, Wioletta Karpińska, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Klicka, Aleksandra Kołodzieska, Małgorzata Kowal, Janusz D. Krusiewicz, Bartek Lewandowski, Małgorzata Mielcarek, Ryszard Milczewski-Bruno, Czesław Miłosz, Aleksandra Mroczek, Agnieszka Osiecka, Frank O’Hara, Brian Patten, Jacques Prévert, Agnieszka Radkowska, Craig Raine, Charles Reznikoff, Theodore Roethke, Tadeusz Różewicz, Carl Sandburg, Patrycja Suszek, Wisława Szymborska, Stefan Themerson, Magdalena Urbańska, Maciej Woźniak, Adam Zagajewski
Ocena 7,8
Kroki po ślada... John Ashbery, Iwona...
Okładka książki Określona epoka. Nowa fala 1968-1993. Antologia poezji Stanisław Barańczak, Jacek Bierezin, Marianna Bocian, Lech Dymarski, Lothar Herbst, Zdzisław Jaskuła, Wit Jaworski, Krzysztof Karasek, Julian Kornhauser, Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Jarosław Markiewicz, Leszek Aleksander Moczulski, Tadeusz Nyczek, Jerzy Piątkowski, Stanisław Stabro, Leszek Szaruga, Andrzej Titkow, Rafał Wojaczek, Adam Zagajewski
Ocena 7,4
Określona epok... Stanisław Barańczak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
747
701

Na półkach: ,

Kiedy zabraniano patrzeć, on miał odwagę podnosić wzrok. Kiedy premiowano milczenie, on mówił o wszystkim, co go drażniło w najszczęśliwszej utopii świata. Kiedy zakazywano marzeń, jego marzycielstwo ulatywało do nieba każdą strofą poezji. Pisał, być może się bał ale wiedział, że musi coś zrobić z siermiężnością komunistycznej Polski. Próbował ratować jej poczucie humoru dobrym żartem, okraszał szarość powszedniości radosną kpiną, czasem rzucał garść refleksji. Niestety nie wszyscy potrafili się poznać na wrażliwości Jacka Bierezina. Tragizm historii nie był jednakowo odczuwany przez ludzi pióra i trybunów ludowych. Czy wiara w człowieka wygrała? Jej zwycięstwo było zapowiadane od bardzo dawna. Ale jak przystało na każdą wojnę systemów, tak i w tym konflikcie musiały paść ofiary.

Niepokoje Jacka Bierezina doprowadziły go do napiętnowania przez tych, którzy mówili o nim źle a przypadkiem posiadali też władzę. Anatema jakiej doznał z rąk rządzących ten opozycyjny poeta, była podszyta strachem władców Polski. Bano się go wszędzie tam, gdzie rzucane na smutną ziemię słowa, zakwitały milionami niepokornych myśli. Zakazane uczucia kwitną nadzwyczaj szybko, podlewane opowieściami o bezinteresownej miłości do bliźniego, potrafią codziennie rozsadzać pancerz szarości. Dlatego Bierezin nigdy nie mógł zasnąć spokojnie, zawsze musiał przyjmować rolę Giordana Bruno współczesności. Liczba znaków zakazu i nakazu była w tych czasach tak ogromna, że tylko najwięksi śmiałkowie chcieli afiszować się umiejętnościami swojego pióra.

W "Linii życia" znajdziecie wiele ciekawostek sprzed kilkudziesięciu lat. Tu zamigocze przepalony neon z napisem PZPR. Tam zrehabilitowana świnia dorówna ludziom w człowieczeństwie. Jeszcze dalej smród milicyjnej komendy uzmysłowi wam, że z Polski jest bliżej nad Kołymę niż do Niemiec. A gdzieś bardzo blisko nas, z przeciętych żył wolności ucieknie życie Radomia i Ursusa. Polski poeta potrafił dostrzec podczas bezsennych nocy dużo ciekawych zdarzeń. Sam o sobie pisał, że jest pasażerem wielu dworców. Wydarzenia które miały miejsce w ostatnich kilkunastu latach jego życia pokazały, jak wielką miał rację. Jego twórczość stała się wygnańcem. Jednak tak się dzieje, kiedy ktoś potrafi grać tylko w pacyfistyczne szachy.

Pamiętajmy o nim. O tym, że "jest pora trudnych wierszy, jest pora płonących wierszy", o tym, że wrażliwość Jacka Bierezina nie pozwalała mu milczeć. Nie dopuśćmy, aby poniższe słowa stały się codziennością naszego życia:

"Listy z kraju są jak listy z więzienia
Trzeba czytać je trzy razy
głównie między wierszami".

Ponieważ ten poeta "Pokolenia marca 68" już dawno pisał, że z rzeczami niematerialnymi trzeba się obchodzić niezwykle ostrożnie. Więc nie bawmy się ideami, tak łatwo przemieniają miłość w nienawiść.

Kiedy zabraniano patrzeć, on miał odwagę podnosić wzrok. Kiedy premiowano milczenie, on mówił o wszystkim, co go drażniło w najszczęśliwszej utopii świata. Kiedy zakazywano marzeń, jego marzycielstwo ulatywało do nieba każdą strofą poezji. Pisał, być może się bał ale wiedział, że musi coś zrobić z siermiężnością komunistycznej Polski. Próbował ratować jej poczucie humoru...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Do kupienia
    1
  • Poezja
    1
  • Poezja
    1
  • Domowa Biblioteka
    1
  • Kontrkultura
    1
  • Szukam
    1

Cytaty

Więcej
Jacek Bierezin Linia życia. Wybór poezji Zobacz więcej
Jacek Bierezin Linia życia. Wybór poezji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także