Zgłosuj na książki roku 2017
kryminał, fantastyka
komiksy
Dejikos

Kaźmierczak w Przemianie jest jak dobry DJ bawiący się znanymi biografiami i opowieściami. Kryminalna opowieść o sztuce i szaleństwie w fantastycznej, malarskiej wizji artysty wciąga i nie dając łatwych odpowiedzi, zmusza czytelnika do poszukiwań. Gra z dziełem takich twórców jak Egon Schiele czy Franz Kafka nawet dla uznanych twórców to duże wyzwanie. Szymon Kaźmierczak wyszedł z niego...

Gra z dziełem takich twórców jak Egon Schiele czy Franz Kafka nawet dla uznanych twórców to duże wyzwanie. Szymon Kaźmierczak wyszedł z niego obronną ręką dzieki plastycznej wyobraźni i narracyjnej konsekwencji.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym pełnometrażowym komiksem twórcy, którego czytelnicy komiksów mogli poznać m.in. w serii Lewą reką spisane.

źródło opisu: Wydawnictwo Komiksowe, 2016

źródło okładki: https://www.sklep.gildia.pl/

Wkp | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

KAFKOWSKI KOMIKS

Nowy komiks Szymona Kaźmierczaka to rzecz, jakiej się nie spodziewałem. Oczekiwałem niezłego polskiego komiksu, otrzymałem natomiast niezwykłą, wysmakowaną graficznie opowieść, w której zbiegają się jawa i sen, tak jak Kafka i Van Gogh zderzają się ze sobą w treści i rysunkach łączących różne stylistyki.

Totalitarny świat sprzed…dziesięcioleci? Wieku? Tu nic nie jest proste ani oczywiste, wszystko natomiast może być właściwie wszystkim. W takim świecie właśnie przyszło żyć Egonowi S., malarzowi, o którym plotkują ludzie. Są tacy, którzy chcieliby go zamknąć, oburzeni jego erotyczną sztuką. Oliwy do ognia dolewa jeszcze jedna z jego „modelek”, która nie doczekawszy się z jego strony zainteresowania w sferze seksualnej właśnie, wychodzi wściekła.
W tym wszystkim jest też miejsce na statek. Swoisty Titanic świata dziwnego, na którego pokładzie coraz głośniej rozbrzmiewają plotki o tym, co dzieje się w niżej położnych miejscach. Ktoś w trakcie zabaw łóżkowych uległ...

PolishPopkulturę | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Zawsze mi się wydawało, że nadmierna intertekstualność to problem początkujących filmowców, ale okazuje się, niestety, że jest to także bolączka młodych komiksiarzy. Obcowanie z tego typu dziełami-hołdami jest na dłuższą metę bardzo męczące - bo oto twórca, zamiast zaprezentować swemu odbiorcy jakąś nową jakość, zasypuje go różnymi, mniej lub bardziej czytelnymi, nawiązaniami, z których koniec końców nie wynika zupełnie nic. W sensie: no widzę, odniesienie tu, odniesienie tam, czaję, czaję, ale co z tego? Gdzie w tym wszystkim jakaś prawda psychologiczna, jakieś emocje? Odpowiedź brzmi: nie ma. Wydaje mi się, że gdyby wyciąć te wszystkie nawiązania, nie pozostałoby po "Przemianie" absolutnie nic. Szkoda, straszna szkoda. A można to było zrobić nieco inaczej; spójrzmy choćby na duet JanuszxGawronkiewicz: panowie swoim "Przebiegłym dochodzeniem Ottona i Watsona" udowodnili nam, że intertekstualnością można się bawić w bardzo przyjemny, nienachalny sposób, biorąc od klasyków to, co...

Hari_Seldon | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 lutego 2017

Hołd oddany twórczości Franza Kafki. Ciężko tu mówić o ciągłość fabularnej – mamy tutaj bardziej parę różnych wątków, które pod koniec łączą się ze sobą.

Mamy tutaj przegląd różnych kafkowskich motywów – przemiany w karaluchy, bezduszną biurokrację, wielki opustoszały statek czy skomplikowane złowrogie maszyny. Niestety czytałem za mało utworów tego autora, by wyłapać wszystkie nawiązania, ale przypuszczam że ktoś bardziej obeznany w Kafce może mieć niemal tyle zabawy, co ja kiedyś miałem podczas lektury pierwszego tomu „Ligi niezwykłych dżentelmenów”. Jednakże nawet laicy mogą odczuć tu specyficzną schizofreniczną atmosferę. Nie jest to jednak łatwa lektura – początkowo można mieć ochotę rzucić gdzieś w kąt ten komiks, bo wszystko fabuła zdaje się zmierzać donikąd – moim zdaniem autor powinien rzucać jakieś tropy dla czytelników by chętniej podążali dalej.

Ciekawostką może być umieszczenie pod sam koniec albumu fragmentu fikcyjnej gazety – tutaj autor pofolgował swojej fantazji...

Jacog | 2017-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Komiks, po przeczytaniu którego pojawiło mi się w głowie wielkie WTF? i szkolne pytanie „co poeta miał na myśli?”. Pytanie to odnosi się do zasadniczej części komiksu, gdyż na końcu mamy mały dodatek, o którym za chwilę.
„Przemiana” to komiks, w którym słowem kluczem jest „interpretacja” – mnogość nawiązań i odniesień jest tak duża, że każdy może tę opowieść zinterpretować i ocenić po swojemu. Mnogość ta ma jednak tę wadę, że w natłoku motywów umyka niekiedy sens całej tej opowieści. Co więc poeta miał na myśli? Powiem szczerze – nie wiem do końca. Wspomniany dodatek (w formie wycinka z gazety) na końcu komiksu wiele wyjaśnia, niekiedy wykładając „kawę na ławę”, jednak nie zmienia zasadniczo odbioru komiksu.
Mamy tu więc sporo surrealizmu, schizofrenicznego charakteru jak u Kafki, psychodelicznych klimatów (karaluchy jak w kwasowym transie u Cronenberga), onirycznej nastrojowości niczym z drohobyczowskich grafik Schulza – takie miałem skojarzenia, przeglądając plansze...

Manieeeek | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017