The Sociopath Next Door

Okładka książki The Sociopath Next Door Martha Stout
Okładka książki The Sociopath Next Door
Martha Stout Wydawnictwo: Crown Publishing Group nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Crown Publishing Group
2006-03-14
2006-03-14

Okładka książki Pułapki przyjemności Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Pułapki przyje... Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Jasnowidz na policyjnym etacie Krzysztof Jackowski, Krzysztof Janoszka
Jasnowidz na p... Krzysztof Jackowski...
Okładka książki Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Neuroerotyka. ... Maria Mazurek, Jerz...
Okładka książki Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd Guro Nordengen, Kaja Nordengen
Mózg rządzi. T... Guro Nordengen, Kaj...

Nie jest to jakaś prawda objawiona, ale przeczytać się da. Ja doczytałem 60% i się znudziłem. Takie studium przypadków prosto z USA.

Ogólnie dobra książka. Ciekawe przykłady zachowań osobowości socjopatycznych, ale mam wrażenie, że temat został tylko „rozgrzebany”.
Zabrakło tego czegoś. Ciężko określić czego, ale po wcześniejszych opiniach widzę, że niektórzy czytelnicy mają podobne zdanie w tej kwestii.

Bardzo ciekawa pozycja o tym jak rozpoznać socjopatę - i jak nauczyć się przed nim bronić. Oprócz wnikliwej analizy socjopatów, dostajemy też opis narcyzów i osób, które z nikim nie nawiązały głębokiej więzi emocjonalnej. Wszystko się ze sobą łączy i skutkuje równie patologicznymi relacjami oraz instrumentalnym traktowaniem bliźnich. Ale, jak zwykle zresztą, ostatecznie wychodzi na to, że wszyscy jesteśmy sobie potrzebni, a socjopaci - choć często ich wpływ jest negatywny - potrafią też obrócić losy świata w zupełnie innym kierunku. To wszystko mocno daje do myślenia i uświadamia, że nie bez powodu natura uczyniła nas tak różnorodnymi.

Opis i definicja. Przykłady. Propozycje jak się bronić i na co szczególnie zwracać uwagę. Polecam bo warto (będąc osobą z emocjami) wiedzieć, że są ludzie którzy w miejscu empatii, maja jedynie pragnienie zaspokajania własnych potrzeb. Emocje tychże osobników kojarzą się jedynie, ze sposobami okazania niezadowolenia gdy ktoś staje na drodze do celu, którym jest spełnianie w/w potrzeb.

Psycholog Martha Stout przez kilkadziesiąt lat praktyki miała styczność z wieloma ofiarami psychopatów. Wśród oprawców byli szefowie, przyjaciele z pracy, rodzice, rodzeństwo… Szacuje się, że 1 na 25 osób jest socjopatą bez sumienia i nie potrafi przetwarzać emocji w taki sposób, jak większość zdrowych ludzi. Dlatego też autorka stara się opowiedzieć, jak funkcjonują takie osoby, co jest ich priorytetem, jak ich rozpoznać oraz jak przede wszystkim się od nich separować. Rewelacyjna książka, oby powstawały tylko tak rzetelne i ciekawie opracowane pozycje w lit. psychologicznej. Gorąco polecam, niezaznajomionym z tematem socjopatii mocno otworzy oczy.

Bardzo ciekawa książka. Zawiera opis socjopatycznych zachowań wraz z konkretnymi przykładami. Książka jest popularnonaukowa, dobrze się ją czyta.

Bardzo powierzchowne omówienie tematu, rozwleczone przykłady, dygresje o moralności (odwołujace się do starych badań, by nie powiedzieć przedpotopowych - Piageta, Kohlberga). Pozycja znacznie bardziej popularna niż naukowa.

Gdyby z książki wyrzucić notorycznie powtarzające się słowa o 4 procentach na 96, to byłaby to dosyć znośna lektura. Nie wiem czemu autorka na każdym kroku podkreśla te ilości występujących socjopatów w społeczeństwie. Czy dla zaznaczenia rangi problemu czy dla zatuszowania swojej jednak nikłej wiedzy w tym temacie, trudno stwierdzić. Z jednej strony bowiem mamy do czynienia z lekarzem terapeutą o wieloletnim doświadczeniu, a z drugiej strony mamy wrażenie braku pełnego zorientowania się w omawianym temacie.

Pomijając te niedociągnięcia, p. Stout podaje wiele ciekawych i udokumentowanych faktów dotyczących socjopatii, które w ogólnym zarysie nakreślają nam istotę problemu ludzi bez sumienia. Niektóre wydają się być zaskakujące, ale tak chyba jest w większości przypadków chorób psychicznych czy neurologicznych. Każdy przypadek jest inny, dlatego zdefiniowanie socjopaty nie jest wcale takie proste.

Generalnie książka w miarę interesująca, wciąga swoją tematyką i można po nią sięgnąć, ale nie traktowałabym jej jako kompendium wiedzy, nawet jeśli nie miała to być z zamysłu praca naukowa, a tylko informator dla laików.

Ciężko mi się czytało. Nie ma w tej książce tego czegoś. Poza tym ogrom wiedzy o ludziach, których spotykamy każdego dnia. Przydatne informacje, ale za mało przykładów.

Napisana w popularnonaukowym języku. Przeznaczona raczej dla osób dorosłych lub młodzieży "starszej". Warto przeczytać, by zauważyć pewne zależności wynikające z psychiki ludzkiej, by lepiej "czytać" ludzi. Ludzie aspołeczni są i zawsze będą częścią naszych społeczeństw, warto o nich poczytać i nauczyć jak z nimi żyć.

• Psychologia

Martha Stout Socjopaci są wśród nas Zobacz więcej