Aleja Chanel N° 5

2014-06-01
2014-06-01
Kamila Wyszyńska
Coco Chanel obyczajowa

,,Aleja Chanel no 5" to książka, która towarzyszy mi już od dłuższego czasu. Mimo tego, że czytałam ją już wiele razy, zawsze chętnie do niej wracam i z uśmiechem przypominam sobie losy głównej bohaterki. Rebeca jak nikt inny kocha modę i posiada niezliczoną ilość par butów. Pewnego dnia postanawia rzucić całe swoje dotychczasowe życie i wyjeżdża do Mediolanu, gdzie mieszka jej chłopak. Nie chcąc żyć dłużej w związku na odległość, postanawia  zrobić mu niespodziankę i przyjechać z niezapowiedzianą wizytą. Niestety świat tej niepoprawnej romantyczki legł w gruzach, gdy dowiedziała się o zdradzie ukochanego. Samotna i  bez w pracy w obcym mieście, musi poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. Ciekawa, przyjemna historia o kobiecie, która poszukuje kogoś, kto obdarzy ją szczerym uczuciem. Z flakonikiem ulubionych perfum i słowami swojej mentorki Coco w głowie rzuca się w wir Mediolańskiego życia. Co przyniesie los i czy uda jej się znaleźć miłość swojego życia? Kim okaże się tajemniczy nieznajomy, którego spotka w windzie?

Zabawna i lekka opowieść, która dość mocno zapadła mi w pamięć. Podobała mi się historia, którą zaserwowała nam autorka i z przyjemnością śledziłam losy  miłosnych zawirowań głównej bohaterki. Ciekawe opisy mediolańskiego życia były dużym atutem, który pozwolił mi lepiej poznać to cudowne miasto. Warto wspomnieć również o Rebece, która nie jest kolejną wyidealizowaną postacią, a zwykłą kobietą z krwi i kości. Podsumowując, była to przyjemna lektura, która niejednokrotnie umiliła mi czas, a prosty język sprawił, że kolejne strony leciały jak szalone.

Luźna historia kobiety która na naszych oczach wychodzi z dołka miłosnego, staje się silna i spełnia marzenia. Książka pozytywna, otwiera oczy i szepce, aby uwierzyć w siebie.

Banalna i przewidywalna historia kobiety, która stawia wszystko na jedną kartę i zmienić swoje życie. Bohaterka, która nie wzbudza sympatii, zafascynowana jest Coco Chanel.

Książka jest słaba, o najsłynniejszej projektantce ledwo wspomniano. Opisy strojów bez polotu, podobnie jak przesłanie dla czytelników. W jednym autorka ma rację, pokazując płytki świat młodych ludzi, pozbawionych uczuć wyższych, pędzących nie wiadomo za czym.

Nie moje klimaty, nie mój świat, nie moje problemy.

Nie moje klimaty, nie mój świat, nie moje problemy.

Nuda i banał. Doszłam do prawie 80 stron i zaprzestałam oczekiwania na cokolwiek ciekawego. Miała być moda. Opis czterech strojów (na 80 str) pozbawionych fantazji- może poza jednym, który był opisem stroju z filmu Diabel ubiera sie u Prady. Słabizna, może to kwestia tłumaczenia? Tego nie wiem , ale nie sadze. Te kilkadziesiąt stron, które przeczytalam bazują na -poszłam do pracy, poszłam na drinka, przegadaliśmy cała noc, zrobiłam gafę, poszłam do pracy. Nie ma charakteru żadna z postaci, nie ma opisu miejsc, a co za tym idzie nie czujesz klimatu w którym znajduje się bohaterka, a tej nie sposób polubić ponieważ jest nijaka. Chanel miała być mentorką bohaterki książki, zacytowano wiec cztery jej krótkie wypowiedzi i wspomniano o uwielbieniu do niej. Autorka nie czuje czym jest moda, chciała stworzyć romans z przystojnymi mężczyznami i kobieta, z która się utożsamią czytelniczki, bohaterka, która cierpi,popełnia drobne i dla kogoś z boku śmieszne? błędy. Całość niestety- ta, której dałam kredyt zaufania- nieudana. Omijajcie.

Cudowa historia 30 - latki na zakręcie. Stawia wszystko na jedną kartę i przenosi się do innego miasta, by zacząć wszystko od nowa. Moda przeplatana z romansem. Czy uda się pogodzić wszystkie styczne jej życia.

Czy fascynacja ubiorem, klasą i mądrością kobiety sprzed kilkudziesięciu lat może być siłą w trudnych momentach w życiu? Czy w ogóle warto inspirować się kimś obcym, zamiast próbować odnaleźć swój własny, indywidualny styl?

Daniela Farnese stworzyła opowieść o trzydziestotrzyletniej kobiecie, która uwielbia Coco Chanel. Ma w szafie wiele garsonek i ponad sto par butów, podobnych do tych, które niegdyś nosiła Coco. Często również powtarza sobie słowa, które wypowiadała jej mistrzyni.

Rebecca to romantyczka, która planuje zamieszkać ze swoimi partnerem. Cieszy się, że wreszcie przestaną żyć na odległość. Niestety szczęście nie trwa długo – mężczyzna odchodzi do innej kobiety. Bohaterka książki jest załamana. W tym trudnym czasie zaszywa się w mieszkaniu i próbuje cytować Coco. Zastanawia się, co by idolka zrobiła, będąc na jej miejscu. Rebecca próbuje czerpać siłę z klasy i niezapomnianego stylu Coco. Poradzić sobie ze smutkiem dodatkowo pomaga jej sąsiad, z którym z czasem się zaprzyjaźnia.

Jak potoczą się losy tych dwojga? Czy każdy z nich, bardzo samotny, odnajdzie w końcu swoją drugą połówkę? Oboje są po przejściach, mają doświadczenie, więc nie jest im łatwo.

Rebecca jest niezależna, pracuje, ma swoje mieszkanie i pasje. Niestety pod maską silnej kobiety kryje się zagubiona dziewczyna, która marzy tylko o pewnym siebie mężczyźnie przy swoim boku.

Daniela Farnese stworzyła historię, która pokazuje, jak żyją ludzie współcześni. Idealnie odwzorowała ich styl, pogoń za pieniędzmi, karierą i rozrywką. Pokazała, jak zapominają, czym jest miłość. Ludzie mają za sobą wiele relacji i doświadczeń seksualnych i nie potrafią się ustatkować.

Rebecca to wzór współczesnej, silnej i niezależnej, a zarazem niezwykle naiwnej i pustej kobiety. Wzoruje się na dawnej ikonie stylu, klasie samej w sobie i próbuje sobie wmawiać, że skoro nosi garsonki Coco i kropi się jej perfumami, to ona również jest elegancka i niezwykle kobieca.

Dla jednych bohaterka może być oszałamiająca. Dla mnie niestety jest pusta. I w kobiecie i w jej życiu brakuje tego, co najważniejsze. I niestety nie jest to setna para butów, którą można sobie kupić.

Książkę polecam. Może nie jest to arcydzieło, ale na pewno każe się zastanowić nad życiem współczesnych ludzi.

Lekka książka z nutką elegancji i złamanych serc

Lekka książka z nutką elegancji i złamanych serc

Ilość stron: 347
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Spodobała mi się także okładka i tytuł. Główną bohaterką jest Rebecca, znajomi mówią na nią Coco, od Coco Chanel, której ona uwielbia ubrania, perfumy itp.
Na początku mieszka w Wenecji, potem w Mediolanie organizuje śluby, a jej dalsze losy przedstawione są w Paryżu.
Na każdej kartce dzieje się coś ciekawego. Nie spodziewałam się tego po książce i zawartych w treści wątkach romansów.
Polecam każdemu.

Ciekawe cytaty:

Na początek coś dla fanów romansów:
„O miłości się nie decyduje, miłość się przeżywa. Miłość jest skokiem z wysokości bez spadochronu. W miłości należy podejmować ryzyko, nawet jeśli stawka jest wysoka.” (str 339)

i kolejne

„Nienawidzę zegarków. Przeraża, a zarazem śmieszy mnie pomysł noszenia na ręku symbolu przemijającego czasu. Jakby nie wystarczał fakt, że samo życie co dwadzieścia cztery godziny przypomina nam, iż z każdym dniem jesteśmy trochę starsi.” (str 11 – 12 )

„Matka natura daje ci tę twarz, którą masz w wieku lat dwudziestu. Twoim zadaniem jest zasłużyć sobie na tę, która będziesz miała, gdy skończysz pięćdziesiąt.” (str 77)

„...dlaczego mam się zadowalać szklanką do połowy pełną, kiedy mogę mieć ją wypełniona po brzegi.” (str 217)

Ilość stron: 347

"Aleja Chanel N5" Danieli Farnese, została określona przez wydawnictwo Foksal jako powieść z klasą. Aby dowiedzieć się czy rzeczywiście zasługuje na takie określenie należy ją przeczytać.

Bohaterka książki Rebecca Bruni ma trzydzieści trzy lata, sto par butów i masę ciuchów w szafie. Jest romantyczką, cały czas buja w obłokach i jest zakochana w Nicollo - dla którego przeprowadza się do Mediolanu.

Niestety los nie szczędzi Rebecce zmartwień. Okazuje się, że Nicollo wymienił ją na inną kobietę. To był silny cios dla kobiety, która planowała spędzić z nim przyszłość.

"Coco" bo tak nazywają ją przyjaciele, zamyka się na parę dni w domu i rozpacza. Jej przyjaciółka Emma próbuje jej pomóc, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że tylko czas może uleczyć zawód miłosny.

Później kobieta poznaje przystojnego Włocha Etienne' a. Rebecca uznaje, że jest gońcem, a Etienne nie wyprowadza ją z tego błędu. Przypadkowy list skierowany do Etienne' a, znajdujący w rękach Rebeki doprowadzi do wielu ciekawych i zaskakujących sytuacji...

Po przeczytaniu książki doszłam do wniosku, że książka zasługuje na naszą uwagę. Ma dobry styl, chociaż czasami jedno zdanie czytałam parę razy, zanim je w pełni zrozumiałam. Piękne krajobrazy Włoch i Francji, barwnie opisane... a także postawy i wybory bohaterów. Powieść z klasą? Zdecydowanie tak, biorąc pod uwagę to, że bohaterka wzorowała się na Coco Chanel. Świetna książka.

• 52 książki (2015)
  • Przeczytane 2015