Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych

Okładka książki Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych Russ Kick
Okładka książki Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych
Russ Kick Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kanon graficzny (tom 1.1) komiksy
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Kanon graficzny (tom 1.1)
Tytuł oryginału:
The Graphic Canon, Vol. 1: From the Epic of Gilgamesh to Shakespeare to Dangerous Liaisons
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-04-02
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-02
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377479667
Tłumacz:
Dorota Kozińska
Tagi:
dzieła literackie kanon literatury literatura światowa komiks
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
140
3

Na półkach: ,

27 adaptacji, a może 4 warte były poznania. Większość to fragmenty bez początku i końca. Opisy wprowadzające do kolejnej adaptacji są często ciekawsze niż one same. Po przeczytaniu rozumiem czemu kolejne dwa tomy nie zostały wydane.

27 adaptacji, a może 4 warte były poznania. Większość to fragmenty bez początku i końca. Opisy wprowadzające do kolejnej adaptacji są często ciekawsze niż one same. Po przeczytaniu rozumiem czemu kolejne dwa tomy nie zostały wydane.

Pokaż mimo to

avatar
611
534

Na półkach: , ,

https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

W zbiorze znajdziemy opowieści biblijne i mitologiczne, podania i legendy ludowe oraz poezję mistyczną z całego globu. Mamy zatem i "Iliadę" i "Odyseję", objawienie św. Jana, opowieść o Gilgameszu, "Beowulfa", ale i teksy Hildegardy z Bingen czy islamskiego mistyka Rumiego. Każdy z przedstawionych komiksów reprezentuje inny styl, charakterystyczny dla danego autora, więc jest to nie tylko podróż poprzez literaturę światową, ale także rzut oka na odmienne podejścia do sztuki tworzenia historii obrazkowych. Świetnie pokazuje jak za pomocą kreski i koloru można budować emocje i klimat, jak obrazem przekazać często nieopisywalne emocje. Co ciekawe całość jest mocno zbalansowana, opowieści humorystyczne przeplatają się z tymi o wydźwięku dramatycznym. Chwilami zatem jest śmiesznie, innym razem przerażająco i krwawo, by później przejść do nostalgii i zadumy.

Zaplanowany na trzy tomy "Kanon graficzny..." na naszym rynku wydawniczym doczekał się tylko publikacji tomu pierwszego, który nawet nie obejmuje całości oryginalnej edycji. Nic nie wskazuje na to, aby ukazały się kolejne części, a wielka szkoda. Materiał jest ciekawy, bardzo zróżnicowany dzięki czemu nie nuży, stanowi fajną powtórkę z literatury światowej, a i często zachętę do sięgnięcie po oryginalny tekst. Można też zapoznać się z rożnymi stylami artystów tworzących komiksy, aby później wybrać to co nam najbardziej odpowiada. Muszę przyznać, że "Kanon graficzny..." zaskoczył mnie niezwykle pozytywnie, a niektóre opowieści jak legenda indiańska "Kojot i kamienie" z rysunkami Micaha Farritora czy "Medea" Tori McKenna oczarowały mnie pod każdym względem, nie dość, że świetnie narysowane to jeszcze przejmujące - piękne. Oczywiście to tylko subiektywny wycinek tego niezwykłego albumu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

https://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/2019/12/kanon-graficzny-vol-1.html

https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma

W zbiorze znajdziemy opowieści biblijne i mitologiczne, podania i legendy ludowe oraz poezję mistyczną z całego globu. Mamy zatem i "Iliadę" i "Odyseję", objawienie św. Jana, opowieść o Gilgameszu, "Beowulfa", ale i teksy Hildegardy z Bingen czy islamskiego mistyka Rumiego. Każdy z przedstawionych komiksów reprezentuje inny...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3165
137

Na półkach: , ,

O ile niektóre adaptacje są nawet ciekawe, to całość wygląda średnio za bardzo nie wiadomo po co to powstało

O ile niektóre adaptacje są nawet ciekawe, to całość wygląda średnio za bardzo nie wiadomo po co to powstało

Pokaż mimo to

avatar
162
161

Na półkach:

"Kanon graficzny" – tak jak Biblia pauperum – może służyć przypomnieniu treści, nie jej przedstawieniu. Lektura komiksu – tak jak obejrzenie filmu na podstawie danego tekstu – nie jest w stanie wiernie oddać tego, co znajduje się w oryginale. Taka już natura adaptacji: autor ma prawo dokonać własnej interpretacji, która znacznie wpłynie na kształt dzieła. Dlatego nawet najdokładniejszy komiks nie zdoła odegrać roli łatwiejszej do przyswojenia formy lektury szkolnej. I choć Russ Kick przywołuje podobną nadzieję jako jeden z powodów, dla których warto się zapoznać z antologią, to jednak w rzeczywistości traktuje ten argument z przymrużeniem oka.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/136/komiks-pauperum

"Kanon graficzny" – tak jak Biblia pauperum – może służyć przypomnieniu treści, nie jej przedstawieniu. Lektura komiksu – tak jak obejrzenie filmu na podstawie danego tekstu – nie jest w stanie wiernie oddać tego, co znajduje się w oryginale. Taka już natura adaptacji: autor ma prawo dokonać własnej interpretacji, która znacznie wpłynie na kształt dzieła. Dlatego nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8154
258

Na półkach: , ,

Poziom prac nierówny - niektórych w ogóle nie nazwałabym komiksami - ale koncepcja szczytna. Mnie ten zbiór zachęcił do lektury "Eposu o Gilgameszu" i "Lizystraty".

Poziom prac nierówny - niektórych w ogóle nie nazwałabym komiksami - ale koncepcja szczytna. Mnie ten zbiór zachęcił do lektury "Eposu o Gilgameszu" i "Lizystraty".

Pokaż mimo to

avatar
1371
407

Na półkach: ,

Coś wspaniałego!

Jest to pierwsza część pierwszego oryginalnego tomu (nie wiem, dlaczego zostało to tak podzielone?) zawierająca komiksy i opowieści graficzne najwybitniejszych dzieł literatury światowej, wykonane najróżniejszymi technikami - każda następna historia przynosi coś nowego i niepowtarzalnego!

Dla niektórych te komiksy są za krótkie - może i racja, ale nie wyobrażam sobie zamieszczenia ich w całości, to jest antologia, wybór, który ma zachęcić do sięgnięcia po pierwowzór (już nie komiksowy),ewentualnie poszukania całości komiksu, jeśli się ukazał.

Szczerze mówiąc, brak ciągu dalszego przeszkadzał mi tylko w "Księdze Estery", bo byłam jej szczególnie ciekawa i została przerwana w najbardziej interesującym momencie.

Dużym plusem tej antologii jest krótka przedmowa do każdego komiksu, w której Russ Kick w kilku zdaniach streszcza dzieło i jego historię oraz przybliża czytelnikowi postać twórcy wersji komiksowej - bez tego można by się pogubić w tych mniej znanych dziełach.

A teraz mały ranking, co mnie absolutnie zachwyciło, a obok czego przeszłam z... mniejszym zachwytem :

* "Kojot i kamienie. Legenda indiańska" (zrealizowana przez D. Edmondsa i M. Farritora) - niesamowite rysunki, piękne kolory, i zapadająca w pamięć metaforyczna opowieść o tym, skąd wzięły się gwiazdy;
* "Medea" Eurypidesa (Tori McKenna) - cała tragedia zmieszczona na 14 stronach w bardzo mrocznych i przejmujących rysunkach;
* "Księga Estery" (J. T. Waldman) - bardzo wyraziste, dynamiczne rysunki i równoległy tekst polski z hebrajskim (tak jak wspominałam, trochę za krótki fragment);
* "Księga Daniela" (B. Frisch) - po prostu piękna!
* "O naturze wszechrzeczy" Lukrecjusza (Two Fine Chaps) - zamieszczony w całości komiks nacechowany współczesną metaforyką;
* "Eneida" Wergiliusza (M. Lagocki) - krótki komiks z wieloma scenami bitewnymi i szczególnie poruszającą narracją;
* "Samotna uczta przy księżycu" Li Bai (S. Rudahl) - spośród kilku zamieszczonych w tym tomie ilustracji poezji, ta poruszyła mnie najbardziej (o samotności);
* "Listy Abelarda i Heloizy" (E. Lindner) - nie znałam wcześniej historii Abelarda i Heloizy, a doskonale nakreślił ją Kick we wstępie. Ellen Lindner zilustrowała je w taki sposób, że obrazy nie przyćmiły tekstu;
* "O rybaku i dżinnie. Z Księgi tysiąca i jednej nocy" (A. Arp) - fascynująca opowieść, nie pozbawiona, charakterystycznej dla Księgi tysiąca i jednej nocy, szkatułkowej kompozycji;
* "Poezje" Rumiego (M. Green, C. Barks) - absolutnie najlepsza opowieść graficzna w tym tomie! Mądra, pięknie zilustrowana, do której można powracać;
* "Piekło" Dantego (H. Emerson) - to tylko fragment "Piekła", wędrówka po ósmym kręgu, rzuca jednak zupełnie inne światło na to dzieło, które dotychczas mnie przerażało. Emerson przedstawił ten fragment w sposób zabawny :)

Za najmniej udane uważam natomiast dwie erotyczne historie, które kompletnie mnie nie porwały - "Lizystratę", która jest zwyczajnie nudna i "Kobietę o dwóch piczkach. Z Księgi tysiąca i jednej nocy", która oprócz sprośnej historii ma również obrzydliwe rysunki.
Poza tym nie przypadł mi do gustu "Beowulf", który jest zupełnie pozbawiony tekstu, a bohater przez 13 stron walczy ze smokiem.

Resztę (a jest tego jeszcze całkiem sporo) również polecam.
Książka ta jest bardzo zróżnicowana i nie zatrzymuje się na jednym gatunku ani rodzaju literackim - każdy znajdzie tu na pewno coś, co go zainteresuje.

A ja już z niecierpliwością czekam na następne tomy!

Aha, największym minusem jest cena: za 300 stron wydawcy ustalili cenę 69,90 zł, więc polecam szukać jej na aukcjach internetowych ;)

Coś wspaniałego!

Jest to pierwsza część pierwszego oryginalnego tomu (nie wiem, dlaczego zostało to tak podzielone?) zawierająca komiksy i opowieści graficzne najwybitniejszych dzieł literatury światowej, wykonane najróżniejszymi technikami - każda następna historia przynosi coś nowego i niepowtarzalnego!

Dla niektórych te komiksy są za krótkie - może i racja, ale nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1567
60

Na półkach: , ,

Według mnie książka/komiks taki sobie. Idea sama w sobie świetna, jednak niestety w tak krótkiej książce nie da się umieścić wielu opowieść bez straty dla nich. Komiksy są po prostu zbyt krótkie. Dodatkowym minusem jest podzielenie tomu pierwszego oryginalnego wydania na dwie części. Czyli niniejszy tom jest częścią pierwszą tomu pierwszego.

Według mnie książka/komiks taki sobie. Idea sama w sobie świetna, jednak niestety w tak krótkiej książce nie da się umieścić wielu opowieść bez straty dla nich. Komiksy są po prostu zbyt krótkie. Dodatkowym minusem jest podzielenie tomu pierwszego oryginalnego wydania na dwie części. Czyli niniejszy tom jest częścią pierwszą tomu pierwszego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    46
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    17
  • Komiksy
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Komiks
    4
  • 2014
    2
  • 2018
    2
  • Przeczytane 2015
    1
  • Powieść graficzna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kanon graficzny 1. Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także