Grupa

W.A.B.
2014-04-02
1985-01-01
Cecylia Wojewoda

Książce zaszkodził nadmiar bohaterek. W połowie tempo wyraźnie zwalnia, i, niestety, już nie wraca do interesującego rytmu. Dziwni mnie, że nikt dotychczas nie napisał słowa o fatalnym tłumaczeniu. Tyle dziwadeł językowych w jednej książce nie widziałam już dawno.

Osiem koleżanek,które ukończyły tę samą uczelnię.Znają się dobrze.Mieszkały i studiowały razem.Każda jest inna.Łączą je jednak czasy,w których zostały wychowane i obowiązujące normy,które powinny być przestrzegane.Różni podejście do życia,odwaga w porzucaniu konwenansu,śmiałość w podejmowaniu decyzji o przeciwstawieniu się zasadom wpajanym przez matki.Wszystkie są naiwne i podporządkowane mężczyźnie.Niby zbuntowane a kolekcjonują przepisy kulinarne i kupują drogie i stare dzbanuszki do mleka.Dulszczyzna w amerykańskim wydaniu.Chcą być wyzwolone a jednocześnie mieć śliczne mieszkanko albo domek z mężem i dziećmi w środku.I żeby dobrze o nich mówiono.Skandalu chcą uniknąć.Absolwentki Wasar są dziecinne i mimo płytkiego buntu drżą przed opinią publiczną.Rozbrajają wdziękiem,urodą, nieśmiałością.Rozmowy dziewczyn o socjalizmie są naiwne a o seksie szokujące ze względu na kontrast osoby,która mówi (efektowna panna z dobrego domu ze złożonymi na podołku rączkami) z tym co mówi (np.bez wstydu omawia działanie i sposób zakładania diafragmy).Natomiast interpretacje dziewcząt teorii Darwina są wręcz śmieszne.W sumie przyjemna lektura choć smutna.

Książka zaciekawiła mnie ze względu na fakt, że lubię lata 30 - te. Pierwsze strony wskazywały, że będzie całkiem ciekawie, lecz wgłębiając się w lekturę, stwierdzam, że to nie typ literatury dla kogoś kto oczekuje emocji podczas czytania. Mało zaskakująca. Wstęp na okładce mówi wiele, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Sprawna, dość ciekawa powieść obyczajowa ale można było oczekiwać czegoś więcej. Przy tak wdzięcznym pomyśle, fantastycznie nakreślonych, różnorodnych postaciach spodziewałam się mistrzowskiej obyczajówki, która mogłaby stanowić wzór dla dzisiejszego grafomaństwa a mam wrażenie, że autorka znudziła się swoimi dziewczynami z grupy. Nie wykorzystany potencjał.

Bardzo dobra książka, w nurcie "HERstory". Przedstawia nie tylko historię bohaterek, ale przede wszystkim realia życia, ewolucję światopoglądu i rożne nurty społeczne i filozoficzne dominujące w epoce, poprzez życiowe decyzje podejmowane przez członkinie tytułowej grupy. Powolna akcja, książka skupiona głównie na węwnętrznym życiu bohaterek, ale naprawdę wciągająca. Z pewnością nie jest to starsza wersja "seksu w wielkim mieście".

Spodziewałam się czegoś w stylu serialu "Girls", lecz przeniesionego sto lat wstecz. Oczekiwanie to niejako zostało spełnione. Jednak świat sprzed wieku zupełnie mnie nie był w stanie zainteresować: te wszystkie konwenanse, język, uwarunkowania kulturowe są tak dla mnie martwe, że nie umiem się nimi w najmniejszym stopniu przejąć czy w nie wczuć.
Poza tym książka może i dobra, ale nie chciało mi się sprawdzać. Porzuciłam ją po 20% na Kindle'u.

Poza tym książka może i...

Nudna trochę, ale ciekawa po względem historycznym

Nudna trochę, ale ciekawa po względem historycznym

Nuda. Za dużo zbędnych opisów, brak akcji...

Nuda. Za dużo zbędnych opisów, brak akcji...

• Czytelnicze wyzwanie Rory Gilmore (Gilmore Girls)
  • 100 zakazanych książek
  • Gilmore Girls