Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych

Okładka książki Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych Russ Kick
Russ Kick Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kanon graficzny (tom 1.1) komiksy
komiksy
Kanon graficzny (tom 1.1)
The Graphic Canon, Vol. 1: From the Epic of Gilgamesh to Shakespeare to Dangerous Liaisons
W.A.B.
2014-04-02
2014-04-02
Dorota Kozińska
dzieła literackie kanon literatury literatura światowa komiks

27 adaptacji, a może 4 warte były poznania. Większość to fragmenty bez początku i końca. Opisy wprowadzające do kolejnej adaptacji są często ciekawsze niż one same. Po przeczytaniu rozumiem czemu kolejne dwa tomy nie zostały wydane.

W zbiorze znajdziemy opowieści biblijne i mitologiczne, podania i legendy ludowe oraz poezję mistyczną z całego globu. Mamy zatem i "Iliadę" i "Odyseję", objawienie św. Jana, opowieść o Gilgameszu, "Beowulfa", ale i teksy Hildegardy z Bingen czy islamskiego mistyka Rumiego. Każdy z przedstawionych komiksów reprezentuje inny styl, charakterystyczny dla danego autora, więc jest to nie tylko podróż poprzez literaturę światową, ale także rzut oka na odmienne podejścia do sztuki tworzenia historii obrazkowych. Świetnie pokazuje jak za pomocą kreski i koloru można budować emocje i klimat, jak obrazem przekazać często nieopisywalne emocje. Co ciekawe całość jest mocno zbalansowana, opowieści humorystyczne przeplatają się z tymi o wydźwięku dramatycznym. Chwilami zatem jest śmiesznie, innym razem przerażająco i krwawo, by później przejść do nostalgii i zadumy.

Zaplanowany na trzy tomy "Kanon graficzny..." na naszym rynku wydawniczym doczekał się tylko publikacji tomu pierwszego, który nawet nie obejmuje całości oryginalnej edycji. Nic nie wskazuje na to, aby ukazały się kolejne części, a wielka szkoda. Materiał jest ciekawy, bardzo zróżnicowany dzięki czemu nie nuży, stanowi fajną powtórkę z literatury światowej, a i często zachętę do sięgnięcie po oryginalny tekst. Można też zapoznać się z rożnymi stylami artystów tworzących komiksy, aby później wybrać to co nam najbardziej odpowiada. Muszę przyznać, że "Kanon graficzny..." zaskoczył mnie niezwykle pozytywnie, a niektóre opowieści jak legenda indiańska "Kojot i kamienie" z rysunkami Micaha Farritora czy "Medea" Tori McKenna oczarowały mnie pod każdym względem, nie dość, że świetnie narysowane to jeszcze przejmujące - piękne. Oczywiście to tylko subiektywny wycinek tego niezwykłego albumu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

O ile niektóre adaptacje są nawet ciekawe, to całość wygląda średnio za bardzo nie wiadomo po co to powstało

"Kanon graficzny" – tak jak Biblia pauperum – może służyć przypomnieniu treści, nie jej przedstawieniu. Lektura komiksu – tak jak obejrzenie filmu na podstawie danego tekstu – nie jest w stanie wiernie oddać tego, co znajduje się w oryginale. Taka już natura adaptacji: autor ma prawo dokonać własnej interpretacji, która znacznie wpłynie na kształt dzieła. Dlatego nawet najdokładniejszy komiks nie zdoła odegrać roli łatwiejszej do przyswojenia formy lektury szkolnej. I choć Russ Kick przywołuje podobną nadzieję jako jeden z powodów, dla których warto się zapoznać z antologią, to jednak w rzeczywistości traktuje ten argument z przymrużeniem oka.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/136/komiks-pauperum

Poziom prac nierówny - niektórych w ogóle nie nazwałabym komiksami - ale koncepcja szczytna. Mnie ten zbiór zachęcił do lektury "Eposu o Gilgameszu" i "Lizystraty".

Coś wspaniałego!

Jest to pierwsza część pierwszego oryginalnego tomu (nie wiem, dlaczego zostało to tak podzielone?) zawierająca komiksy i opowieści graficzne najwybitniejszych dzieł literatury światowej, wykonane najróżniejszymi technikami - każda następna historia przynosi coś nowego i niepowtarzalnego!

Dla niektórych te komiksy są za krótkie - może i racja, ale nie wyobrażam sobie zamieszczenia ich w całości, to jest antologia, wybór, który ma zachęcić do sięgnięcia po pierwowzór (już nie komiksowy),ewentualnie poszukania całości komiksu, jeśli się ukazał.

Szczerze mówiąc, brak ciągu dalszego przeszkadzał mi tylko w "Księdze Estery", bo byłam jej szczególnie ciekawa i została przerwana w najbardziej interesującym momencie.

Dużym plusem tej antologii jest krótka przedmowa do każdego komiksu, w której Russ Kick w kilku zdaniach streszcza dzieło i jego historię oraz przybliża czytelnikowi postać twórcy wersji komiksowej - bez tego można by się pogubić w tych mniej znanych dziełach.

A teraz mały ranking, co mnie absolutnie zachwyciło, a obok czego przeszłam z... mniejszym zachwytem :

* "Kojot i kamienie. Legenda indiańska" (zrealizowana przez D. Edmondsa i M. Farritora) - niesamowite rysunki, piękne kolory, i zapadająca w pamięć metaforyczna opowieść o tym, skąd wzięły się gwiazdy;
* "Medea" Eurypidesa (Tori McKenna) - cała tragedia zmieszczona na 14 stronach w bardzo mrocznych i przejmujących rysunkach;
* "Księga Estery" (J. T. Waldman) - bardzo wyraziste, dynamiczne rysunki i równoległy tekst polski z hebrajskim (tak jak wspominałam, trochę za krótki fragment);
* "Księga Daniela" (B. Frisch) - po prostu piękna!
* "O naturze wszechrzeczy" Lukrecjusza (Two Fine Chaps) - zamieszczony w całości komiks nacechowany współczesną metaforyką;
* "Eneida" Wergiliusza (M. Lagocki) - krótki komiks z wieloma scenami bitewnymi i szczególnie poruszającą narracją;
* "Samotna uczta przy księżycu" Li Bai (S. Rudahl) - spośród kilku zamieszczonych w tym tomie ilustracji poezji, ta poruszyła mnie najbardziej (o samotności);
* "Listy Abelarda i Heloizy" (E. Lindner) - nie znałam wcześniej historii Abelarda i Heloizy, a doskonale nakreślił ją Kick we wstępie. Ellen Lindner zilustrowała je w taki sposób, że obrazy nie przyćmiły tekstu;
* "O rybaku i dżinnie. Z Księgi tysiąca i jednej nocy" (A. Arp) - fascynująca opowieść, nie pozbawiona, charakterystycznej dla Księgi tysiąca i jednej nocy, szkatułkowej kompozycji;
* "Poezje" Rumiego (M. Green, C. Barks) - absolutnie najlepsza opowieść graficzna w tym tomie! Mądra, pięknie zilustrowana, do której można powracać;
* "Piekło" Dantego (H. Emerson) - to tylko fragment "Piekła", wędrówka po ósmym kręgu, rzuca jednak zupełnie inne światło na to dzieło, które dotychczas mnie przerażało. Emerson przedstawił ten fragment w sposób zabawny :)

Za najmniej udane uważam natomiast dwie erotyczne historie, które kompletnie mnie nie porwały - "Lizystratę", która jest zwyczajnie nudna i "Kobietę o dwóch piczkach. Z Księgi tysiąca i jednej nocy", która oprócz sprośnej historii ma również obrzydliwe rysunki.
Poza tym nie przypadł mi do gustu "Beowulf", który jest zupełnie pozbawiony tekstu, a bohater przez 13 stron walczy ze smokiem.

Resztę (a jest tego jeszcze całkiem sporo) również polecam.
Książka ta jest bardzo zróżnicowana i nie zatrzymuje się na jednym gatunku ani rodzaju literackim - każdy znajdzie tu na pewno coś, co go zainteresuje.

A ja już z niecierpliwością czekam na następne tomy!

Aha, największym minusem jest cena: za 300 stron wydawcy ustalili cenę 69,90 zł, więc polecam szukać jej na aukcjach internetowych ;)

Coś wspaniałego!

Dla niektórych te komiksy są za krótkie - może i racja, ale nie...

Według mnie książka/komiks taki sobie. Idea sama w sobie świetna, jednak niestety w tak krótkiej książce nie da się umieścić wielu opowieść bez straty dla nich. Komiksy są po prostu zbyt krótkie. Dodatkowym minusem jest podzielenie tomu pierwszego oryginalnego wydania na dwie części. Czyli niniejszy tom jest częścią pierwszą tomu pierwszego.

• Komiksy
  • Komiks
  • Przeczytane 2015
  • Powieść graficzna

Dodaj cytat z książki Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych